Засоби захисту: кулезахисні шоломи нового покоління

 В 2020-2021 роках особовий склад  армії США має отримати нові шоломи ІНРS до частин армії США. Кілька років тому прес-служба Міноборони США повідомляла про те, що виготовлені і пройшли випробовування балістичні шоломи нового покоління ІНРS із захисним лицьовим модулем.

 

 Зовні вони нагадують шоломи Еnhansed Combat Неlmet, що вже використовуються в армії.

 

Морський піхотинець КМП США в шоломі ECH на рейді порту Батумі (Грузія), 2018

 Крім лицьового модуля, шолом ІНРS мають забезпечити змінною прозорою вставкою, що замінює балістичні окуляри або маску.

 

 Якщо вдасться знизити вартість серійного виробництва шолома, він буде оснащуватися ще й «розумною» лінзою, яка буде “затемнюватися” під час різкої зміни рівня освітленості.

 

 Шолом ІНРS буде вироблятися з високомолекулярного поліетилену високої щільності, що забезпечує захист від пістолетних куль і осколків. А при необхідності на шолом ІНРS можна буде встановити додаткові бронепанелі, які значно поліпшать його захисні характеристики.

 

 Новий бойовий шолом другого покоління набагато легший, ніж той, що був до цього. Як запевняють розробники шолом на 24% легший від всіх попередніх шоломів для солдатів – його вага 1,4 кг. Він здатен зупиняти кулі калібру 9 мм, шрапнель та осколки саморобних вибухових пристроїв.

 

 Секрет зменшення ваги полягає в тому, що шолом зроблений не з кевлару, а з пластику, або як він правильно називається – «надвисокого молекулярновагвого поліетилену». Це напівкристалічний полімер, який використовується всюди: від рибальських жилок до протезів. Він міцний, не схильний до корозії та легкий.

 

 В парі із шоломом може використовуватися і балістична маска FAST GЗА, розроблена кілька років тому американською компанією Мееk Wеароn System, яка  важить всього 400 г. Спочатку її розглядали в якості засобу захисту голови піхотинців від вибухової хвилі. Але несподівано навіть для самих розробників виявилося, що маска витримує влучання кулі АКМ з енергією в два кілоджоулі.

 

 Поліетилен міцніший сталевого/кевларового шолому, який пробивають кулі з АКМ на відстані в сотню метрів. Звичайно, потрапляння кулі в маску буде досить відчутним і болючим для бійця. Та обираючи із двох «неприємностей» – краще коли боляче, ніж коли мертвий, – вважають розробники.

 

Балістична маска FAST GЗА на американському військовому в Афганістані

 Також захисна маска рятує від попадання в обличчя, достатньо ефективно захищає від осколків, енергія і маса яких у більшості випадків значно менша, ніжу автоматної кулі. Крім того, маска FAST GЗА призначена для захисту і від вибухової хвилі.

 

 Незважаючи на те, що жоден підрозділ збройних сил США за кілька років не прийняв офіційно цей засіб індивідуального захисту на озброєння, бійці з морської піхоти, які воюють в Афганістані, закуповують маску самостійно. Статут Корпусу морської піхоти США дозволяє самостійне придбання засобів захисту, постачання якими не передбачено Корпусом.

 

А що  ж в Україні?

 

 Якість шоломів кулєзахисних виробництва «ТЕМП-3000» викликає сумніви, бо не підтверджується ніякими пройденими випробуваннями. Та їх якийсь час закуповувало Міністерство оборони.

 

Шоломи кулезахисні «ТЕМП-3000»

 На 303-й центральній артилерійський базі Збройних Сил України були проведені балістичні випробування шолому балістичного «ТОР» модель Д («ТОВ-О»). Він являє собою полегшену версію балістичного шолому «ТОР», призначений для індивідуального захисту бійців ВДВ, морської піхоти та спеціальних підрозділів від травм і поранень, розміщення спеціального обладнання.

 

Кулезахисний шолом «ТОR-D»

 Основною його відмінністю від попередників є  те, що його можна застосовувати, як при десантуванні з парашутом так і приведенні бою з ворогом.

 

 Форма шолому зі спеціальними боковими вирізами створює додаткові зручності для роботи з активними навушниками і радіогарнітурами.

 

 Балістичні властивості шолома показали відмінний результат на всіх етапах випробувань: при дощуванні протягом 1 години; при заморожуванні до-40 градусів за Цельсієм; при нагріванні до +40 градусів за Цельсієм; при пострілах в місця кріплень.

 

 Як зазначають розробники, за основу їхнього виробу взято військову амуніцію американської армії. Український варіант вийшов у рази дешевшим. Залишається сподіватися, що він всим іншим також не поступається зарубіжним аналогам.

 

Василина Нещеретна, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

 

Нагадуємо: