20 червня – Всесвітній день біженців (World Refugee Day)

  Після Другої світової війни в ООН заснували Конвенцію для захисту прав біженців у Європі. “Конвенція про статус біженців” (міжнародний договір) була ухвалена 28 липня 1951 в Женеві конференцією повноважних представників, скликаній відповідно до резолюції 429 (V) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1950 року. Вона набула чинності 22 квітня 1954.

  Конвенція дає визначення поняття «біженець» та встановлює загальні підстави, на яких надається статус біженця. На момент створення Конвенції про біженців в Світі налічувалось 2,1 мільйона біженців.

  31 січня 1967 Конвенція була доповнена прийнятим у Нью-Йорку Протоколом. Протокол підтвердив визначення біженця, що зазначене в Конвенції, за винятком слів «в результаті подій, що відбулися до 1 січня 1951 року» і слів «в результаті подібних подій». Протокол зобов’язав держав-учасниць співпрацювати з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців.

  Протягом наступних двох десятиліть кількість біженців залишалася досить стабільною. Але на початок 80-х років 20 століття кількість біженців, зареєстрована ООН, уперше перевищила 10 мільйонів.

  Війни в Афганістані та Ефіопії в 80-х роках минулого століття призвели до того, що кількість біженців подвоїлася до 20 мільйонів до 1990 року. Події в Іраку, протистояння в Судані та Сирії призвели до того, що на кінець 2021 року кількість біженців досягла 30 мільйонів.

  Війна в Україні призвела до найшвидшого зростання кризи біженців з часів Другої Світової війни: близько 6 мільйонів людей були змушені покинути Україну менш ніж за рік. Сирії знадобилося чотири роки, щоб досягти такого ж рівня переміщення. Ще шість мільйонів є внутрішньо переміщеними особами в Україні.

  У 2001 році Генеральна Асамблея ООН одноголосно прийняла спеціальну резолюцію — вираз солідарності з Африкою, в якій знаходиться велика кількість біженців, і яка традиційно проявляє до них свою великодушність.

  Згідно з даною резолюцією Генеральна Асамблея в 2001 році відзначала п’ятдесяту річницю Конвенції про статус біженців 1951 року. Тоді ж Організація африканської єдності (ОАЄ) погодилася з тим, щоб Всесвітній день біженців відзначався одночасно з Днем африканських біженців — 20 червня.

НАГАДУЄМО:

Китайський військовий чиновник відмічає слабкість Росії, – WSJ