В умовах війни в Україні почали обговорювати проєкт можливої податкової реформи. “Ми обговорюємо модель, яка називається “10–10–10″, де – 10% – податок на прибуток, 10% – ПДФО та 10% – ПДВ, а також скасування ЄСВ та воєнний збір 3%”, – про це заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма розповів в інтервʼю Forbes Україна.
Чиновник наголосив, що остаточного варіанту податкової реформи поки що немає.
Під час обговорення розглядається майже повне скасування всіх пільг, посилення відповідальності за порушення податкового законодавства та доступ Податкової до інформації про банківські рахунки для запобігання ухиленню від сплати податків.
“Ми не пропонуємо нічого унікального. Наприклад, у США відповідальність за порушення податкового законодавства є чи не найбільшою серед усіх можливих правопорушень. Водночас ми хочемо створити модель, яка дасть змогу Україні бути конкурентною з податкової точки зору, зокрема й для глобального бізнесу”, – зазначив він.
За словами заступника голови Офісу президента, наразі консенсусу в цьому питанні ще не досягнуто. Але він сподівається, що нову “податкову модель” зможуть ухвалити “протягом найближчих місяців – пів року”.
Ростислав Шурма також зауважив, що під час обговорення податкової реформи виникло питання, а що буде з надходженнями до бюджету в найближчий рік. Сьогодні за рахунок власних доходів Україна ледве “закриває” лише 30% своїх потреб.
Варто нагадати, що обговорення податкової реформи в Україні триває ще з минулого року. Півтора роки тому передбачалося до до кінця 2021 року до ВР внести законопроєкт “реформи”, яка б запрацювала з 2023 року.
Попередній “проєкт реформи” передбачав знизити податкове навантаження шляхом об’єднання трьох обов’язкових платежів – Єдиного соцвнеску + податку на доходи фізосіб + військового збору, – в єдину ставку ПДФО – 25%. І це без урахування сплати до Пенсійного фонду та “за найману працю”.
Єдине, що можна сказати з цього приводу – всі “варіанти реформ”, які розглядаються, підходять лише до чітко налагодженого прибуткового бізнесу. Вони абсолютно не враховують умови роботи дрібного бізнесу та бізнесу в умовах війни та на початку становлення.
Враховуючи, що зараз багатьом підприємцям доведеться “підіймати свій розгромлений бізнес з нуля”, навряд чи запропоновані чиновниками “варіанти покращення без варіантів” дозволять щось суттєво змінити. Було б дуже непогано, якби чиновники розглядали ВСІ вкупі платежі, які змушені платити підприємці, а не лише “частину з них”.
Рузана Зубік, “НОВА: новини ветарнів АТО/ООС”