Справжня «Українська броня». Частина перша (Відео)

У продовження попередньої теми, де ми розглянули загальне становище забезпечення індивідуальним бронезахистом бійців ЗСУ та добробатів у 2014 році, тобто на початковий період російської агресії, ми більш детально розглянемо виробників індивідуального бронезахисту, а саме бронежилетів. Ми розглянемо, хто з українських виробників виготовляє сучасні бронеплити і хто виготовляє плитоноски для бронеплит і головне, якої якості вироби.

 

Сучасні бронежилети та бронеплити

 

Сучасні бронежилети виготовляються з високоякісних зносостійких та надійних матеріалів, вони розділяються за напрямком використання і можуть використовуватися з різними типами бронеплит та додатково оснащуватися м’якими балістичними пакетами.

Жилети умовно можна розділити на плитоноски, або як ще їх називають плейт керріор від англ. «plate carrier» та модульні, які можна підлаштувати під конкретні завдання і умови.  Жилети можуть оснащуватися як з’ємним, так і нез’ємним м’яким балістичним захистом (далі – МБЗ). Бронеплити у сучасних жилетах використовуються в основному з бронекераміки та надвисокомолекулярного поліетилену (далі – НВМПЕ). Металеві також використовуються, але як ми вже зазначали у попередній статті, мають високі показники заперешкодної травми, вони важкі та мають високі показники рикошету. Безперечно, сталеві плити можна використовувати у компоновці з МБЗ та з додатковим покриттям, що зменшує показники заперешкодної травми, але суттєво додається вага, яка вкрай не бажана для бійця. Доведено, що боєць у бронежилеті зі сталевими плитами 5-го класу  і додатковим МБЗ загальною вагою у 14 кг може подолати максимальну відстань, зі швидкістю 4 км/год. – 8,5 км, а боєць у бронежилеті з керамічними бронеплитами і загальною вагою у 9 кг – аж у 36 км.  До переваг металевої плити можна віднести хіба що живучість плити після влучання у неї куль та уламків, ну і ціну, яка менша за керамічну плиту та плити з НВМПЕ. Але не варто сліпо довіряти параметрам, що заявляють деякі виробники, бо є купа різних способів, як зекономити сировину, зменшити розмір і вагу плити прикриваючись «новими технологіями», нехтуючи всіма правилами і стандартами, що може призвести до загибелі бійця… Варто довіряти тільки перевіреним виробникам, які мають відповідну сертифікацію.

 

Всі випробування бронежилетів та бронеплит в Україні відбувалися за стандартами ДСТУ В 4104-2002 за окремими методиками для м’якої частини та жорстких пластин. Але, з липня 2019 року класи бронежилетів визначаються за новим стандартом ДСТУ 8782:2018. За типом бронежилети діляться на три типи: А –  м’які бронежилети з захисною структурою, що створені на сонові спеціальних тканин; Б – напівжорсткі бронежилети диференціального класу захисту, що базуються на основі спеціальних тканин з додатковим використанням жорстких захисних елементів; В – жорсткі бронежилети з захисною структурою, яка базується на основі жорстких плит та амортизаційних матеріалів. Також, бронежилети мають 6 класів захисту, за новим ДСТУ 8782:2018 . На зображенні вказано характеристики класів та нові стандарти ДСТУ 8782:2018:

 

Керамічні бронеплити виготовляються з  трьох основних композитів: плита з композиту оксиду алюмінію Al₂O₃ 6, плита з композиту карбіду кремнію SiC та композитна плита з карбіду бору. Щодо плит з карбіду бору, то вони є найлегшими та найтвердішими у своєму класі бронекераміки, але за рахунок своєї високої ціни та специфіки виробництва в Україні поки не мають широкого розповсюдження, хоча такі плити заявлені у асортименті вже всім нам відомої компанії «Темп-3000», які ми розглянемо у наступній статті.

Торкаючись теми бронеплит з карбіду бору варто сказати, що саме з цього композиту виготовлені сучасні штатні бронеплити армії США. Спочатку вони виготовлялися з композиту карбіду кремнію і називалися SAPI – Small Arms Protective Insert і що цікаво, що ці керамічні композитні бронепластини були створені ще у 2000-х роках для захисту піхотинця від ураження потужним боєприпасом 7,62×51 мм зі звичайною кулею М80, що має енергію у 3519Дж. Основними вимогами до створення нового покоління захисту були: забезпечити захист від кулі М80 зі збереженням прийнятної сумарної ваги бронежилету. Серійне виготовлення нових бронепластин виконували одразу два підрядники, щоб у зазначені строки забезпечити військових необхідною кількістю готових бронежилетів з керамічним композитним бронезахистом.

 

 Що було і зроблено. Було виготовлено до 2,5 млн плит. Але у 2005 році командування сухопутних військ США почало проводити заміну стандартних бронеплит SAPI на більш удосконалені плити з композиту карбіду бору ESAPI – Enhanced Small Arms Protective Insert, що здатні забезпечити найвищий рівень захисту майже від усіх видів боєприпасів ручної стрілецької зброї. Дякуючи департаменту DARPA (Департамент перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США) армія США має такі прогресивні та ефективні військові розробки, які втілюються у життя і не залишаються на паперах у кабінетах. Зверніть увагу на той факт, що на початку 2000-х років армія США вже перейшла на керамічні композити, а Збройні сили України, станом на 2014 рік, не були навіть укомплектовані бронежилетами зі сталевими плитами! Окрім того, у 2005 році армія США перейшла на найлегші керамічні композитні бронеплити з карбіду бору, а у 2020-му році основним бронежилетом Збройних сил України є «темпівський» Корсар зі сталевими плитами…

Згадує Ілля Богданов, боєць ДУК «Правий сектор»: «Мені не «прилітало» у плити, тільки у шолом «прилетів» рикошет, що трохи голова не відлетіла…Мені видали стандартний, важкий армійський бронежилет зі сталевими плитами. Пам’ятаю у Пісках так «притисло» вогнем, що повз по асфальту і геть протер усі кишені у броніку та і сам жилет продер…У кишенях тоді, у 2014 році, не було нічого. Впасти на «брюхо» та повзти – завжди актуально:)»

Як бачимо, за один короткий епізод бою бронежилет бійця повністю «вийшов з ладу і ремонту не підлягав». І це не враховуючи, що жилет було оснащено важкими, сталевими плитами, при влучанні у які боєць міг отримати внутрішню контузію органів та крововиливи, які призвели б до смерті без візуальних, зовнішніх слідів поранення. Але, нажаль, такі випадки, з 2014 року, часто зустрічалися, під час вогневого контакту з проросійськими окупантами.

 Сподіваємося, що у майбутньому в Україні теж створять подібний департамент, який не буде корумпований і буде працювати виключно на забезпечення обороноздатності України.

 

Значна кількість керамічних бронепластин армії США можна придбати в Україні у приватних військових магазинчиках, яких на сьогоднішній час доволі багато з’явилося в Україні. Але ці всі плити будуть колишнього використання або застарілі.

ВАЖЛИВО! Купувати бронеплити та бронеелементи колишнього використання, окрім сталевих, потрібно дуже обережно. Фокус у тому, що керамічні бронеплити можуть мати приховані тріщини, які можна побачити лише під рентгеном, а от плити з НВМПЕ мають термін використання, який має зазначатися на плитах. З МБЗ та сама історія, що і з плитами з НВМПЕ.

Всі арамідні (Кевлар) вироби мають гарантію 5 років за умов належного складського зберігання, а коли термін збігає, то арамід втрачає свої балістичні характеристики і майже розвалюється. Таке придбання перетворюється на своєрідну лотерею з невідомим фіналом…Тож, краще купувати нові бронепластини від перевірених виробників, які мають відповідну сертифікацію.

Отже, у наступних статтях ми розглянемо вітчизняні компанії, які виготовляють виключно сучасні керамічні плити, плити з НВМПЕ, м’який балістичний захист, ну і звісно, плитоноски (жилети). На сьогодні ми маємо три українські компанії, що працюють у даному напрямку, це компанії «UARM» (Українська броня), всім нам відоме науково-виробниче підприємство «Темп-3000» та Харківський завод засобів індивідуального захисту. Вироби цих компаній ми розглянемо, більш детально, у наступних статтях.

Тримаймо порох сухим і все буде Україна!

 

Олександр Навроцький, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС