Із повагою до ветеранів… у межах чинного законодавства

Із повагою до ветеранів… у межах чинного законодавства

В одній із попередніх публікацій ми почали досліджувати, як на рівні держави та місцевого самоврядування вирішується проблема забезпечення ветеранів ліками та наданням необхідної медичної допомоги? І пообіцяли читачам, що тема ця буде висвітлюватися в подальшому. Тому ця стаття цілком може слугувати своєрідним продовженням раніше опублікованого матеріалу за посиланням:

https:///khvoroby-pid-nazvoiu-veteran-ne-isnuie-katehorii-takozh/

Ветерани російсько-української війни, представники ГО «Спілка ветеранів АТО» уважно відслідковують ситуацію, щодо ветеранської політики в усіх галузях і зокрема того, що стосується медичного забезпечення. У першу чергу вони звертають увагу на будь-які зміни на законодавчому рівні, діяльність профільних міністерств, робота та її відсутність в обласних і міських адміністраціях, причини надмірної активності чи повної безініціативності окремих чиновників і депутатів. Наші юристи звертаються із запитами щодо ветеранської політики, а журналісти намагаються отримувати коментарі від уповноважених осіб на всіх рівнях влади.

ВОЇНИ ПОТРЕБУЮТЬ УВАГИ!

І коли ми отримуємо відповідь на наші запити та звернення, коли з’являється нова інформація після спілкування з черговим чиновником, усім отриманим ділимося з нашими шановними читачами, з учасниками бойових дій і ветеранами, для яких ми власне й працюємо.

Ось що розповів керівник підрозділу надання медичної допомоги ГО «Спілка ветеранів АТО» Юрій Даніленко:

– На наш запит ми отримали відповідь від Північного регіонального департаменту Національної служби здоров’я України. Зверталися з метою, щоб роз’яснили, чи існує хоча б одна програма для ветеранів, якою опікується НСЗУ? Із директором департаменту Вікторією Мілютіною попередньо була особиста зустріч, тепер є ще й офіційна відповідь. Нам дуже детально пояснили про програму медичних гарантій, про програму «Доступні ліки». Але ж ці програми діють для всіх без виключення громадян і надання пільг захисникам не передбачено жодною з них.

Із повагою до ветеранів… у межах чинного законодавства

Як медик, Юрій Даніленко може визначити з переліку хвороб саме ті, що притаманні ветеранам. Це – захворювання суглобів і хребта, від постійного носіння бронежилета, та переломи кінцівок, які довго не зростаються та викликані травмами й пораненнями. Однак навіть ці специфічні для військових хвороби не дають ніяких пріоритетів і пільг ветеранам.

– Мені здається, – говорить керівник підрозділу, – що люди, які опікуються здоров’ям українців, повинні нарешті зрозуміти: ті, хто пройшов війну, отримав поранення чи інвалідність, потребують значно більшої уваги й безумовно заслуговують на неї. Це цілком виправдано й логічно!..

НЕ РОЗМЕЖОВУЄМО СТАТУС ГРОМАДЯН…

Позиція державних органів, що мають піклуватися здоров’ям громадян, виявилася для нас дещо дивною. Тому журналіст вимушений був ще раз звернутися до директора департаменту НСЗУ Вікторії Мілютіної, щоб остаточно переконатися, що ветеранські програми в діяльності цієї державної організації не передбачені. І ось така вийшла розмова.

– Чи існує програма, яка була б присвячена ветеранам і реалізацією якої опікується НСЗУ?

– Зустрічаючись із представниками Спілки ветеранів АТО, ми висвітили проблему й дуже розгорнуто відповіли на це питання. Більш того, підготували листа з посиланнями на всі існуючі нормативні документи. Я не погоджуюся з вашою тезою, що держава нічого не робить і не готова до зустрічі захисників і захисниць. Хочу сказати, що Україна дбає про своїх героїв, які захищають державу. Ветерани війни можуть розраховувати на безоплатні медичні послуги – діагностику, лікування, реабілітацію та інші потреби. Усе це повністю покриваються програмою медичних гарантій. Також існує програма «Доступні ліки», якою також можуть користуватися ветерани.

– Ці програми орієнтовані саме на учасників бойових дій?

– Програма медичних гарантій відповідає за медичне забезпечення всіх українців. Згідно з цією програмою, ми не розмежовуємо статус людини на військового, ветерана, цивільного. Медична допомога надається будь-якому громадянину України на загальних засадах. Але сприяти поверненню військових і цивільних українців, які мають травмування, до активного й повноцінного життя – одне з пріоритетних завдань нашої галузі. Із цією метою введений пакет «Реабілітаційний» для забезпечення людей, що постраждали від війни, в тому числі військовослужбовців і ветеранів. Звичайно, цим пакетом може скористатися будь-який громадянин України, але ж ми розуміємо, що розроблений він для повернення до повноцінного життя тих, кому війна завадила повноцінно жити. Із кінця 2022 року існує пакет психологічної допомоги, який, у першу чергу, був відпрацьований для забезпечення потреб ветеранів, котрі повернулися із фронту.

…ЩОБ НЕ ПОРУШУВАТИ ПРАВА ПАЦІЄНТІВ

– Усе це добре, але мене цікавить чи користується ветеран хоча б якимось пріоритетом на фоні тих громадян, які з різних причин не брали участі в захисті держави й не ризикувати власними життям і здоров’ям?

