В горах Гренландії вперше за всю історію спостережень замість снігу пішов дощ

  В районі наукової станції Самміт Кемп, яка знаходиться на вистоті приблизно 3000 м над рівнем моря в одній з найвищих точок льодовикового щита Гренландії, спостереження за погодою здійснюють з 1950 року. Але те, що стовпчик термометра піднявся вище нуля, тут спостерігають за останні 10 років вже втретє. А от дощ замість снігу спостерігачі зафіксували вперше.

 

  У Національному центрі даних по снігу і льоду Університету Колорадо зазначили, що 14 серпня 2021 року на Гренландський льодовик випало близько 7 мільярдів тонн води у вигляді дощу. За 15 серпня 2021 року льодовик втратив в 7 разів більше льоду, ніж в середньому за добу в порівнянні з багаторічними спостереженнями в цю пору року.

 

  “Те, що відбувається, – це не просто тепле десятиліття або два в умовах мінливого клімату. Це безпрецедентно”, – підкреслив співробітник Університету Колорадо Тед Скамбос.

 

   Зникнення Гренланського льодовика неодмінно відчують і жителі України. Зими стануть набагато теплішими і контрастнішими: замість снігу будуть переважно випадати “льодяні дощі”, а у поєднанні з різким перепадом температур звичайним стане таке явище, як ожеледиця.

 

  Зміна клімату на території України з помірного до субтропічного і тропічного можуть призвести до різкого зменшення кількості опадів, і як наслідок – до утворення і поширення пустель. Сьогодні в Україні існує лише одна піщана пустеля, яка має антропогенне походження – Олешківські піски. Слід зауважити, що це єдина пустеля у всій Європі.

 

За часів СРСР поширення “Олешківських пісків” було зупинено лісонасадженнями. Але з після розвалу СРСР в Україні так і не дійшло до вироблення та фінансування державної стратегії запобігання змінам клімату.

  Крім того, через зміну клімату вже через 30-50 років на території України, можуть з’явитися нові види флори та фауни, а існуючі сьогодні види можуть зникнути.

 

Василина Нещеретна, “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС”