08 січня Православна церква святкує Собор Пресвятої Богородиці : прикмети і заборони в день прославляння Діви Марії.

У ранні часи християнської церкви було встановлено свято – Собор Пресвятої Богородиці. Відмічають його 8 січня, наступного дня після Різдва Христова, про що є згадка в 79 правилі VI Вселенського Собору, що пройшов в 680-681 роках.

Як можна зрозуміти з назви свята, в це день християни прославляють Мати Божу, таку, що народила Ісуса Христа. Здійснюється загальне соборне шанування. 08 січня віряни згадують не лише про Діву Марие, але і про усі ті святі, які були близькі до Сина Божого : святому Йосипі Обручнике, святому Іакові, царя Давида. Які прикмети і заборони свята.

Традиції свята.

З давніх пір 8 січня жінки відвідували повитух, які приймали у них пологи, і пригощали їх вечерею. Попри те, що Собор Пресвятої Богородиці – це свято, а не поминальний день, наші предки замовляли в храмах панахиди по родичах, що померли, і ставили свічки за упокой їх душ.

У церквах проходять урочисті богослужіння, в ході яких прийнято звертатися до Пресвятої Діви Марії з хвалебними піснями. Прихожани возносять молитви, в яких дякують Богородиці за її захист і просять про послання усіляких благ своїм сім’ям і захисту від зла.

Прийнято також молитися пророкові Давиду, який вважається покровителем усіх музикантів. Цей святий допомагає людям утихомирити в собі гнів, злість і інші негативні почуття. Наші предки вірили в те, що саме Давид своєю грою на гуслях рятує людей від нападу розбійників і диких звірів, які часто зустрічалися на шляху людини. Та і в наші дні ці молитви не втратили актуальності. Попросіть святого Давида захистити вас від недоброзичливців.

У зв’язку з тим, що пророк Давид протегує музикантам, цього дня прийнято грати на музичних інструментах і веселитися. Розваги мають бути помірними, без узливань, лайки і бійки.

За старих часів 08 січня дістав назву “Бабині каші”, оскільки у свято Собору Пресвятої Богородиці жінки брали з будинку ложки і вирушали з ними у гості. Хазяї будинків пригощали їх кашами, які спеціально готувалися для цього свята.

Що не можна робити в Собор Пресвяту Богородиці.

Категорично забороняється працювати, особливо вагітним жінкам. Якщо заборона буде порушена, немовля з’явиться на світ з фізичними недоліками і хворобами. Забороняється не лише важка домашня праця, але і шитво, вишивка, в’язання і зайняття будь-якими іншими ремеслами. Правда, в деяких регіонах вважалося традицією займатися столярними роботами.

Прикмети 08 січня.

Якщо цього дня ударить мороз і подує завірюха, то теплого літа чекати не доведеться. Якщо сніг прилипатиме до долонь, то незабаром настане потепління. Вітер, який дме з Півночі, несе з собою студжу і тривалі холоди.

Існує ще багато прикмет, пов’язаних з цим святом. Так, якщо підняти вище за голову маленької дитини, він обов’язково виросте високим, сильним і міцним. Якщо цього дня до вас прийшли колядники, їх обов’язково треба нагодувати смачною їжею: це принесе хазяям будинку достаток і благополуччя.

Вважається також, що ворожіння на урожай і любов в це день найправдивіші, але слід пам’ятати про те, що церква їх не вітає.