Українські ветерани не можуть реалізувати своє право на отримання землі

Війна триває, забираючи життя патріотів, а в цей час в тилу “по-тихому” вирішуються “важливі земельні питання”. Саме вони і стали причиною виникнення скандальної ситуації із питанням забезпечення ветеранів земельними наділами. 

  Як вважають самі ветерани, користуючись їхньою відсутністю, – зараз переважна більшість ветеранів, військовослужбовців, українських патріотів знаходиться на фронті, – ті, кого ми називаємо “влада”, просто хоче позбавитися необхідності виділення нашим захисникам земельних ділянок.

  Землі для ветеранів у державній власності залишилося, як заявляють чиновники “від влади”, порівняно небагато – мова йде тільки про землі ДП (державних підприємств). Це близько 600 тисяч Га по всій країні. Але на ці сотні тисяч гектарів, що не секрет, вже є свої “шановні покупці”. 

  Місцеві князькі, які неофіційно, за допомогою різних «сірих», «чорних»  і ще якихось там схем, оброблюють та використовують землі ДП протягом десятиліть, не бажають випускати ці землі “з-під свого контролю”.

   Перед нами типовий приклад багатошарової корупції – якою так «славиться» Україна у всьому цивілізованому Світі. Адже усі силові органи не тільки в курсі даної проблематики, але тим чи іншим чином задіяні в “подібних схемах”. Саме так діє український масштабний «земельний спрут».  

  В цьому ракурсі стають зрозумілі послідовні кроки законодавчої влади – Верховної Ради, яка під час війни вирішила чомусь забути вже розглянутий та прийнятий у першому читанні ще у 2020 році законопроект №3012-2, за яким ветерани при приватизації земель ДП мали отримати квоту для оформлення у безоплатну приватизацію в 20% від загального обсягу цих земель. 

  Отже станом на 2023 рік ветеранів стало більше – а землю ж їм вирішили взагалі не давати. Зі слів в кулуарах одного державного високопосадовця: «ветеранів багато, землі на всіх не вистачить – тож не має сенсу їм її давати».

  Тому 10 липня 2023 року комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики більшістю голосів рекомендував парламенту прийняти у повторному другому читанні законопроект №7588. Віни передбачає розподіл на аукціонах за доволі непрозорими умовами сотні тисяч гектарів земель державних підприємств – без виділення будь-яких ділянок ветеранам.

  Взагалі, на час дії військового стану, відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу 10 «Перехідні положення» Земельного кодексу України – безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність будь-яким категоріям громадян України (в тому разі і ветеранам) забороняється.

  Але ж це не зупиняє різних «комбінаторів» та прихильників «комбінацій».

ВЕТЕРАНИ  ПОЧЕКАЮТЬ!

Про показову ситуацію, пов’язану з оформленням землі ветеранами у Харківській області, в Ізюмському районі, розповідає Євгеній Радченко, адвокат:

– У 2021 році, дві сотні ветеранів АТО звернулися до територіальної громади селища Донець у Ізюмському районі, щоб отримати по 2 гектари землі, згідно з чинним законодавством. Така земля була знайдена, вона перебувала в оренді. Оренду скасували й ветерани мали безперешкодно її оформити та отримати. Для цього було необхідне лише рішення громади. 

Але до кінця року постійна комісія громади так і не винесла це питання на розгляд місцевої сесії. Не зважаючи на те, що представники, ініціативні групи від ветеранів приїжджали до селища, намагалися зрозуміти – в чому причина перешкод, комісія на це ніяк не реагувала.

На початку 2022 року кожен з ветеранів – претендентів на наділ звернувся до Харківського Окружного суду й отримав ухвалу, яка зобов’язувала громаду не зволікати й оформити документи. Таких ухвал було більше 180! 

  Але в цей час в Україні вже тривала повномасштабна війна й Донецька громада, пославшись на закон, який забороняє приватизацію земельних ділянок під час воєнного стану, вирішила почекати закінчення війни. Про це керівництво ТГ селища Донець відповідним листом проінформували ветеранів. 

– 14 червня поточного, 2023, року, – продовжує Євгеній, – на сесії територіальної громади було прийняте рішення передати землю, призначену для ветеранів, в оренду фермерським господарствам. Це є пряме порушення вимог Земельного кодексу, закону «Про правовий режим воєнного стану». Тому позиція наша чітка: будемо домагатися відкриття кримінального провадження на депутатів територіальної громади та голову селищної ради Анатолія Ноздрачова.

  І тут доречно озвучити дуже цікавий момент: середина червня – це не той час, коли можна щось сіяти й садити. Схоже, що фермерські господарства засіяли цю землю соняшником ще навесні, тобто до ухвалення відповідного рішення сесії. І як вони могли знали, що за місяць-півтора буде прийняте саме таке рішення? Якась надприродна передбачливість? Чи,  можливо, все ж таки саме корупція?!

  Можемо підсумувати: на превеликий жаль, подібних ситуацій по країні – дуже багато. За свідченнями юристів та ветеранів – дуже часто місцева влада, використовуючи заборону оформлення земель у приватну власність під час військового стану, втілює в життя саме подібні «схеми».

ВИРІШЕННЯ  ЗЕМЕЛЬНОГО  ПИТАННЯ

– Як вирішити цю проблему й чи взагалі вона піддається рішенню?, – з таким питанням ми звернулися до представників об’єднань ветеранів. Так Віктор Байдачний (на фото), голова Ради ветеранів при Міністерстві ветеранів України вважає:

– Зараз необхідно законодавчо заборонити будь-які дії з землею! Це моя особиста думка, але, виходячи з реалій, протиставити їй нічого. Уже до початку активної фази війни, до 2022 року далеко не всім учасникам бойових дій вистачало земельних наділів. Уявіть собі ситуацію, коли з фронту повернуться ті, хто воює зараз. А потім ті, хто їх змінить. І скільки ще таких змін буде до кінця війни? У нас кожен 20-й буде ветераном! А земельних запасів більше не стає. Якщо до 2022 року не всі змогли реалізувати своє право на отримання землі, то після війни лише одиниці зможуть це зробити.

  Віктор вважає, що земельними ділянками в першу чергу необхідно забезпечити родини загиблих та інвалідів війни першої групи. 

  Щодо інших учасників бойових дій у нього також є рішення: немає сенсу отримувати земельну ділянку, щоб відразу її продати. У такому випадку можна просто компенсувати ветерану цю суму й не залучати до процесу торгівлі земельний наділ. 

  Але серед ветеранів є багато хлопців, які хочуть працювати на землі чи хоча б спробувати це зробити. Є також державні землі, які ніколи не будуть приватизовані. Мається на увазі створити такий недержавний ветеранський фонд землі – з якого учасники бойових дій повинні мати першочергове право на оренду. Вийшло в них успішно попрацювати й отримати достойні врожаї – добре для обох сторін! Не вийшло – держава не несе збитків і не втрачає земельний ресурс. Гроші, які отримує такий фонд за оренду земель – мають йти на виплати ветеранам, котрі обирають для себе виплату грошової компенсації замість оформлення земельної ділянки.

   Такою комбінованою формою розподілення землі і можна було би вирішити більшість з існуючих проблем.

ПОТРЕБА У ЗМІНАХ

  Вже зараз ветеранські об’єднання звертаються з офіційними листами – до міністерства аграрної політики, комітета Верховної Ради з аграрних та земельних питань, до міністерства ветеранів – з вимогами негайно вирішувати цю проблему в законному, правовому полі і не чекати, коли з війни повернуться сотні тисяч ветеранів і соціальна напруга досягне точки кипіння. Адже скоріше виявиться, що землі просто не буде – бо її вже роздали різним “шановним” підприємцям та фермерам: як це і пропонується законопроектом №7588 зараз, як це і зробили в Харківській області, в Донецькій селищній раді, забравши її майже у двохсот ветеранів.

  Першим же кроком з боку держави, як впевнені ветерани, має бути скасування заборони на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності під час військового стану у приватну власність для ветеранів та членів сімей загиблих. 

  Ця заборона була введена відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу 10 «Перехідні положення» Земельного кодексу України /із змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель” № 2698-IX від 19.10.2022/ – й зупинила майже повністю процес приватизації земель сільськогосподарського призначення в Україні. 

   І на думку ветеранів, які цю землю захищали та і захищають – влада має враховувати необхідність у соціальній справедливості.  

Автор: Євген Петрівець, спеціально для «НОВА: новини ветеранів»

НАГАДУЄМО:

В Офісі Президента згадали закон про олігархів