Чому психологічне здоровʼя – це важливо

    Олександр Чаморсов – ветеран АТО. До 2014 року працював дизайнером.  У військкомат добровольцем пішов у 52 роки. Після звільнення з лав ЗСУ оформив пенсію, здобув освіту психолога і почав допомагати іншим військовослужбовцям та їхнім близьким. Олександр Чаморсов пройшов свій власний шлях Воїна. А сьогодні підтримує ветеранів і ветеранок у форматі «рівний-рівному», як головний психолог Гарячої лінії кризової підтримки Українського ветеранського фонду Мінветеранів.

Психолог-ветеран Олександр Чаморсов

   Ще з дитинства ми чуємо і знаємо, що потрібно дбати про власне здоров’я. Одягатися по погоді та не забувати вчасно поїсти. Займатись фізичними вправами й пам’ятати про сон і відпочинок. Зазвичай ми дотримуємось цих правил. Інколи забуваємо про них.

  В дитинстві я захоплювався зимовими видами спорту. Переважно це були ковзани або лижі. І дуже не любив хворіти. На жаль, таке траплялось, коли я забував про правила і не дбав про власне здоров’я.

 

  Психологічне, або ментальне здоров’я є невіддільною складовою загального здоров’я людини.

  І головне — психологічне здоров’я — основа щасливого життя людини.

 

 Фізичне здоров’я та психологічне здоров’я взаємопов’язані. Думки й емоційні реакції впливають на фізичне здоров’я. Тому гармонійній особистості варто піклуватися не лише про свій інтелектуальний розвиток, соціальний статус, стан загального здоров’я, а і про психологічний стан.

  В дитинстві я відчував себе щасливим і забував про правила. Я згадував про них лише коли хворів. І вкотре обіцяв собі, що буду їх дотримуватись, усвідомлюючи, наскільки це важливо.

  Так зазвичай відбувається і в дорослому житті. Психологічно здорова людина — це перш за все людина спонтанна і творча, життєрадісна і весела, відкрита і така, що пізнає себе і навколишній світ не лише розумом, але і відчуттями, інтуїцією. Вона повністю приймає саму себе і при цьому визнає цінність та унікальність людей, що оточують її. Така людина покладає відповідальність за своє життя перш за все, на саму себе та отримує уроки з несприятливих ситуацій. Її життя наповнене сенсом, хоча вона не завжди формулює його для себе.

  На війні ситуація зовсім інша. Людина знаходиться в надважких умовах, виконує складні бойові завдання, ризикуючи при цьому власним життям. Емоційне навантаження і постійний стрес ускладнюють, а інколи унеможливлюють піклування про психологічний стан. Контроль може втрачатись. Працюють лише інстинкти та інтуїція.

   Коли я повернувся із зони бойових дій, мій контроль над власним психологічним здоров’ям був майже втраченим. Я гостро відчував це, тому звернувся по допомогу до спеціалістів. Поступово все вдалось відновити.

 

Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного. Ось декілька простих кроків такого піклування:

  • Спілкуйтеся з іншими людьми. Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями, побратимами.
  • Будьте фізично активними. Регулярна фізична активність пов’язана з нижчим рівнем депресії й тривожності у всіх вікових групах, підвищенням самооцінки та гарним настроєм. Це не обов’язково має бути інтенсивне тренування — можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї. Під час прогулянки знижується рівень гормону стресу (кортизолу), і внаслідок цього ми відчуваємо піднесення та отримуємо більше задоволення від життя.
  • Продовжуйте вчитися. Дослідження показують, що освоєння нових навичок поліпшує психологічний стан завдяки підвищенню впевненості в собі через розвиток цілеспрямованості. Навіть якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо часу або немає потреби вивчати щось нове, є багато різних способів додати нові знання у своє життя.
  • Допомагайте іншим. Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити ваш психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Невеликі добрі справи для інших людей або волонтерство сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін і ендорфін.
  • Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки. Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем.
  • Звертайтесь за допомогою до психолога. Телефонуйте на гарячу лінію кризової підтримки Українського ветеранського фонду Мінветеранів — 0 800 33 20 29

 

  Дзвінки в межах України безплатні.

   Усі звернення конфіденційні.

 

  Гарячу лінію кризової допомоги Українського ветеранського фонду запустили 27 червня 2022 року. Цей проєкт став можливим завдяки програмі Українського Фонду Швидкого Реагування, яку втілює IREX in Ukraine за підтримки Державного департаменту США. За весь час роботи до Гарячої лінії кризової підтримки УВФ: для ветеранів та всіх, хто потерпає від війни, звернулися понад 14 200 громадян.

 

  Інформація про Гарячу Лінію від УВФ за покликанням — https://veteranfund.com.ua/projects/hot_line/ 

 

Український ветеранський фонд спеціально для “НОВА: новини ветеранів”

НАГАДУЄМО:

Законодавство щодо ветеранських політик потребує змін, – Костянтин Татаркін