США продовжує оновлення системи протиракетної оборони

  До теперішнього часу в США створена велика і розвинена багатокомпонентна система стратегічної протиракетної оборони. Попри це, тамтешнє агентство з розвитку ПРО займається розробкою відразу декількох нових проектів різного роду, спрямованих на підвищення загальної ефективності та розширення бойових можливостей.

 

  Актуальні плани агентства, реалізація яких вже розпочалася, передбачають серйозну перебудову систем оборони. В цілому передбачається зберегти основну частину існуючих компонентів ПРО, модернізувати їх і доповнити новими системами. Одночасно з цим наявна система стане багаторівневою, що дозволить створити більш ефективну ешелоновану оборону.

 

  Цього року тривають роботи по протиракетам SM-3 Block IIA, на що виділено близько 40 млн дол. У листопаді минулого року агентству і підрядникам вдалося провести перший успішний випробувальний запуск такого виробу з перехопленням навчальної цілі. Це стало приводом для оптимізму, але в цілому не вплинуло на обсяг і складність майбутніх робіт. Відповідно, заходи щодо нової модифікації SM-3 будуть тривати.

 

  Тривають роботи з розгортання і вдосконалення сухопутних комплексів ПРО Aegis Ashore. В 2021 фінансовому році на ці потреби вимагали більше 55 мільйонів. У найближчому майбутньому передбачається завершити розгортання чергового такого комплексу на Гаваях. Також необхідно доопрацювати апаратну і програмну частину для майбутнього використання останньої модифікації ракети SM-3.

 

  У 2021 році запускають черговий проект модернізації комплексу THAAD. За рахунок перспективної ракети і інших компонентів передбачається підвищити дальність і ефективність стрільби. На такі роботи в цьому році виділено 140 млн дол. Льотні випробування заплановані на 2023-ій рік.

 

  Також у цьому році почалася розробка перспективної ракети-перехоплювача NGI (Next-Generation Interceptor). В майбутньому цей виріб повинен буде замінити застарілі протиракети GBI зі ступенем перехоплення EKV. У поточному фінансовому році на розробку NGI витратять понад 660 млн дол. За планом, дослідно-конструкторські роботи розтягнуться на п’ять років. Загальні витрати на проект за цей час – 4,9 млрд дол. До теперішнього часу агентство встигло зробити технічне завдання на новий проект, запустити конкурсну розробку і прийняти заявки учасників. Про вибір переможця, якому належить розробляти повноцінний проект і будувати ракети, поки не повідомлялося.

 

  Геополітичні конкуренти США розробляють перспективні гіперзвукові ракетні комплекси, і в найближчі роки така зброя швидше за все, стане реальною. Згідно останніх новин, роботи зі створення ПРО, націленої на перехоплення гіперзвукових цілей, будуть відновлені і доведені до логічного кінця.

 

  Науково-дослідна робота за темою «гіперзвукової» ПРО велася з 2019 року. Потім був оголошений конкурс, і в березні 2020-го почався розгляд заявок. У липні повідомлялося про вибір переможця і підписання контракту на повноцінну розробку проекту. Однак всього через кілька днів оголосили про припинення робіт на невизначений час.

 

  Стало відомо, що агентство уважно стежить за випробуваннями інших країн, збирає і аналізує дані. За рахунок цього вдалося сформувати приблизні вимоги до своєї протиракет і інших елементів комплексу. Так, засікати гіперзвукові ракети планують за допомогою існуючих наземних і корабельних РЛС. Можливе створення спеціалізованих космічних апаратів. Перехоплення пропонується здійснювати за допомогою абсолютно нової протиракети. Вона буде вражати ціль на плануючій ділянці траєкторії, де та найбільш вразлива. Знадобляться нові засоби управління, що враховують особливості гіперзвукової зброї.

 

  Точний вигляд майбутнього комплексу ПРО і його характеристики ще не визначені. Терміни та вартість робіт теж поки не розраховані. Крім того, в проекті військового бюджету на наступний рік поки відсутні витрати на подібні розробки.

 

  “NGI буде охоплювати інновації 21-го століття, такі як технології множинного вбивства, цифрова інженерія, DevSecOps і модульні архітектури. NGI забезпечить неприступний сучасний стратегічний потенціал збройних сил, що захищає нашу країну.

 

  Хоча ми впевнені в здатності нашої країни захистити нашу батьківщину, союзників і партнерів від сьогоднішніх ракетних загроз з боку держав-вигнанців, майбутнє далеко не визначене. Північна Корея і Іран продовжують нарощувати свій потенціал балістичних ракет, щоб загрожувати нашій рішучості і підірвати її (…) Загроза з боку держав-вигнанців буде продовжувати розвиватися в найближчому майбутньому. Таким чином, Сполучені Штати повинні створити багаторівневу оборону території, здатну протистояти просуванню наших супротивників, і цей процес має розглядатися як національний пріоритет” – пише профільне американське видання Вreakingdefense.

 

  За результатами вже початих і нових проектів, система ПРО США повинна істотно змінитися. Передбачається зберегти і наростити можливості по стеженню за ймовірним противником, виявлення запусків ракет з подальшою видачею цілевказування. Перехоплення буде здійснюватися морськими і наземними ракетними комплексами декількох типів. При цьому корабельні і сухопутні системи отримають новий варіант ракети SM-3, а ракету GBI в перспективі замінять більш досконалу NGI.

 

  Крім балістичних цілей, ПРО зможе виявляти і вражати аеродинамічні гіперзвукові об’єкти. Для цьому створюється спеціалізований комплекс, який в майбутньому буде інтегрований з іншими системами. Втім, терміни появи «гіперзвукової» ПРО поки залишаються невідомими, і мова йде лише про віддалену перспективу.

 

  Таким чином, останні новини показують, що американці стежать за ситуацією, що складається у конкурентів з розробкою стратегічного наступального озброєння, враховують свої помилки і намагаються відповідати на нові виклики. Поки ж зрозуміло і очевидно лише те, що нові проекти з вдосконалення системи ПРО знову будуть складними і дорогими – власне, майже як все озброєння армії США.

 

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: