Знання, які дозволяють вижити: волонтери Рівного безкоштовно навчають всіх бажаючих основ тактичної медицини

Прості речі рятують життя – зміст цієї фрази добре розуміють рівняни, які майже з початком бойових дій на сході об’єдналися, щоб навчати інших основам домедичної допомоги, в тому числі – в умовах бойових дій

Їх десятеро, лише троє з них – медики, інші – вчитель, юрист та представники далеких від медицини професій, які закінчили профільні курси. Разом вони – громадська організація «Рівне-ТАКМЕД». Голова ГО – лікар Тетяна Воронцова. У 2014 році, побувавши на навчаннях з тактичної медицини в Тернополі, вона вирішила, що у Рівному теж обов’язково має бути щось подібне. Зустрівшись після з однодумцями – колегами-рівнянами, які також разом з нею були на навчанні, і, обговоривши цю ідею, медики звернулися з пропозицією до оперативного командування «Північ». Так почалася робота по навчанню тактичній медицині мобілізованих бійців – майбутніх учасників антитерористичної операції.

 

Під час мобілізаційних хвиль волонтери «Рівне-ТАКМЕД» працювали на полігонах, навчаючи бійців та готуючи з числа бажаючих майбутніх інструкторів. Були задіяні також і безпосередньо у зоні АТО – у 2015 році проводили навчально-тренувальну роботу, що базувалась на комплексних програмах НАТО «Combat Medicine, з бійцями-десантниками на Луганщині.

– З початку нашої діяльності ми входили до ГО «Білі берети», з вересня 2018 року ми – громадська організація «Рівне – ТАКМЕД». Зміна відбулася через певні організаційні моменти, але, незалежно від назви, ми працюємо для того, щоб кожен бажаючий отримав знання, які допоможуть врятувати себе та інших. Найбільша подяка у роботі інструкторів – повідомлення від бійців. Коли вони пишуть, що, завдяки цим знанням, хтось з 300-тих не став 200-тим, ти розумієш, що все це не даремно, – розповідає Тетяна Воронцова.

До речі, інструктори «Рівне-ТАКМЕД» не просто займаються навчанням військових, але і працюють на перспективу. Так, у всіх, без виключення, школах міста Рівного у цьому навчальному році було впроваджено курс «Умій врятувати життя». Можливим це стало, завдяки підписаному Меморандуму про співпрацю між ГО «Рівне-ТАКМЕД» та Рівненською міською радою.

 

За словами Тетяни Воронцової, цей досвід є абсолютно унікальним в Україні, адже новий курс передбачає системні зміни в програмі та значне фінансування.

У 2018 році було проведено навчання всіх вчителів «Основи Здоров’я» Рівного.  Завдяки коштам міського бюджету, всі 36 шкіл міста зараз забезпечено необхідними засобами, які відповідають міжнародним стандартам, для навчання домедичній домомозі.

 

Наразі, коли мобілізація позаду, волонтери працюють за потребою, але плани мають амбітні.

Голова громадської організації ділиться своєї мрією – відкрити навчально-тренувальний центр, де б бажаючі могли не тільки отримати знання з тактичної медицини чи вогневої підготовки, але і максимально відпрацювати ці знання на практиці та у наближених до бойових умовах.

 

– Хотіли б залучити до цієї роботи ветеранів, адже їх досвід є безцінним і його не можна втрачати. Коли людина має змогу прийти і отримати комплексно ці знання, а також – закріпити їх практично, це зовсім інше, ніж просто теоретичні лекції чи кількаденні збори.  Крім цього, важливо не забувати про патріотичне виховання. Подібні центри – це місце, яке б допомогло сформувати позитивне ставлення до військовослужбовців та посилило б у людей відчуття національної гідності.

Підтверджує важливість справи ГО і боєць з позивним «Борщ», який просив не називати своє ім’я, оскільки і зараз продовжує виконувати бойові задачі на сході.

 

– У 2015 році я проходив навчання такмеду на Рівненському полігоні. І тоді навіть подумати не міг, що вже зовсім скоро, під час боїв у Мар’їнці та Красногорівці, мені доведеться застосовувати їх на практиці. Завдяки тому, чого мене навчили інструктори «Рівне-ТАКМЕД», я зміг врятувати життя своїх побратимів.

Важливо, що фінансується громадська організація виключно за рахунок добровільних внесків, тобто працюють волонтери-інструктори абсолютно безкоштовно, а ось ті знання, якими вони діляться, дійсно, безцінні.

 

Олена Шаріпова