Вам вручили повістку про призов для проходження строкової служби: ваші подальші дії

Повна назва статті: “ПОРЯДОК ПРИЗОВУ НА СТРОКОВУ СЛУЖБУ: ЯК ПРАВИЛЬНО ОФОРМИТИ ЗВІЛЬНЕННЯ У ВІДДІЛІ КАДРІВ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ МІСЦІ РОБОТИ (ТИМЧАСОВЕ УСУНЕННЯ ВІД СЛУЖБОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ У ЗВ’ЯЗКУ З ПРИЗОВОМ НА СТРОКОВУ СЛУЖБУ)”

 

 Отже, Вам вручили повістку про призов для проходження строкової служби, і ви хвилюєтеся через можливе звільнення з нинішнього місця роботи? Не варто псувати собі нерви – пояснюємо чому.

 

Гарантії для працівників у випадку призову для проходження строкової служби

 

 Зважаючи на наше буремне сьогодення у критичний момент Батьківщина може покликати вас на допомогу. Особливо, якщо ви громадянин України чоловічої статі, придатний для військової служби за станом здоров’я, та до дня відправлення у військові частини не досягли 27-річного віку і не маєте права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Згідно до Конституції захист суверенітету і територіальної цілісності України є справою всього Українського народу (ст. 17), а захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України (ст. 65). Тому нема куди діватися й потрібно йти та з честю виконувати свій громадянський обов’язок.

 

 До призову важко підготуватися заздалегідь. Тож, закономірно, якщо ви працюєте на підприємстві, установі чи організації (або перебуваєте на державній службі), то у вас виникнуть побоювання за збереження власного робочого місця. І це цілком природно, тому що всі ми хвилюємося за те, що буде завтра з нами та нашими рідними. І як заробити на кусень хліба у разі втрати роботи?

 

 Вас не мають права звільнити з роботи, якщо ви отримали повістку про призов для проходження військової служби. Це прямо заборонено Законом.

 

 Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов`язків (до таких обов’язків відноситься і проходження строкової служби) закріплені статтею 119 КЗпП України.

 

 Відповідно до статті 119 КЗпП України на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

 

 Працівникам, які залучаються до виконання обов`язків, передбачених законами України «Про військовий обов`язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

 

 За працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

 

 За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв`язку з прийняттям на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, більше ніж на один рік.

 

 Гарантії, визначені у частинах третій та четвертій цієї статті, зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров`я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

 

 Отже, з моменту призову на військову службу, за громадянами України, які були призвані на військову службу зберігаються: місце роботи та середній заробіток на підприємстві, установі, організації, в яких вони працювали на час призову.

 

 Гарантії, зазначені вище, діють до закінчення особливого періоду або до моменту фактичного звільнення працівника з військової служби. Особливий період в Україні дії до нині. Про його скасування громадян буде повідомлено шляхом видання Президентом відповідного указу.

 

Як діяти у випадку отримання повістки?

 

 Якщо ви отримали повістку, то перш за все необхідно повідомити про це роботодавця. Це можна зробити шляхом подання заяви до відділу кадрів або безпосередньо на ім’я роботодавця про те, що вам прийшла повістка для проходження строкової служби. До такої заяви необхідно додати також копію повістки.

 

 Закон не визначає чіткого алгоритму дій для працівників, проте у нас є кілька рекомендацій, які допоможуть вам убезпечити себе від додаткових неприємностей:

  • при поданні заяви вимагайте, аби вам проставили відмітку про отримання цієї заяви на копії. Копію ви маєте зробити самостійно та мати з собою у момент подання. Крім відмітки, роботодавець або відповідальна особа з відділу кадрів має поставити дату прийняття заяви та підпис особи, яка її прийняла. Це
  • крім подання заяви до відділу кадрів або безпосередньо на ім’я роботодавця, необхідно також надіслати також аналогічний примірник заяви з копією повістки цінним листом (з описом вкладення) за допомогою Укрпошти – це убезпечить вас від можливих зловживань роботодавцем, “зникнення заяви” і тд. У вас буде стовідсоткове підтвердження того, що ви повідомили роботодавця про надходження вам повістки. Простіше кажучи, у вас буде беззаперечний доказ, якщо вам, не дай Бог, доведеться відстоювати власну правоту у суді.
  • необхідно уважно вичитувати документи, які вас може попросити підписати роботодавець у випадку отримання вами повістки. Часто трапляються випадки, коли недобросовісні роботодавці намагаються звільнити працівника, якому прийшла повістка, “заднім числом”. Таким чином вони намагаються обійти закон.

 Отже запорука збереження за вами вашого місця роботи у разі призову – це уважність та максимальне забезпечення себе доказами повідомлення роботодавця про отримання вами повістки.

 

*Приклад заяви на ім’я роботодавця про отримання повістки (для копіювання у WORD):

 

 

Директору ПрАТ “АБСД”
Іваненко Івану Івановичу
00000, м. Київ, вул. Антоновича, 1

 

Петренка Петра Петровича, який мешкає за адресою:
00000, м. Київ, вул. Івана Франка, 1,

ЗАЯВА

 Я, Петренко Петро Петрович, на цей час є працівником ПрАТ “АБСД” (вказати посаду). Повідомляю Вас, що 31.12.2020 мені була вручена повістка для проходження строкової служби (вказати реквізити повістки). Копія повістки до заяви додається. (зробити ксерокопію повістки і докласти до цієї заяви)

 

 У зв’язку з цим я зобов’язаний відбути з робочого місця на період з 02.01.2020 по 02.01.2021 для проходження строкової служби.

 

 Відповідно до статті 119 КЗпП України на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов`язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Керуючись положенням Конституції та статті 119 КЗпП України,

ПРОШУ:

 На час проходження мною, Петренком Петром Петровичем, строкової служби у період з 02.01.2020 по 02.01.2021 гарантувати збереження за мною місця роботи (посади) і середнього заробітку.

                                                                                                                                            01.01.2021      (ПІДПИС)      П. Петренко

 

Нагадуємо: