Ситуація навколо Нагірного Карабаху: з чого все почалося

В розпал «Перебудови», внаслідок інтриг між тодішніми мешканцями Кремля, з метою «ослабити позиції Горбачова», в СРСР «раптом з’явилося» кілька «гарячих точок». Однією з таких «гарячих точок» стала Нагірно-Карабахська автономна область Азербайджанської РСР, або скорочено – НКАО.

 

В лютому 1988 року НКАО «раптом» оголосив про вихід зі складу Азербайджанської РСР. В цей час на Криму теж почалися розмови про необхідність виходу з «ненависної УРСР» та повернення «в рідну гавань». Нам тоді вдалося вирішити це питання у більш-менш цивілізований спосіб – у складі УРСР була створена Кримська Автономна Радянська республіка.

 

У випадку із НКАО ситуація загострилася і одразу після розвалу СРСР в Закавказзі «раптом» спалахнув конфлікт, який переріс у збройне протистояння в 1992-1994 роках. В результаті Азербайджан втратив контроль над Нагірним Карабахом (НКАО) та ще сімома прилеглими до нього районами. Не останню роль у військовій поразці Азербайджану тоді відіграла Вірменія, якій активно допомагала Російська Федерація.

 

З метою «розрядки конфлікту» навколо НКАО в 1992 році була створена «Мінська група». Її співголовами стали Росія, Франція та США. За 30 років роботи цієї групи жодних зрушень у «проблемі навколо НКАО» помічено не було за «одним винятком». За відпрацьованим ще 100 років тому сценарієм на території НКАО виникла самопроголошена республіка, яка ніким не визнана, і яку через Вірменію, активно фінансує та озброює… самі здогадайтесь хто.

 

Ситуація навколо НКАО почала загострюватися влітку 2020 року. 27 вересня 2020 року азербайджанська армія перейшла у наступ з метою відновлення контролю над своїми територіями, які проросійські ЗМІ по всьому світу називають «спірними територіями».

 

В Азербайджані і Вірменії введено військовий стан, а у Вірменії, яка де-факто не знаходиться у стані війни, оголошена мобілізація.

 

Після того, як Баку використав вдало використав відпрацьовану турецькою армією у Сирії та Лівії тактику знищення сил противника, відразу ж активізувалася «Мінська група», яка почала вимагати від сторін «негайно зупинити бойові дії».

 

Сьогодні, 08 жовтня 2020 року, в Женеві має відбутися міжнародна посередницька зустріч у зв’язку зі збройним конфліктом навколо Нагірного Карабаху. Про це повідомило міністерство закордонних справ Азербайджану в середу, 07 жовтня 2020 року.

 

Глава МЗС Азербайджану Джейхун Байрамов планує відвідати Женеву з робочим візитом, щоб “зустрітися з співголовами Мінської групи ОБСЄ і довести позицію Азербайджану з врегулювання нагірно-карабахського конфлікту до відома іншої сторони”, — йдеться в повідомленні азербайджанського МЗС.

 

Поки незрозуміло, чи буде присутнім на цій зустрічі  глава МЗС Вірменії Зограб Мнацаканян. Представник МЗС Вірменії виключив можливість зустрічі Мнацаканяна з Байрамовим. За його словами, “не можна однією рукою вести переговори, а інший — військові операції”.

 

Олександр Вікторович, для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”