Ситуація на Лівійському фронті за тиждень: російські найманці застосували хімічну зброю проти урядових військ

Минулої суботи, 18 квітня 2020 року, вранці війська «визнаного» уряду Лівії розпочали наступ на стратегічне місто Тархуна, яке є центральним пунктом наступу армії  Халіфа Хафтара на столицю Лівії місто Тріполі. В Тархуна розташований оперативний штаб угруповання ЛНА, що діє на напрямку Тріполі. Крім того, через місто Тархуна проходять основні логістичні шляхи хафтарівців. Після втрати шляхів через місто Гар’ян (в минулому році), роль міста Тархуни значно зросла.

Наступ здійснювався із семи напрямків одночасно, чотири з яких проглядають як основні. Всі вони мали зійтися в місті Тархуна, що розташований приблизно за 90 км на південний схід від Тріполі. Для втечі хафтарівцям залишили один шлях через місто Бані Валід (180 км на південний схід від Тріполі).

Підсумком наступу стало знищено великої кількості ворожих військ і техніки. Захоплення більше 100 полонених і багатьох озброєних автівок хафтара, не враховуючи декількох танків та боєприпасів.

Достатньо розпорошений наступ сил лівійської армії мав на меті змусити підрозділи ЛНА вийти з Тріполі і зосередитися на захисті Тархуна. Так воно в принципі і відбулося. Крім підрозділів, які відійшли з-під Тріполі, Хафтар перекинув для посилення своїх військ велике підкріплення з міста Бенгазі.

Підкріплення хафтарівських військ з ходу пішло у контрнаступ. Їм вдалося відновити майже всі позиції втрачені в околицях міста Тархуна. І на ранок 19 квітня підрозділи Уряду Національної Єдності відійшли на рубіж н.п. Сук аль-Джум’а, що десь в 20 км від центру Тархуна.

Наступ армії УНЄ постійно підтримували турецькі БПЛА і власна авіація. Завдяки їхній підтримці вдалося завдати значних втрат та деморалізувати хафтарівських найманців.

Хафтарівська авіація також досить активна. Під містом Сірта, ЛНА втратили ударний БПЛА Wing Loong II.

Коли хафтарівці трохи оговталися, то під Тріполі здійснили кілька контратак, які закінчилися перемінним успіхом. Що залишилися незмінним так це хаотичні обстріли лівійської столиці. На фото залишки реактивних ракет, які зібрали городяни.

 

На вечір, лівійській «урядовій» армії вдалося утримати основні ділянки та населені пункти здобуті під час наступу. Армійське командування оголосило про успішне закінчення першого етапу наступу і про початок другого.

Після розкидування з БПЛА листівок про здачу, частина з яких надрукована російською (на фото), місцеві жителі почали масово покидати місто.

 

Під білими прапорами мешканці Трахуна рухаються в напрямках Місрати, Злітана та Бані Валід.

20 квітня 2020 року найбіліший прогрес лівійська армія досягла навколо міжнародного аеропорту Тріполі. Після звільнення навколишніх районів, хафтарівці опинилися в напівоточенні. Кільце навколо них неухильно стискається.

Урядові сили також продовжують підсилення своїх частин під Тархуном. В небі активні БПЛА.

Під містом Трахуна, хафтарівці готуються до захисту міста. Постійно підходять підкріплення, і вони з ходу намагаються посунути лівійську армію.

Жителі масово залишають місто Тархуна в очікуванні штурму.

Хафтарівські війська продовжують масові бомбардування позицій та місць розташування УНЄ, прилітає також і по мирному населенню.

Активні бойові дії звісно ж ведуть до бойових втрат. Серед сирійців, які воюють на боці УНЄ, під час наступу на Тархуну, дев’ять загиблих.

З повідомлення єгипетської армії, про загибель молодшого лейтенанта Омар Гаді на півострові Сінай, вдалося ідентифікувати ще одного «200-го» з-під Тархуна. Такий собі єгипетський варіант «іхтамнєт».

Кількість втрат серед хафтарівських найманців підрахувати важко. Але в мережу виставляють повідомлення з прощею за загиблими, що дає змогу ідентифікувати країни їх походження. Так «спливла» велика кількість загиблих серед суданських найманців. Їх загублені телефони та повідомлення далі цінну інформацію.

Що стосується Вагнерівців, то про втрати серед них ми можемо взагалі не дізнатися. Бо такі в них скрепи. Але можна зі впевненістю казати, що на ту війну яку отримали вагнерівці, вони не підписувалися. Замість берберів у «шльопках» з калашами, вони отримали відповідь потужної турецької армії.

Найбільшим успіхом сил УНЄ за 21 квітня 2020 року стало просування в районі Айн Зара лівійської столиці. Після нанесення вогневого ураження вогнем артилерії, бійці УНЄ пішли в атаку. Поставлена задача виконана. Залишки хафтарівських найманців взяті в полон, разом з еміратською технікою.

Під Тархуна, тривали позиційні бої. Спецпідрозділи продовжують зачистку звільнених територій. Дві автівки Toyota з боєприпасами для ЛНА, були захоплені разом з водіями. Вони заблукали і виїхали до урядових позицій в районі Злітен.

ЛНА отримала два влучних удари в районі Аль-Мусаба міста Тархуна; один по скупченню живої сили, інший по техніці. Третім ударом був знищений оперативний штаб хафтарівців в районі Айн Шаршара у самому місті. Під час цих ударів була ліквідована група найманців із Чаду. Разом з ними загинув деякий Гурбал Джидді Нокур. Він був командиром цих найманців і особисто проводив вербування своїх співвітчизників на війну.

З оточеної бази аль-Ватійя після невдалих спроб вирватися, хафтарівці здійснили  спробу атакувати лівійську армію. Їм навіть вдалося посунути урядові сили до узбережжя та поновити частковий контроль над селом Аль-Ахрабійя. Але турецькі БПЛА Bayraktar TB2 допомогли зупинити цей наступальний порив.

ЛНА також здійснила повітряні удари по позиціям «урядової лівійської армії» в районі Абу-Гріяйн.

22 квітня 2020 року  значних змін у протистоянні сторін не відбулося. Лівійська армія продовжує дотискати хафтарівців під Тархуна і знову «згадала» про оточену базу аль-Ватійя. На самій базі внаслідок удару БПЛА був ліквідований помічник командира 134 піхотного батальйону – виконуючий обов’язки командира самої бази полковник Абдула Салам Аммар аль-Зінтан.

Міністр внутрішніх справ Лівії Фетхі Басага нагадав, що базу аль-Ватійя все ж таки треба звільняти. Ще міністр оголосив, що кількість «Панцирів» у Хафтара налічує не менше 20 одиниць. Ще 10 різних систем ППО були знищені, вагнерівці продовжують допомагати Хафтару і зараз вони займаються доставкою нових найманців з Єгипту.

Угруповання ударних БПЛА в Лівії в найближчий час буде посилено більш потужними ударними БПЛА Anka-S (штурмовий). Варто очікувати на нові відео палаючих російських «Панцирів».

Хафтар продовжує ракетні обстріли лівійської столиці. Більше 20 реактивних ракет прилетіли в районі аеропорту Мітіга. Де як він вважає знаходяться станції управління БПЛА Bayraktar TB2. Дісталося також і мирним кварталам, в т.ч. району Сук-Альджума та станції швидкої допомоги в Тріполі.

23 квітня 2020 року голова МВС Уряду Національної Єдності Лівії Фаті Башага звинуватив російських найманців Вагнера у застосуванні хімічної зброї проти лівійської армії у боях в районі Салах Алдін на півдні Тріполі.

доказами цього були поранні бійці з задухою та блювотинням, які прибували з фронту та свідчення місцевого журналіста – @AmruSalahuddein. Припускають, що вагнерівцями був застосований нервово-паралітичний газ. Ця інформація потребує більш потужних доказів і скоріш за все вони будуть надані з часом.

Російська присутність в Лівії значна. І якщо вагнерівців люто штрафують за злиття в мережу будь яких фото, то самі хафтарівці залюбки позують з новітніми зразками російської зброї. Такими, як російський багаторазовий ручний мультикаліберний багатофункціональний гранатомет РПГ-32 «Баркас» (в експортному варіанті – «Хашим»), або добре відомий по війні на Донбасі – реактивний піхотний вогнемет – РПВ-А або «Шмєль», які активно постачаються «рашвоєнторгом» по всьому світу. Те саме стосується і «Панцирів» і, як виявилося, хімічної зброї.

Тому нашим військовим треба бути готовими і до такого розвитку подій.

На півдні Тріполі зараз тривають запеклі артилерійські дуелі. Артилерія ЛНА намагається завадити армії лівійського «визнаного уряду» просуватися вперед. Урядова артилерія в свою чергу знищує вогневі позиції хафтарівців і надає підтримку своїм піхотним підрозділам. ЛНА тут втратила два пікапи та два БТРи.