Від «кирзи» до кевлара

2014 рік, коли на Донбасі спалахнув військовий конфлікт, став переломним для українського війська. З одного боку, попри невдачі на фронті, українці повірили, що армія здатна захистити суверенітет своєї країни. З іншого – і суспільство, і армійці переконалися, що у перемоги багато складових. Серед яких не тільки ефективне озброєння,  але й добра амуніція. Остання, хоча і не є озброєнням у звичному розумінні цього слова, але допомагає військовим успішно вести бойові дії. Уроки шестирічної давнини дечому навчили. І нині  наші військові екіпіровані значно краще. На зміну важким каскам і бронежилетам, мішкам – «сидорам», всепогоднім шинелям і кирзовим  чоботам тощо, які перейшли в спадок українській армії від СРСР, прийшла сучасна і практична амуніція, яка відповідає завданням, котрі ставлять перед армією, і вимогам часу.

Командування вітчизняної армії розуміє, що у нинішнього солдата значно більше шансів вижити в бою, якщо він буде добре екіпірований. Тому, аби не винаходити велосипеда, у військовому відомстві, при розробці нової амуніції, взяли за зразок оснащення армій західних країн. Стандарти яких в рамках НАТО давно виправдовують себе в бойовій обстановці і в буденному житті. І вже мало хто нині дивується, приміром, кевларовим каскам і бронежилетам, тактичним рюкзакам, окулярам і рукавичкам, сучасним  приборам нічного бачення, тепловізорам тощо, які нині є в арсеналі амуніції армійців. Навіть не обтяжені спогадами про оснащення української армії зразка 2014 року призовники, сприймають сучасну амуніцію, яку солдатам сьогодні видають, як буденні речі.

 

Полковник Дмитро Губський

 До речі, у Полтавському гарнізоні знайомство новобранців з армією починають з виставки амуніції. Це стало доброю традицією, яка прищеплює молоді повагу до Збройних Сил, а їхнім рідним впевненість в тому, що солдати матимуть все необхідне для служби. Військового комісар Полтавщини  полковник  Дмитро Губський (на фото) переконаний, що такі виставки – дуже вдалий хід в організації виховної роботи з призовниками, які на власні очі можуть побачити наскільки сучасним є оснащення нинішніх військовослужбовців.  А коли спеціалісти оцінюють практичність військової амуніції, то беруть до уваги її ефективність в бойових умовах. Нині панує думка, що амуніція українських військових сповна виправдовує своє бойове призначення. Зокрема, в зоні ООС. Такої думки і заступник начальника Полтавського військового коледжу сержантського складу з морально-психологічного забезпечення підполковник Андрій Назаренко, який в армії вже понад три десятки років. Учасники бойових дій – в 2016-2017 роках брав участь в АТО.

 «Оновлення амуніції для українських військовослужбовців – вимога часу. І я не погоджуюся з тими, хто вважає, що курс на стандарти НАТО в українській армії – лише данина моді. Мовляв, і до того наша армія мала непогану екіпіровку…, – розмірковує офіцер. – Можу порівняти на власному досвіді, наскільки тепер покращилася якість амуніції нинішніх військовослужбовців порівняно, приміром, з початком війни на Сході…».

Офіцер пригадує, що тоді у солдат на передовій була амуніція, яка залишилася ще від Радянської Армії. Надійна, але вже не відповідала вимогам часу. Нині змінилося практично все. На заміну стальним каскам прийшли кевларові шлеми – легкі, зручної форми, надійні. Так само відходять у минуле важкі застарілі бронежилети, які заміняють на кевларові. Вони забезпечують не лише надійний захист солдат і командирів, але дозволяють їм бути більш маневреними, бо значно легші. 

«Щодо якості й практичності нової амуніції… Однозначно скажу, що все спорядження переважно непоганої якості, – переконаний А. Назаренко. – В зоні ООС стає в нагоді все, що полегшує життя в бойовій обстановці – тактичні рюкзаки, ліхтарі, розвантажувальні системи, медичні аптечки, захисні комплекти, каремати тощо. Звісно, є нарікання на якість деяких предметів військового спорядження. Але це вади періоду становлення і непростого переходу армії на нові стандарти…».

 

Виставка військової амуніції в Полтаві

Отже, євроатлантична співпраця вже привнесла багато нового в боєздатність українського війська. Співдружність стимулює і до пошуків нових підходів у розробці амуніції для армії.

«Наше сьогодення і майбутнє – це євроатлантична інтеграція та послідовна оборонна реформа в Україні за стандартами НАТО», – зазначив днями Міністр оборони України Андрій Таран.

Отже, чекаємо подальшого удосконалення амуніції для української армії…

 

Олександр Брусенський