В Дніпрі біля Запоріжжя гідроархеологи знайшли і дістали старовинний дубовий гарматний лафет (ВІДЕО)

Унікальний артефакт в Дніпрі, на глибині близько 10 метрів, виявили гідроархеологи,  повідомляє Суспільне Запоріжжя.

 

Гарматний лафет знайшли неподалік південної частини острова Хортиця, у зоні промислового видобутку піску. Через загрозу пошкодження, було прийнято рішення терміново його підняли на поверхню. Опівдні 24 листопада 2020 року тягачем, за допомогою металевих тросів, артефакт дістали з води.

 

Гарматний лафет має 4 метри 40 сантиметрів завдовжки та 2 метри 30 сантиметрів завширшки та важить понад 1,2 тони. Сам лафет зроблений з дубу та окований залізом. Подекуди має залишки червоної фарби.

 

Гармата, яку було розміщено на цьому лафеті, могла вистрілити чавунне ядро в 400 грамів на відстань до семи кілометрів. Гармата на той час відносилася до артилерії великого калібру і мала велику цінність (калібр становив приблизно 24 -32).  Загальна вага гармати з лафетом і колесами сягала близько трьох тон.

 

Попередньо, датування лафету – остання чверть 17 століття – початок 18 століття. Польова гармата, яка була розташована на лафеті,  використовувалася для штурму міст, укріплень, фортець у протистоянні турецьким частинам під час військових кампаній доби гетьмана Івана Мазепи. На той час це була стратегічна зброя, що мала надзвичайно велику цінність, – розповів керівник гідроархеологічної експедиції, співробітник національного заповідника Хортиця та ветеран АТО, Валерій Нефьодов.

 

 Він також наголосив, що  знахідки подібних артефактів не відомі в межах України.

 

 Гармата великого калібру, яка використовувалась для штурму міст, фортеці, укріплень того часу. Це польова гармата. Гармата мала надзвичайну артилерійську.. Він – загальноєвропейської конструкції, але де саме зроблений поки не знаємо, – сказав Нефьодов.

 

 Археологи говорять, що спочатку подумали, що знайшли стародавній корабель чи інший плавзасіб. Лафет добре зберігся, бо був занурений у мул. Колеса були зняті ще у 18 столітті.

 

 В операції з діставання дубового гарматного лафету брали участь співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Також долучились і військовослужбовці 55-ї артилерійської бригади «Запорізька Січ», які є продовжувачами традицій козацьких гармашів.

 

 Лафет перевезуть до реставраційного ангару де будуть проводитися консерваційні роботи. Згодом гарматний лафет планують розмістити у відреставрованому “Музеї історії запорозького козацтва” на острові Хортиця.

 

У Запоріжжі з Дніпра дістали гарматний лафет XVII-XVIII століття

Нагадуємо: