Антиматеріальні рушниці Snipex: коли один в полі воїн

 Інтерес до антиматеріальних рушниць повертається до конструкторів в багатьох країнах. Україна не стала винятком. Компанія Snipex другий рік поспіль радує громадськість крупнокаліберними новинками власної розробки. У минулому році інженери компанії презентували антиматеріальну гвинтівку T-Rex, яка була прямим спадкоємцем знаменитих ПТР середини XX століття. Гвинтівка під патрон 14,5х114мм дехто назвав продовжувачем справи протитанкових рушниць Драгунова (ПТРД) і Симонова (ПТРС). У цьому році компанія представила чергову новинку в тому ж калібрі –гвинтівку Alligator.

 

 Компанія і бренд Snipex були засновані в 2014 році. Організаційно Snipex входить до складу великої компанії «XADO-Холдинг» з Харкова. До україно-російської війни компанія спеціалізувалася на випуску машинних мастил та автомобільної хімії. До розробки і випуску великокаліберної високоточної стрілецької зброї в Харкові прийшли відносно недавно. Однак за шість останніх років конструктори компанії вже встигли представити кілька гвинтівок. Першими з яких стали моделі «Снайпекс» М75 і М100, виконані під патрон 12,7х108 мм та доступні для натівського калібру 12,7х99 мм. Заявлена ефективна дальність стрільби для моделей Snipex M склала до 2300 метрів в залежності від довжини ствола.

 

 Однак досить ходовий калібр 12,7 мм для харківських конструкторів видався недостатньо потужним – подейкують, з підказки наших військових, які були не проти збільшення калібру. І вже в останні пару років на ринку були представлені моделі антиматеріальних гвинтівок під патрон 14,5х114 мм. Офіційний сайт виробника повідомляє про максимальну прицільну дальність стрільби у 2000 метрів. При цьому максимальна дальність польоту 14,5-мм кулі вражає в будь-якому випадку: 7000 метрів.

 

 Першою моделлю в «протитанковому» калібрі стала гвинтівка T-Rex, демонстраційний зразок якої був вперше показаний в Києві на виставці «Зброя та безпека» в 2017 році. Це була однозарядна великокаліберна снайперська гвинтівка з поздовжньо-ковзаючим поворотним затвором, виконана за схемою булл-пап. Відмінною особливістю є те, що вона спочатку розроблялася з урахуванням вимог до зброї для високоточної стрільби.

 

 Наступним кроком гвинтівок під брендом Snipex стала великокаліберна снайперська гвинтівка Alligator, в якій всі ідеї, закладені в моделі T-Rex, отримали певний розвиток. Головною відмінністю «Алігатора» від попередниці можна назвати перехід до багатозарядності. Дана модель стрілецької зброї отримала магазин на п’ять патронів.

 

 Як і всі моделі антиматеріальної зброї, харківські гвинтівки призначені для ураження живої сили, а також техніки супротивника. З їх допомогою можна ефективно вражати нерухомі і рухомі цілі, в тому числі легкоброньовані. Калібр 14,5 мм цьому сприяє. Така зброя може становити серйозну небезпеку для всієї колісної військової техніки, а також класичних радянських БТР і БМП.

 

 Антиматеріальна високоточна гвинтівка «Алігатор» – це класичний зразок «болтової» стрілецької зброї з магазинною подачею патронів. Гвинтівка з магазином, на відміну від попередниці T-Rex, забезпечує підвищену скорострільність. При цьому обидві гвинтівки з поздовжньо-ковзаючим поворотним затвором мають велику кількість спільних конструктивних елементів.

 

 Ствольна коробка виконана зі сталі, при цьому напрямні поверхні затвора хромовані, також хромовані патронник і канал ствола гвинтівки. На верхній частині коробки конструктори передбачили місце під установку планки Пікатіні, при цьому напрямна планка отримала кут нахилу 50 МОА, що натякає на те, що гвинтівка призначена для стрільби на дальні дистанції. Також гвинтівка отримала надійний кнопковий запобіжник.

 

 При загальній довжині зброї 2000 мм довжина ствола гвинтівки становить 1200 мм. Ствол має 8 нарізів з кроком 419 мм. Загальна маса гвинтівки без магазину з патронами становить 22,5 кг, стільки ж важила і попередня модель T-Rex. Гвинтівка комплектується п’ятизарядним коробчатим магазином під патрони 14,5х114 мм, при цьому сам магазин має дві точки кріплення: передній зацеп і задній фіксатор-засувку. Початкова швидкість кулі становить 1000 м/с, ефективна дальність стрільби – 2000 метрів, максимальна дальність польоту кулі – 7000 метрів.

 

 Конструктори з Харкова розробляли гвинтівку «Алігатор» зі спробою підігнати її під вимоги для високоточної зброї. Для цього в моделі були реалізовані наступні конструктивні рішення: рухомий ствол, збалансована вага, гумовий потиличник прикладу, масивне дулове гальмо-компенсатор. Також для полегшення стрільби зі зброї модель комплектується сошками, які регулюються по висоті і мають чотири позиції фіксації. Для зручного транспортування зброї сошки можна скласти. Крім цього, гвинтівка оснащена ручкою для перенесення з можливістю зміни її положення. Перекидна ручка призначена для перенесення зброї безпосередньо на вогневому рубежі. Для зручного транспортування зброї стрілок може використовувати досить компактний кейс, в який гвинтівка поміщається після зняття ствола.

 

 Для зручності стрілка гвинтівка має регульований по висоті упор під щоку, який при необхідності можна легко переставити праворуч або ліворуч. Також приклад даної моделі оснащений задньою опорою спеціальної конструкції (монопод), яка забезпечує стрілку можливість точного налаштування положення приклада під себе і сприяє надійній фіксації зброї. Щока і потиличник прикладу, а також всі рукоятки виконані зі спеціальних сучасних полімерних матеріалів, стійких до зношування.

 

 “Оскільки зброя дуже потужна, в ній ми пропонуємо кілька рішень для зменшення віддачі. Це дульний компенсатор, м’який підплічник і еластичні елементи приклада, які під час постріли зжимаються, розтягуючи віддачу, роблять її більш комфортною.

 

 Вартість таких гвинтівок ми поки не розголошуємо, це комерційна інформація” – розповідають представники компанії XADO.

 

 Виробник не розкриває також і характеристики точності нової гвинтівки. Але до цього часу в різних ЗМІ можна було зустріти інформацію про попередню модель T-Rex, для якої була заявлена ​​вкрай висока кучність стрільби (особливо для стрільби більш якісним, некулеметним патроном). Цікаво, що виробник дає на свій виріб гарантію на три роки, обіцяючи при цьому забезпечити оперативну технічну підтримку моделі протягом всього терміну експлуатації зброї.

 

 Зазначимо, що українським військовим такі рушниці точно би не завадили. Зараз роль таких гвинтівок в ЗСУ найчастіше виконує кулемет ДШК калібру 12,7 міліметра, але це вимушена «заміна». Такі кулемети є фактично на кожному нашому ВОПі на Донбасі, апарат укомплектовують сошками та прикладом – так він і перетворюється на гвинтівку. Але попит на професійні далекобійні гвинтівки постійно зростає – як в українській армії, так і в інших, і багато країн уже взяли аналогічні моделі на озброєння.

 

 “За допомогою цих гвинтівок можна знищувати пункти зв’язку та управління, автомобілі, легкоброньовану техніку і навіть ракети на стартових майданчиках. При цьому сила віддачі у них не більша, ніж за стрільби звичайними боєприпасами – цьому сприяє конструкція гвинтівки.

 

 Нашим військовим ми надали усе необхідне не лише для полігонних стрільб, щоб отримати фідбек щодо повноцінного використання зброї… Звісно, користувачі хотіли покращити деякі елементи – так, наприклад, з’явилася опція регулювання висоти моноподом, «третьою ногою».

 

 Окремо слід сказати, що у нас у Харкові є повний цикл виробництва цих гвинтівок, в тому числі й виробництво стволів на власних потужностях” – кажуть розробники. Зі зрозумілих причин у подробиці бойового застосування цих гвинтівок вони не вдаються.

 

 Відомо, що великокаліберна гвинтівка Snipex калібру 14,5 дуже зацікавила наших військових. Припускаємо: головним чином тому, що боєприпаси такого калібру нині застосовуються в ЗСУ як основні для кулеметів КПВ і КПВТ, що встановлюються на бронетехніку: від БРДМ-2 та БТР-60ПБ до БТР-80. Відтак, використання звичайного кулеметного патрона економічно більш вигідне, хоч і погіршує точність. І все ж попри те, що модель Snipex T-Rex була виготовлена спеціально на замовлення наших військових, у відкритому доступі поки немає жодної інформації про її застосування в бойових умовах. Будемо сподіватися, антиматеріальні гвинтівки наша армія таки використовує – але лише там, де така потужна та специфічна зброя і справді є незамінною.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: