
Часопис війни: 302 доба


Президент України Володимир Зеленський підписав закон про відпустки військовим під час воєнного стану. Під час дії воєнного стану військовослужбовці можуть йти у відпустки (не більш як на 10 днів) без пояснення причин. Про це йдеться в ухваленому Верховною Радою законопроєкті №8081.
Законом вносяться зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якими встановлюється, що в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
Також до другого читання уточнено, що військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, але за умови одночасної відсутності не більше 30 % загальної чисельності захисників певної категорії відповідного підрозділу, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення.
Нашому захиснику можуть надати короткострокову відпустку тільки з певних причин – “за сімейними обставинами”, однак також залишається конструкція “за рішенням командира”.
Також до другого читання уточнено, що військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, але за умови одночасної відсутності не більше 30 % загальної чисельності захисників певної категорії відповідного підрозділу, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення.

Триває 301 доба війни. Противник й надалі зосереджує зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках і намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Лиманському. Про це інформує пресслужба ГШ ЗСУ.
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил республіки білорусь та російської федерації продовжують знаходитись в прикордонних з Україною районах.


президент рф володимир путін під час засідання колегії міноборони заявив, що рашастан продовжуватиме нарощувати свій військовий потенціал і не встановлюватиме жодних обмежень на фінансування війни проти України.
путін відзначив, що війна проти України викрила недоліки у роботі міноборони. Рашисти планують “попрацювати над зв’язком, автоматизованою системою управління військами та зброєю, вдосконалити тактику контрбатарейної боротьби…”
путні заявив, що і 150 тисяч із 300 тисяч мобілізованих проходять підготовку на полігонах для подальшої відправки в Україну. Інша половина вже перебуває у зоні бойових дій.
міністр оборони росії сергій шойгу заявив, що “Пріоритетні завдання на 2023 рік: продовжити проведення “спеціальної військової операції” до повного виконання завдань. Російським угрупованням військ та сил забезпечити збереження миру та стабільності у Нагірному Карабаху та Сирії”.

Конгрес США замість оголошення росії державою-спонсором тероризму вирішив кваліфікувати її дія як держави-агресора. Керівництво Конгресу США працює над якнайшвидшим внесенням законопроекту, що засуджує росію як “державу-агресор”, повідомляє The Hill.
Таке позначення надасть президентові США нові повноваження щодо санкцій проти російських чиновників; однак помічник з Палати представників від Республіканської партії назвав це “напівфабрикатною” відповіддю на вимогу Президента України Володимира Зеленського про те, щоб США оголосили росію державою, яка підтримує тероризм.
Проект тексту обговорюється між адміністрацією та керівництвом Конгресу США. У версії проекту тексту, отриманій ексклюзивно The Hill, йдеться, що президент США після вжиття заходу може оголосити росію «державою-агресором» і має право «позначити будь-яку іноземну державу» як державу-агресор, якщо президент визначає її причетність до актів агресії проти України.
Проект тексту дозволяє президенту США вводити санкції проти будь-якої людини, яка «несе відповідальність за злочин агресії, бере участь або є співучасником», як зазначено у законопроекті.

Організації громадянського суспільства, що базуються в США і підтримують Україну, виступили із спільною заявою, у якій заперечують проти законодавства щодо “держави-агресора”. Заяву підписали Український комітет конгресу Америки, Об’єднаний балтійсько-американський національний комітет та Razom for Ukraine.
Ярлик держави-спонсора тероризму ізолював би москву на міжнародному рівні і змусив США зробити так, щоб країни, що взаємодіють з кремлем, платити за це ціну. Адміністрація Байдена відкинула це, заявивши, що такий захід зв’яже руки США у відносинах з росією загалом і перешкоджатиме будь-яким дипломатичним зусиллям, спрямованим на припинення війни рф проти України.

Противник й надалі зосереджує зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках і намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Лиманському. Про це інформує пресслужба ГШ ЗСУ.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що повністю підтримує зміни в законодавстві про посилення для українських військових (закон 8271).
«Сьогодні я вимушений підняти досить складну тему — посилення за самовільне залишення військової частини або місця служби, дезертирство, самовільне залишення поля боя або відмова від дії, невиконання бойових наказів.
Я підтримую відповідні зміни в законодавстві, прийняті Верховною Радою України, і прошу Президента підписати закон», — повідомив Залужний у відеозверненні, розміщеному на його сторінці у Фейсбук.

Головнокомандуючий підкреслив, що особисто працює над усуненням проблем, які приводять до самовільного залишення військовими займаних позицій.
Він також зазначив, що в демократичному суспільстві абсолютно нормально обговорювати такі чутливі теми публічно до тих пір, поки це не шкодить ВСУ вести війну.
«Тому я закликаю всіх поставити крапку в цій дискусії і разом наближати Перемогу», — сказав Залужний.

Росія передає Ірану сучасні військові технології і компоненти в обмін на пару сотень безпілотників “шахед-мопедів”. Про це заявив 20 грудня міністр оборони Великобританії Бен Уоллес, пише Reuters.
“Іран став одним із головних військових покровителів Росії”, – заявив Уоллес у парламенті в рамках заявки щодо російсько-української війни. – «В обмін на поставку понад 300 дронів росія тепер має намір надати Ірану передові військові компоненти, які підриваються як Ближній Восток, так і міжнародну безпеку».
Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив міністру іноземних справ Ірану, що Тегеран повинен негайно припинити військову підтримку Росії. Іран визнав, що поставляв московському режиму безпілотники, але сказав, що вони були відправлені до війни в Україні.

При обміні військовополоненими найменший інтерес путлерівці виявляють до примусово мобілізованих з окупованих українських територій. Найбільшу цінність мають ті, хто володіє інформацією або якимись навичками. Про це в ефірі телемарафону розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
«Якщо ми говоримо про антирейтинг, то рашистський режим – він фашистський по своїй суті, тому що він проводить градацію. Зрозуміло, що офіцерів підвищений попит, а також люди, що володіють певними знаннями та навиками.
Чим простіша людина у рашистів, тим менший до неї інтерес, особливо якщо ще ця людина і з тимчасово окупованої території України. І в цьому вся сутність путлерівського режиму: на словах вони декларують єдність, а реально здійснюють градацію своїх бійців за сортом”, – повідомив Юсов.
Варто нагадати, що на території Луганської області рашистські окупанти планують масову мобілізацію всіх чоловіків, незалежно від віку та медичного стану. Вагнерівцям потрібно свіже “гарматне м’ясо”, щоб завалити ним окопи наших захисників і по тілам загиблих мобіків увійти ще в пару-трійку населених пунктів.


За інформацією моніторингової групи “Беларускі Гаюн“, протягом 20 грудня спостерігалося переміщення танків, вантажівок і особового складу з мобілізованими рфії з білоруських полігонів у північній і центральній частинах країни, де вони дислокувалися, на південь – ближче до кордону з Україною.
За інформацією групи, 20 грудня, в районі 5 години із залізничної станції Полонка відправився ешелон з військовою технікою з вс рф, яка дислокувалася на полігоні «Обуз-Лісновський» (Барановичський р-н).
“Протягом дня ешелон пройшов: Березу, Жабинку, Дрогочин, Іваново і за нашими прибув в Лунинець (Брестська обл.). На платформах: 23 танка Т-80, 8 бензовозів, 9 вантажівок (Урали і КамАЗи), 2 пасажирських і 7 вантажних вагонів”, – йдеться в повідомленні.
Крім цього, групі також стало відомо, що вчора, 19 грудня, на залізничній станції Заслоново (Вітебська обл.) була здійснена завантаження на платформи понад 20 танків і близько 16 Уралів рфії, що знаходилися на полігоні «Лепельський». Ешолон відправився в напрямку Орши і далі на Осиповичі. Пунктом його призначення попередньо є Слуцьк (Мінська обл.), що також значно ближче до кордону з Україною.
Відомо також і про перекидання третього ешолона з технікою зс рф. Вранці 20 грудня через Шклов (Могилевська обл.) пройшов ешелон із: 20 БМП-2, 3 бензовоза, 7 Уралів, Мобільного Пункту Управління Зв’язки (МПУС-К) на базі КамАЗ, 4 пасажирських вагонів РЗ і трьох вантажних вагонів. Він прямував через Оршу, Могильов і Жлобин. В результаті прибув в Калинковичи (Гомельская обл.).
На даний момент незрозуміла кінцева мета цього переміщення. «Кількість техніки, яку зараз переміщують в прикордонні райони, незначна і її точно недостатньо для будь-яких наступальних дій», – додали в групі. Не виключається, що техніку везуть для участі у чергових спільних російсько-білоруських навчаннях десь поблизу українського кордону. Але це лише припущення.