– Якщо ми говоримо про формування ставлення до ветеранів у суспільстві, то особисто я вважаю, що всі системи в країні мають бути переналаштовані з повагою до ветеранів і ветеранок, захисників і захисниць. Тому, коли ветеран звертається за медичною допомогою, ми говоримо керівникам закладів, що такі люди мають обслуговуватися без черги й до них повинне бути особливе ставлення. Користуючись можливістю, я звертаюся до громадських об’єднань ветеранів, а також усіх без виключення захисників. Якщо вам не приділили належної увагу, не прийняли без черги, відмовили в тому, в чому не мали права відмовляти, діяти за таким алгоритмом: запитати й занотувати прізвище, ім’я та по батькові, посаду медичного працівника, який відмовляє, а також підстави, на яких від це робить. Якщо розв’язати питання не вдалося, треба звернутися до керівника медзакладу. Якщо і це не допомогло, радимо подати офіційну скаргу до Національної служби здоров’я України. Зробити це можна на офіційному сайті НСЗУ або зателефонувавши на гарячу лінію за коротким номером 16-77. Прийом громадян фахівцями Північного міжрегіонального департаменту здійснюється щосереди з 15.00 до 17.00 години за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 5, під’їзд № 4, 8 поверх. Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном +38(057) 341 42 97. Ми активно реагуємо на всі ваші звернення.

Із повагою до ветеранів… у межах чинного законодавства

– А не простіше було б пріоритетне право ветерана визначити на законодавчому рівні? Ідеться про ту кількість ветеранів, які є вже зараз і яких у наступні часи буде ставати все більше й більше.

– Я уявляю, скільки буде ветеранів після мобілізації, оскільки займаюся допомогою цій категорії, починаючи з 2014 року. Але НСЗУ має дбати про всіх громадян України, без будь-яких виключень. А на рівні держави існує низка законів, які визначають статус ветерана, передбачають його права й зобов’язують служби дотримуватися цих прав. Я розумію, що закони ці були прийняті без урахування сьогоднішніх реалій. Тому вони мають переглядатися й я впевнена, що будуть і вноситися зміни, і прийматися нові закони. НСЗУ опікується здоров’ям усіх українців, але з особливою повагою ставиться саме до захисників і ветеранів.

– Чи може НСЗУ звертатися до органів влади з ініціативою створення програм, які будуть адресовані саме захисникам – учасникам бойових дій?

– У Програмі медичних гарантій ми відображаємо інтереси ветеранів. У першу чергу! Зараз, за ініціативи Міністерства охорони здоров’я, Кабінетом Міністрів була прийнята Постанова, яка має достатньо довгу але зрозумілу назву: «Деякі питання реалізації пілотного проєкту щодо зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». Коли програма буде забезпечена коштами й почне діяти, НСЗУ також буде її адмініструвати. Про ветеранів зараз дбають Міністерство охорони здоров’я, Міністерство у справах ветеранів, Міністерство соціальної політики, місцеві органи влади. Якщо ми в Програмі медичних гарантій будемо виділяти будь-яку категорію й надавати їй пріоритетність, це буде порушенням прав пацієнтів. А цього ми в своїй роботі допустити не можемо!..

СТАВЛЕННЯ ДО ВЕТЕРАНІВ – ЗАПОРУКА ПАТРІОТИЗМУ!

У людей, близько не знайомих із проблемами ветеранів, може виникнути питання, чому ми так наполегливо загострюємо увагу на тому, що мають бути програми, адресовані саме захисникам і захисницям? І не просто захисникам, а захисникам України – держави, в якій ми мешкаємо й яку обороняємо від жорстокого й нещадного агресора! Тому тут без конкретного прикладу ніяк не обійтися.

Голова Громадської спілки «Консорціум ветеранських об’єднань Сходу» Павло Федоров першу свою контузію отримав перед звільненням Балаклії в кінці літа 2022 року. У грудні під час боїв під Кремінною, в Серебрянських лісах, були множинні контузії. Після цього довелося лікуватися у трьох медичних закладах у Дніпрі й госпіталі в Харкові. Найгірше, що наслідки цих контузій зараз не дають можливості повноцінно жити. не зникають і постійно потребують лікування й медичної реабілітації.

Із повагою до ветеранів… у межах чинного законодавства

– Фізрозчин мені надають, усі інші необхідні ліки доводиться купувати за власний кошт, – розповідає ветеран. – Зрозумійте, ми не потребуємо для себе якогось надприродного ставлення! Мене ображає не той факт, що я прирівняний до будь-якої цивільної людини. Мене ображає, що на рівні центральної й місцевої влади ставлення до мене таке саме, як і до ухилянта, колаборанта, сепаратиста чи простого ждуна «руского міра».

Павло Федоров уважає, що повинні існувати постійно діючі програми для ветеранів як на національному, так і місцевому рівнях. Він також упевнений, що однією із причин складності проведення мобілізації є ставлення до захисників. Люди призовного віку бачать, як доводиться виживати тим, хто прийшов із фронту, а особливо – пораненим, контуженим, інвалідом. А оскільки нікому не хочеться повторювати подібний шлях і поневірятися госпіталями, лікарнями та аптеками, тому й збільшується кількість ухилянтів, а патріотів, при такому відношенні, відповідно стає все менше й менше…

Олександр ОЛЕКСІЄНКО, «НОВА: новини ветеранів»

Поділитися: