Артилерійський снаряд з ракетним двигуном – сьогодні це вже реальність

  Пентагон та кілька американських підприємств продовжують роботи по програмі ERAMS (Extended-Range Artillery Munitions Suite), метою якої є створення артилерійського снаряда підвищеної дальності. До теперішнього часу завершена частина дослідних і проектних робіт, і найближчим часом будуть визначені учасники наступного етапу програми.

 

  Програма ERAMS прямо пов’язана з рядом інших проектів розвитку ракетних військ і артилерії. Її метою є створення артилерійського снаряда в існуючому калібрі 155 мм з дальністю стрільби не менше 100 км. Перспективний снаряд вже отримав позначення – XM1155 і Extended-Range Artillery Projectile (ERAP).

 

Читайте також:

  У травні минулого року Пентагон підписав кілька контрактів на проведення попередніх дослідних і проектних робіт в рамках «Фази 1». На цьому етапі до програми приєдналися компанії Boeing, General Dynamics, Northrop Grumman і Raytheon. Також вони запросили кілька субпідрядників, яким доручалося розробка окремих компонентів і вузлів.

 

  Рік тому учасники програми ERAMS будували найсміливіші плани, але згодом ситуація змінилася. Днями видання Breaking Defense повідомило, що компанія Raytheon припинила свою участь у програмі. Причини такого рішення не відзначаються. В той же час, Boeing продовжує роботу. Статус двох інших учасників ERAMS невідомий.

 

  Також повідомляється, що до теперішнього часу учасники програми виконали необхідні роботи та представили попередні проекти свого снаряда XM1155. Протягом наступних двох тижнів Пентагон вибере дві найбільш вдалі розробки, розвиток яких продовжиться в рамках «Фази 2». Хто з учасників програми є фаворитами – поки не розголошується.

 

  На даний момент на озброєнні армії США є широка номенклатура 155-мм снарядів для гаубичної артилерії з різними характеристиками дальності стрільби. Так, САУ M109 за допомогою існуючих активно-реактивних снарядів може вразити ціль на відстані 25-30 км; а новий боєприпас XM1113 летить на 40 км. Перспективна самоходка XM1299 з довгоствольною гарматою відправляє XM1113 аж на 70 км.

 

Читайте також:

  Армія США наголошує на важливості подальшого зростання характеристик дальності. Дослідження показали, що ці завдання не вдасться вирішити за допомогою окремих компонентів і виробів, а потрібен комплексний підхід. Необхідний результат зможе показати тільки повноцінна артилерійська система, що включає гармату, снаряд і метальний заряд нового зразка.

 

  Керівництво програми ERAMS зазначає, що завдання збільшення дальності може бути розділене на три складові, кожна з яких вимагає свого вирішення. Перша – підвищення енергетичних характеристик снаряда, що досягається за допомогою збільшення довжини ствола і обсягу камори, а також за рахунок посилення метального заряду.

 

  “Для XM1155 з прямоточним повітряно-реактивним двигуном буде потрібна «більш надійна система наведення» для ефективного прицілювання по рухомих цілях на великих відстанях, ймовірно, на основі «деякої форми багаторежимного наведення», яка включатиме кілька систем наведення вже під час польоту до цілі. Багаторежимні пакети наведення, які можуть також включати лазерне наведення, стають все більш стандартними для високоточних боєприпасів. Крім здатності вражати рухомі об’єкти, вони допоможуть вражати цілі в погану погоду та вночі, забезпечать зброї альтернативні способи враження, навіть якщо супротивник успішно зможе вивести з ладу одну або кілька систем наведення” – пише з цього приводу профільне американське видання WarZone.

 

  Другий напрямок – поліпшення аеродинаміки снаряда, щоб він міг більш повно використовувати отриману енергію. У програмі ERAMS досліджувалося, зокрема, застосування додаткових площин, що створюють підйомну силу. Також підтверджено необхідність створення тяги після виходу снаряда зі ствола. Для цього може бути застосований традиційний твердопаливний або прямоточний двигун. В цьому напрямку вже є успіхи: про них доповіла Northrop Grumman за результатами випробувань в балістичній лабораторії.

 

  “Успішне завершення випробувань прямоточного повітряно-реактивного двигуна на твердому паливі демонструє дозрівання технології, яка дозволяє витримати дуже складні умови запуску снарядів і значно розширити радіус дії нинішньої польової артилерії американських збройних сил з високим ступенем впевненості”, – повідомив Пет Нолан, віце-президент з питань ракетної продукції Northrop Grumman.

 

  Дослідження та експерименти показали, що найбільший потенціал в цьому напрямку мають прямоточні двигуни. На відміну від ракетних, вони беруть окислювач з атмосфери, що дозволяє при тих же габаритах і масі мати більший запас пального, що надасть можливість збільшити тягу і/або збільшити тривалість роботи. Крім того, сама собою вирішується проблема початкового розгону снаряда.

 

  В рамках дослідницької частини програми ERAMS був сформований оптимальний вигляд і конструкція перспективного снаряда з підвищеною дальністю. Він пропонує збереження лише окремих рис традиційної конструкції снаряда при одночасному впровадженні рішень, узятих від ракетного озброєння.

 

  Як випливає з відкритих даних, до теперішнього часу в програмі ERAMS залишилося три основних учасника, не рахуючи субпідрядників. На проведення другого конкурсного етапу, визначення найкращої конструкції і її доведення до серії та застосування у військах відводиться ще кілька років. Виробництво виробів XM1155 планується запустити тільки в 2025 році. Після цього деякий час піде на досягнення бажаних темпів виробництва і створення складських запасів.

 

  До моменту появи нового снаряда у військах вже будуть необхідні гармати. Так, на 2023 рік заплановано прийняття на озброєння ряд ракетно-артилерійських систем, серед яких буде і перша батарея САУ XM1299. Спочатку нові гармати зможуть використовувати існуючі боєприпаси, включаючи новітній XM1113, а потім в частини надійде XM1155 з рекордними показниками.

 

  Отже, США продовжують найбільшу програму оновлення озброєнь ракетних військ і артилерії, що охоплює всі основні напрямки. Цілий ряд перспективних ракетних і артилерійських систем збираються прийняти на озброєння вже в 2023 році, а перспективні проекти вже знаходяться на завершальній стадії розробки і випробувань.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: