Армія США почала розгортання зенітних комплексів M-SHORAD

  Армія Сполучених Штатів починає заплановане переоснащення підрозділів протиповітряної оборони. Один з таких дивізіонів отримав першу партію самохідних зенітних ракетно-гарматних комплексів M-SHORAD. Найближчим часом техніка пройде дослідну військову експлуатацію, за результатами якої, найімовірніше, буде запущено процес повноцінного переозброєння.

 

  Першим експлуатантом нових ЗРГК M-SHORAD обраний 5-й батальйон 4-го полку зенітної артилерії зі складу 10-го командування протиракетної і протиповітряної оборони армії США в Європі. Цей підрозділ було сформовано в 2018 році і базується в місті Ансбах (Німеччина). З моменту своєї появи батальйон використовував ракетні комплекси малої дальності Avenger.

 

  У минулому році 18 військовослужбовців батальйону були задіяні в попередньому етапі програми M-SHORAD. Вони пройшли необхідне навчання і протягом декількох місяців брали участь у випробуваннях комплексу. Тепер вони зможуть передати свої знання і навички всьому батальйону.

 

Читайте також:

  «Ми дізналися, як працювати з ними на кожній посаді, але також навчилися дбати про них. Бути одним з артилеристів, обраних для участі в цьому, було дійсно великою честю. Я дійсно пишаюся тим, що можу донести те, що я дізнався, до решти команди ».

 

  “Це не йде ні в яке порівняння з тим, чим я займався за свою кар’єру. Все в цих системах покращено – живучість, мобільність, надійність, позашляхові здібності – це все дає нам можливість довше залишатися в бою” – розповів сержант Енді Мендоса, один з членів екіпажу з випробування перших прототипів.

 

  23 квітня Пентагон повідомив про передачу перших чотирьох ЗРГК нового типу. За попередніми даними, мова йде про дослідну техніку, що раніше використовувалася в полігонних випробуваннях. Комплекси надійшли в частково розукомплектованому вигляді – зокрема, відсутні автоматичні гармати. Після установки відсутніх агрегатів ЗРГК повинні надійти в експлуатацію з метою навчання нових екіпажів.

 

  M-SHORAD вже надійшов у серійне виробництво, і незабаром очікуються поставки перших партій. Оголошено, що до кінця вересня цього року батальйон в Ансбаху отримає ще 28 нових комплексів. Завдяки цьому парк цієї техніки буде доведений до штатної чисельності в 32 одиниці, що дозволить почати повноцінну службу, а також повністю замінити застарілі «Евенджери».

 

  Метою програми M-SHORAD є модернізація військової ППО за рахунок створення та розгортання однойменних ракетно-гарматних комплексів. В даний час реалізується перший етап програми, в ході якого збираються переозброїти чотири існуючих зенітних батальйони. Перший з них ми вже назвали; найближчим часом почнеться аналогічне переозброєння ще трьох підрозділів. Які дивізіони і батальйони отримають нову техніку, поки не повідомлялося. Відомо лише те, що вони розквартировані на території США.

 

  В рамках першого етапу програми Пентагон закупить і розподілить 144 бойові машини нового типу. Кожен з батальйонів отримає по 32 одиниці техніки. Два підрозділи переозброять до кінця поточного фінансового року, ще два перейдуть на нову техніку протягом 2022-го.

 

Читайте також:

  Роботи з розробки перспективного ЗРГК M-SHORAD стартували в лютому 2018 року. Метою проєкту було створення самохідного комплексу військової ППО для боротьби з широким колом повітряних загроз, характерних для сучасних конфліктів. Одна з головних вимог до проєкту полягала в застосуванні максимально можливої кількості готових вузлів і агрегатів, за рахунок чого планувалося скоротити терміни розробки – для найбільш швидкого запуску серії і переозброєння.

 

  Уже в червні того ж року був обраний головний розробник комплексу – компанія Leonardo DRS (американське відділення італійської «Леонардо»). На правах постачальників окремих агрегатів до проєкту залучалися американські і зарубіжні організації.

 

  Дослідні зразки нового ЗРПК були побудовані і випробувані в минулому році. За результатами випробувань, в кінці вересня з’явився контракт вартістю 1,2 млрд дол. на виробництво серійної техніки для подальшої поставки у війська. Виконання контракту починається зі створення 28 машин загальною вартістю 230 млн дол.

 

  Таким чином, одне з ключових завдань проекту M-SHORAD було успішно виконане. Від запуску програми до підписання контракту на серію пройшло трохи більше двох з половиною років. Ще через півроку перші зенітні комплекси нового типу надійшли в частину, а через кілька місяців вона буде повністю переозброєна цими комплексами. Для прискорення і спрощення розробки ЗРГК нового типу виконали на добре освоєному серійному шасі Stryker. На такій машині запропоновано монтувати комплект обладнання Mission Equipment Package (MEP), сформований силами Leonardo DRS.

 

  Найбільш помітним компонентом розробки компанії Moog. На башті змонтовані артилерійська установка з 30-мм гарматою XM914 і 7,62-мм кулеметом M240, а також дві пускові установки під ракети двох типів. Для атаки повітряних цілей пропонується використовувати ракети FIM-92 Stinger і AGM-114 Hellfire – по 4 і 2 штук відповідно.

 

  Виявлення та супроводження цілей здійснюється за допомогою радіолокаційного комплексу від ізраїльської компанії Rada Electronic Industries. Пристрій веде кругове спостереження у верхній півсфері і здатний засікти велику повітряну ціль на дальностях не менше 20-25 км. Виявлення малих безпілотників забезпечується за 5 км. Для управління стволовим озброєнням і для початкового наведення ракет використовується оптико-електронний блок.

 

  Всередині машини розміщуються блоки управління засобами спостереження і озброєнням, робочі місця екіпажу і т.д. Також передбачається можливість перевезення додаткових ракет для перезарядки пускових установок.

 

  Основним завданням M-SHORAD є боротьба з повітряними цілями в ближній зоні. Залежно від типу виявленого об’єкту, можливе застосування кулемета, гармати або ракет з різними бойовими якостями. Такий комплекс озброєння може застосовуватися і проти будь-яких наземних цілей, від живої сили до бронетехніки. Новий ЗРГК відповідає всім пред’явленим вимогам, він здатний вражати всі можливі цілі і відрізняється великою гнучкістю застосування. При цьому за всіма характеристиками і можливостям M-SHORAD перевершує існуючий комплекс Avenger.

 

Читайте також:

  “Наші противники вклали значні кошти, починаючи з засобів непрямого наведення і закінчуючи своїми стратегічними ракетними активами, що зажадало модернізації наших засобів протиповітряної і протиракетної оборони. M-SHORAD є важливою частиною комплексної спеціалізованої артилерійської системи протиповітряної оборони і розширеного загальновійськового підходу, що дозволяє забезпечити багаторівневий захист від всіх повітряних загроз” – розповів бригадний генерал Грегорі Дж. Бреді, командувач десятою армією протиповітряної і протиракетної оборони США.

 

  Таким чином, проблема відносної застарілості американської військової ППО знаходить швидке вирішення. Тепер доля протиповітряної оборони залежить не стільки від перспективних проектів, скільки від організацій-підрядників і їх здатності своєчасно побудувати необхідну кількість апаратів.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.

 

Нагадуємо: