Чому мовчать «Байрактари»? ЗСУ досі не використовують ударні БПЛА, якими Азербайджан масово знищує техніку противника

 В останні роки жодна з локальних воєн не обходилася без застосування безпілотної авіації. Інтерес до БПЛА зростає в усьому світі. Очевидно, що за цим озброєнням майбутнє. При цьому палітра представлених на військовому ринку безпілотників дуже велика: від зовсім крихітних розвідувальних апаратів до великих ударних безпілотників, які можна порівняти з традиційними літаками. Військовий конфлікт в Нагірному Карабаху, чергове загострення якого почалося 27 вересн, вже став справжньою війною дронів.

 

 Яскравим візуальним символом конфлікту стали записи ударів безпілотників, які регулярно публікує Міністерство оборони Азербайджану. БПЛА, які вражають найрізноманітніші наземні цілі, допомагають азербайджанській армії добиватися успіхів на полі бою а також в інформаційній війні. Азербайджан застосовує і розвідувальні апарати, і ударні, і дрони-камікадзе. Але найчастіше – турецький ударний БЛА «Байрактар».

 

 Ударний безпілотник Bayraktar TB2 був розроблений турецькою компанією Baykar Makina, яка була заснована в 1984 році. У перші роки свого існування компанія спеціалізувалася на виробництві автомобільного устаткування і автомобільних компонентів, але з 2000 року подалася до галузі авіабудування. Сьогодні це провідний виробник безпілотних літальних апаратів в Туреччині, а також одна з провідних компаній в галузі створення систем штучного інтелекту в країні.

 

 Розробка власного проекту ударного безпілотника почалася в кінці 2000-х років. Перші автономні льотні випробування ударного безпілотника, який отримав позначення Bayraktar TB2, пройшли в 2014 році. У тому ж році почалися поставки перших комплектів збройним силам Туреччини. Крім армії, безпілотники експлуатуються в тому числі і в турецькій поліції. Однією з цивільних сфер застосування безпілотників є моніторинг лісових пожеж та допомога рятувальникам. Модель є на озброєнні Туреччини, Катару, України і Азербайджану. Хоча збройні сили Азербайджану офіційно оголосили про готовність придбати ці безпілотники лише в червні цього року.

 

 Ударний безпілотний апарат Bayraktar TB2 відноситься до класу тактичних середньовисотних БПЛА з великою тривалістю польоту. Авіаційні експерти відзначають, що дана розробка відрізняється більш сучасною системою управління і програмного забезпечення, ніж ізраїльський безпілотник Heron. Турецький апарат в змозі вирішувати завдання розвідки, спостереження, а також проводити атаки наземних цілей. Наявний на Bayraktar TB2 комплекс авіоніки забезпечує апарату повністю автономне керування, зліт/посадку і політ.

 

 Зовні «Байрактар» – це літальний апарат з прямим крилом великого подовження, розмах крила становить 12 метрів. Хвостове оперення виконано у формі перевернутої букви V. Максимальна довжина апарату – 6,5 метра, висота – 2,2 метра. Планер безпілотника виконаний із сучасних композитних матеріалів (велика частина з вуглепластика). Бортове обладнання представлене електрооптичною і інфрачервоною камерами, лазерним далекоміром і цілевказівником.

 

 Максимальна злітна вага ударно-розвідувального безпілотника становить 650 кг, маса корисного навантаження – до 150 кг. Запас палива на борту – 300 літрів бензину. Безпілотник має чотири точки підвіски, на яких можуть бути розташовані чотири керованих авіабомби з лазерною системою наведення.

 

 Безпілотник комплектується поршневим авіаційним двигуном Rotax 912, максимальна потужність становить 100 к.с. Цього достатньо, щоб забезпечити максимальну швидкість польоту – 120 вузлів (220 км/год), заявлена розробниками «стеля» безпілотника становить 27 000 футів (8230 метрів), тривалість польоту апарату може сягати 27 годин.

 

Читайте також:

 Bayraktar TB2 може нести боєприпаси з лазерною системою наведення на ціль, які були створені великим турецьким виробником ракетної зброї – компанією Roketsan. Вони являють собою високоточні малогабаритні боєприпаси зі штучним інтелектом, які спеціально розроблялися для використання з БПЛА, легких штурмовиків, а також використання на різних повітряних платформах малої вантажопідйомності. Боєприпаси можуть ефективно вражати як стаціонарні, так і рухомі цілі. Вони оснащені лазерною системою наведення на ціль (напівактивний лазер).

 

 Боєприпаси можуть оснащуватися трьома типами боєголовок: осколково-фугасною, термобаричною і тандемною (протитанковий варіант). Дальність дії може сягати 8 км.

 

 Про те, що безпілотники типу Bayraktar можуть бути дуже корисними для ЗСУ, свідчить не лише вірмено-азербайджанський конфлікт, а й війна у сирійській провінці Ідліб, де задіяна безпосередньо турецька армія. Про те, наскільки вдало тоді проявили себе ці апарати, повідомляв український військовий експерт Юрій Бутусов.

 

 “Турецька операція “Весняний щит” є найбільш вражаючим прикладом успішного розгрому противника в ході локальної війни, а умови війни багато в чому схожі з становищем на Донбасі…

 

 Турецькі безпілотники влаштували безпрецедентний терор в повітрі. За кілька днів турки виклали десятки роликів про враження бойової техніки союзників Путіна. Видно, що удари завдавалися навіть по окремим бойовикам, по батареях артилерії РСЗВ “Град”, що втрати досягають багатьох сотень убитими і пораненими.

 

 Найбільш вражає, як “Байрактар” знищує керованою бомбою новітній російський зенітний ракетний комплекс “Панцир-С1” вартістю в 75-80 мільйонів доларів на світовому ринку. Добре помітно, що локатор радіолокаційного огляду у “Панцира” працює, але тим не менш, безпілотник залишається непоміченим, і оператор без перешкод вражає ціль бомбою…

 

 На жаль, маючи в руках “Байрактара”, маючи в руках вельми ефективну розвідувальну систему, українське командування не намагається відпрацювати сучасну тактику на Донбасі. Хоча воюючи з ворогом на своїй землі, армія повинна готуватися до бою і до нових методів ведення війни. Навіщо купувати зброю на війні, якщо ви боїтеся застосувати її в бою? Сумний факт – відсутність боєготовності “Байрактара” через рік після закупівлі, показує, що командування ЗСУ погано розуміє значення цього нового виду зброї і нової тактики, якої він потребує. А адже ніяких аналогів “Байрактара” на озброєнні ЗС РФ поки немає” – писав Бутусов.

 

Нагадаємо, ще у 2018 році Україна закупила комплект з кількох безпілотників “Байрактар” за 69 мільйонів доларів, а наші військові мали навчитися керуванню апаратами, пройшовши необхідний тренінг в Туреччині. Всього було придбано шість БПЛА з двома станціями управління та 400 керованих бомб і ракет. Крім того, мало бути налагоджено спільне з Туреччиною виробництво цих БПЛА на території України в Запоріжжі.

 

У вересні 2019 року у турецькому Кішані, на навчально-виробничій базі виробника комплексу – компанії Baykar Machine, почалося тримісячне навчання українських бійців за програмою підготовки операторів комплексу Bayraktar TB2. Навчання пройшли понад 30 військових: інструкторів, техніків, фахівців терміналу наземних даних та станції наземного контролю. За їх результатами вони отримали необхідні знання та сертифікати.

 

Попри це, “Байрактари” досі не використовувалися в бойових діях на Донбасі.

 

Андрій Артюх,”НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Читайте також: