В першу неділю липня в Україні відзначається День Військо-Морських Сил ЗСУ. За тридцять років незалежної України дата відзначення Дня ВМСУ декілька разів змінювалася. Існуюча дата святкування була встановлена указом Президента України Петра Порошенка в 2015 році.
Для святкування Дня Військово-Морських Сил України у липені обрано невипадково. Саме цього місяця 1918 року були здійснені практичні кроки у формуванні флоту Української Держави за часів гетьмана П.Скорпадського. Зокрема, було створене постійно діюче з’єднання Військово-морського Флоту Української держави — бригади тральщиків.
Створення Військово-Морських Сил сучасної України розпочалося дуже обережно і поступово в 1992 році. Екіпажі кількох кораблів колишнього ЧФ СССР почали приймати присягу на вірність Україні і підіймати український прапор. Все це відбувалося на фоні беспрецидентно жорсткого політичного протистояння з керівництвом рашистского флоту та керівництвом РФії, які прагнули повного підпорядкування собі залишків ЧФ СССР.
Тоді до відкритого збройного протистояння не дійшло. Сторони підписали попередню домовленість, згідної якої флот мав бути розподілений 50 на 50. Однак, згодом українське керівництво програло протистояння, пішовши на поступки рашистам. Внаслідок “політичних компромісів” Україна отримала лише 20% ЧФ СССР.
Першим командувачем ВМС ВСУ став віце-адмірал Борис Кожин.
Під час першого етапу окупації території України рашистами в 2014 році ВМС ЗСУ втратили 85% своїх кораблів. Третина особового складу ВМС, на чолі з командувачем ВМС України контр-адміралом Дєнісом Бєрєзовскім (на фото), зрадили присязі і відкрито перейшли на бік рашистських окупантів.
На початок повномасштабного російського вторгнення бойовий флот ВМС нараховував 22 кораблі різних класів, допоміжний флот складався із 37 суден та 35 літаків.
Від початку повномасштабного рашистського вторгнення всі підрозділи ВМС України з перших хвилин беруть участь у відбитті російської агресії. Починаючи з 24 лютого 2022 року Сили оборони України включно з Військово-Морськими Силами знищили 18 ворожих суден різних типів.
13 квітня 2022 року ВМС ЗСУ двома ракетами “Нептун” нанесли удар по флагману чорноморського флоту рф крейсеру “Москва”, визначивши йому місце постійної приписки на дні Чорного моря.
Морські піхотинці брали участь у героїчній обороні Маріуполя та “Азовсталі”, а сьогодні продовжують нищити рашистів на найбільш відповідальних ділянах фронту.
http:///chasopys-vijny-494-doba-zahalnyj-ohliad-podij/