Росіяни грабують нашу археологічну спадщину на окупованих територіях

  На окупованих територіях України росіяни проводять масові археологічні розкопки результати яких ніде не фіксуються і облік знайдених історичних артефактів не здійснюється.

  Крім того окупанти масво грабують музеї та нищать історичні пам’ятки, користуючись своєю безкарністю. Про це під час брифінгу розповіла археолог Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко.

  Зараз найбільше страждає північна частина Кримського півострова, який рашисти «перерили» окопами. «Там створюється лінія оборони, на пам’ятки ніхто не зважає. Їх не укріплюють, не захищають піском чи будь-яким іншим способом», – говорить Евеліна Кравченко.

 На інших окупованих територіях також масово проводяться незаконні археологічні розкопки на яких «працюють» російські організації. Так, наразі змінюється історичний ландшафт городища навколо Херсонеса Таврійського будівництвом так званого археологічного парку Новий Херсонес. «Сам Херсонес використовують для проведення фестивалю опери і балету, для чого облаштували відповідну сцену прямо на самому городищі», – говорить  Кравченко.

  Артефакти, здобуті в процесі розкопок росіянами в Криму, а також вивезені до Криму експонати місцевих музеїв, які перебувають чи перебували в окупації, існують в українському правовому полі. Але ми жодним чином не може вплинути на їхнє повернення.

  «Росіяни вивозяться речі на виставки в росію, після чого ті зникають. Імовірно, відбувається їх переміщення до приватних осіб, до нелегальних аукціонів. Це те, що зникло із донецьких, луганських, запорізьких і херсонських музеїв», – стверджує Евеліна Кравченко.

Скіфське золото повертається в Україну

  Окрім того, на окупованих територіях активно працюють так звані чорні археологи. Усе, що вони знаходять під час розкопок чи пошуків з металодетектором, з її слів, не потрапляє взагалі до музейного обігу і, скоріше за все, збуваються на нелегальних аукціонах.

  Повної статистики, скільки всього вивезли, розкопали і вкрали росіяни, зараз не існує. Так само невідомо, скільки і що знаходять чорні археологи. Усі дані стануть відомі тільки після деокупації, коли туди потраплять компетентні фахівці.

  «Ми констатуємо, що те, що відбувається на окупованих територіях та Криму, там відсутня українська юрисдикція. Українські закони не дістануть туди навіть після деокупації. Нам треба задіювати міжнародне законодавство і міжнародне право, щоб повертати або якимось чином впливати на переміщення речей», –  заявляє археолог.

  Росіяни не афішують і не ведуть обліку всіх археологічних об’єктів, які знаходять чи крадуть, тому йдеться про тисячі або десятки тисяч артефактів, підсумовує Евеліна Кравченко.

НАГАДУЄМО:

Майже п’ять років тому під час проведення інженерних робіт на передових позиціях бійці 72-ї бригади натрапили на цінну археологічну знахідку