Таємна місія Понтифіка в Іраку

  На минулому тижні Папа Римський Франциск раптом здійснив несподіваний візит до Іраку, населення якого у переважній більшості сповідує іслам, щоб помолитися. Це була перша закордонна поїздка голови Римсько-католицької церкви від початку пандемії і перша в історії до цієї країни. Главу Ватикану не зупинив навіть значний сплеск захворювань на COVID-19 в цій країні.

 

  Сам 84-річний Франциск пояснив таку ризиковану для його здоров’я поїздку «вірністю своєму пастирському обов’язку». Римський папа намагається запевнити, що ризикнув своїм життям і здоров’ям заради того, щоб помолитися в найнебезпечнішій країні світу, де триває  війна, відбуваються теракти, не припиняються збройні сутички між різними військовими угрупованнями.

 

  «Мета візиту понтифіка до Іраку – зміцнити серця християнської громади в Іраку і спробувати налагодити міжрелігійний діалог», – пояснює цей кроки Папи Римського прес-служба Ватикану. В аеропорту Багдада понтифіка зустріли червоною килимовою доріжкою, «Одою до радості» Бетховена і національними танцями.

 

  В експертному середовищі різних країн по-різному коментують візит Франциска в Ірак, де сьогодні фактично неофіційно господарює  Іран, який офіційно вважається ворогом Заходу.

 

  В Іраку Папа Римський провів аж цілих чотири дні. З офіційної хроніки відомо, що він зустрівся з іракськими християнами, поспілкувався з одним з головних шиїтських лідерів аятоллою Сістані, прочитав молитву в Мосулі і відслужив месу на стадіоні в Ербілі.

 

Читайте також:

Туреччина побудує свої військові авіабази на території Азербайджану

  Для запезпечення безпеки Франциска керівництво Іраку виділило 10 тисяч солдатів і співробітників спецслужб. На період перебування глави Ватикану в Іраку по всій країні ввели цілодобову комендантську годину.

 

  Свою першу зустріч і, скоріше за все, найголовнішу, Папа Франциск провів з одним з найвпливовіших фігур серед шиїтів – ас-Сістані. Причому для зустрічі з Сістані літньому і хворому Франциску довелося їхати аж в місто Ен-Наджаф, де перебуває шиїтський лідер. Поїздка відбувалася під час ракетного обстрілу американської військової бази в Іраку.

 

  Зустріч двох релігійних лідерів пройшла за закритими дверима в будинку Сістані. Папу супроводжували члени ватиканського кабінету і представники банку Ватикану. Подробиці переговорів Франциска і Сістані триматися в секреті.

 

  Вибір настільки небезпечного часу для поїздки в Ірак глави Ватикану на думку деяких коментаторів потрібно розглядати в контексті загальної політики Заходу в регіоні, яка спрямована на нейтралізацію посилення ролі Туреччини в північній Африці та на Близькому Сході. Раніше Франциск став першим главою Ватикану, який відвідав Аравійський півострів в 2019 році. Він прилетів в столицю ОАЕ Абу-Дабі, де підписав спільну декларацію по боротьбі тероризмом з верховним імамом ісламського університету Аль-Азхар (Єгипет), шейхом Ахмедом аль-Тайіб. Тоді ж ряд джерел повідомляли, що Франциск підписав якісь секретні угоди з главами арабських режимів в регіоні.

 

Читайте також:

  Незабаром підписані таємні документи і переговори з арабськими монархіями почали втілюватися в політиці країн Перської затоки, особливо ОАЕ, які разом з Саудівською Аравією вирішили взяти ініціативу в усьому арабському та ісламському світі в свої руки і різко почали виступати проти Туреччини.

 

  На думку деяких спостерігачів, головна проблема, яку Захід намагається вирішити через залучення арабських монархій, це заблокувати всі плани Туреччини щодо розширення зони свого впливу в мусульманському світі і Східному Середземномор’ї. Після таємних переговорів Франциска в Абу-Дабі – ОАЕ, Саудівська Аравія, Єгипет раптом утворили антитурецький трикутник. Військова владаа Єгипту отримала десятки мільярдів доларів допомоги для модернізації своєї армії, щоб  зупинити поширення впливу Туреччини у Північній Африці. Справа дійшла навіть до того, що Єгипет вже був готовий вторгнутися до Лівії і допомогти найманим бандам Хафтара повалити визнаний світовою спільнотою уряд в Тріполі. Але прорахувавши наслідки прямого зіткнення з турецькою армією. Єгипет в останній момент відмовився від цієї небезпечної ідеї.

 

  Президент Іраку Берхем Саліх влаштував офіційною церемонією проводів глави Ватикану в міжнародному аеропорту Ербілі. Франциск відбув з Іраку на літаку іракських авіаліній, яким також скористався д час прибуття в країну, що має вказувати на рівень відносин і взаємодовіри між сторонами.

 

Читайте також:

  Раптовий візит глави Ватикану в Ірак і переговори з лідерами шиїтів, можуть означати початок переформатування сил на Близькому Сході. Схоже, що Захід вирішив використати «шиїтський фактор» (арабський) проти поширення впливу Туреччини.

 

  Такий поспіх викликаний кількома факторами. По-перше це нещодавні вражаючі успіхи «турецької зброї» на Лівійському, Сирійському і Закавказькому фронтах. В свою чергу він запустив другий фактор – захоплення діями Туреччини серед населення і лідерів тюркомовних країн Азії, поява ідеї об’єднання всіх тюркомовних країн Азії, які до того ж сповідують іслам сунітського толку, в якійсь союз чи конфедерацію. І третій фактор, якій скоріше за все і виявився вирішальним – це спроба Туреччина запозичити ядерні технології з Пакистану для розробки власної ядерної зброї. А як відомо Китай збирається використати Пакистан у боротьбі з Індією.

 

  У підсумку маємо досить цікавий «розклад», який може призвести до повної ліквідації Туреччини у тому вигляді, в якому вона існує зараз, до того ж, у не такій вже й далекій перспективі.

 

Олександр Вікторович, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: