Туреччина поступово опиняється «під санкціями»

У понеділок, 14 грудня 2020 року, США запровадили санкції проти Туреччини. Офіціна озвучена причина –  придбання Анкарою систем російської наземної оборони. Санкції поширюютья на дирекцію оборонної промисловості Туреччини (SSB), керівника цього органу та трьох його співробітників. Про це повідомляє Reuters.

 

Анкара придбала російські комплекси С-400 “земля-повітря” в середині 2019 року і заявляє, що це аж ніяк не загрожує союзникам по НАТО. Проте у Вашингтоні адміністрація Трампа з цим не погоджується. Минулого року Туреччині вже відмовили у постачанні літаків F-35.

 

Санкції проти Туреччини включають заборону всіх експортних ліцензій США, а також заморожування активів та візові обмеження для президента SSB Ісмаїла Деміра та трьох інших співробітників організації. Вони загрожують нанести шкоду економіці Туреччини в той час, коли вона бореться з уповільненням, спричиненим коронавірусом, та двозначною інфляцією.

 

Напередодні оголошення санкцій США президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що риторика засмучує його: “Від нашого союзника по НАТО, Сполучених Штатів, ми очікуємо підтримки в нашій битві проти терористичних організацій і сил, які планують захопити наш регіон, а не санкції”.

 

Кількома днями раніше, Глави держав і урядів Європейського Союзу на саміті в Брюсселі вирішили ввести додаткові санкції проти Туреччини. Відповідний документ був опублікований в п’ятницю, 11 грудня. Учасники саміту доручили Раді ЄС піддати штрафним заходам фізичні особи і компанії, причетні до робіт в Середземному морі.

 

Главам держав і урядів Європейського Союзу не подобається, що Стамбул веде розвідувальні роботи з метою пошуку газових родовищ на «спірних територіях» Східного Середземномор’я. Греція наполягає на тому, що ці роботи є незаконними.

 

Конфлікт між Грецією і Туреччиною в Східному Середземномор’ї різко загострився в липні. Обидві держави заявили свої претензії на території з можливими родовищами нафти і газу. Євросоюз закликав Туреччину зупинити геолого буріння в спірних районах і погрожував санкціями. Однак Анкара відмовлялася йти на поступки.

 

Крім того, верховному представникові ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепу Боррелю доручено до березня 2021 року подати варіанти подальших заходів щодо Туреччини. Це має на увазі собою чергове розширення санкцій проти Стамбула.

 

Нагадуємо: