Революція в суднобудуванні: кораблі з інверсним носом (фото, відео)

  В кінці 20 століття здавалося, що техніка вже досягла такої досконалості, що винайти щось нове просто неможливо. Але в 2006-му році в море вийшов корабель досить дивної форми. Судно мало зміщену вперед надбудову та носову частину, яка на перший погляд дуже нагадує праску. Конструкція з носовою частиною, абсолютно порушує всі традиції суднобудування кінця 20 століття, отримала назву X-BOW.

 

  Як виявилося, така компоновка має ряд переваг і в самому найближчому майбутньому здатна суттєво вплинути на розвиток суднобудування в світі.

 

  Кораблі з традиційною носовою частиною фактично пробивають хвилі, створюючи при цьому ударну або так звану «носову хвилю», на подолання якої витрачається багато енергії.

 

  Ситуація ускладнюється тим, що за штормової погоди, зусилля на подолання ударної хвилі збільшуються багаторазово. Частково вирішити проблему дозволяє бульб – потовщення в нижній частині форштевня. Якщо конструктори розрахували все правильно, то під час руху бульб створює свою окрему хвилю, яка накладається на носову хвилю і частково її гасить.

 

  Бульб дозволяє кораблю заощадити до 10% палива. Сьогодні бульб мають практично всі кораблі великої тонажності. Але помітна користь від бульба починає простежуватися тільки на відносно високих швидкостях.

 

  Інверсний ніс (перевернутий або зворотний ніс) – різновид  носової частини корабля, яка полягає в тому, що його передня  крайня точка знаходиться не у верхній  частині, а в нижній.

  Під час  використання технології X-BOW сам ніс формує правильну форму хвилі і динамічний опір різко зменшується.

 

  Технологія X-BOW дозволила вирішити ще одну проблему. Під час шторму, коли корабель йде на зустріч хвилям, ніс корабля задирає вгору, а потім корабель з гребеня хвилі практично падає вниз, підіймаючи в повітря тони бризок. Частина з них обливає палубу і становить серйозну небезпеку для електроустаткування корабля, екіпажу та вантажу.

 

   Літера “Х” у назві X-BOW вимовлятися як «акс», що співзвучно з назвою «сокиру». Ніс корабля, побудованого за цією технологією, дійсно нагадує сокиру. Такий ніс буквально розрізає хвилі, не витрачаючи енергію на зіткнення з нею. До того ж в повітря піднімається мінімальна кількість бризок, ще й спостерігається зменшення кільової та бортової хитавиці.

 

  Інверсний ніс X-BOW більш ефективний і на спокійній воді. Зменшення частоти і сили ударів хвиль подовжують термін служби корабля, підвищують комфорт моряків. І це не теоретичні викладки, а результати випробувань.

 

  У 2007 році було влаштовано змагання між двома кораблями: Skandi Caledonia і якірний буксир Bourbon Orca. Перше судно мало класичний для сучасних кораблів ніс з бульбом, а друге – інверсний ніс.

 

За умов однакової роботи силових установок Каледонія змогла розвинути 8 вузлів, в той час як Бурбон Орка розігналося до 13 вузлів.

 

  Кораблі, носова частина яких виготовлена ​​за технологією X-BOW довели свої чудові морехідні якості борознячи простори Світового океану. У 2016 році Бурбон Орка потрапив в сильний шторм, що супроводжувався п’ятнадцятиметровими хвилями, які можна порівняти з п’ятиповерховим будинком. Орка не тільки досить успішно подолав випробування, але й дуже здивував екіпаж м’якістю ходу в таких екстремальних умовах.

 

  Особливо важливим фактором нового типу суден є, то що вони споживають значно менше палива, що в промислових масштабах виливається досить солідну економію коштів.

 

  У Ulstein Group заявляють, що ідею незвичної носово\ чатини корабля вони підгледіли в музеї, де зберігається знаменитий дракар, розкопаний археологами в кінці 19 століття. Особливу увага інженерів привернув красивий округлий виступаючий ніс дракара. Були також вивчені і інші кораблі тієї епохи. Давні письмові джерела розповідають, що дракари і кнори вікінгів, при всій витонченості конструкції, мали прекрасні ходові якості.

 

  Революційний дизайн корпусу при виготовленні сучасних кораблів було впроваджено не одразу. Проектування супроводжувалися ретельними випробуваннями моделей в басейні. Інверсний ніс випробовувався паралельно з носовою частиною класичної конструкції з бульбом і без нього. Випробування показали, що інженерне рішення тисячолітньої давності, в поєднанні з інверсним носом, працює досить успішно і ефективно.

 

  Первістком став уже згадуваний раніше Бурбон Орка – судно, призначене для обслуговування бурових платформ, що знаходяться в морі.

  

  Корабель одразу вразив кораблебудівників. В даний час здано в експлуатацію або перебувати на завершальній стадії будівництва більше 100 кораблів, побудованих за схемою X-BOW.

 

  Спочатку, технологія була розрахована для будівництва кораблів, які виконують нетривалий каботажне плавання уздовж берегів своєї країни. Але практика використання показала, що технологія вікінгів підходить і для великих кораблів. У 2017 році американська круїзна компанія замовила чотири лайнера з інверсним носом. Їх планують використовувати під час проведення круїзів в високих широтах.

 

  А в 2020-му на воду спустили першу супер-яхту, виготовлену за схемою X-BOW. “Olivia O” – моторна яхта завдовжки майже 90 метрів, що розвиває швидкість до 15,8 вузла та коштує майже 200 мільйонів доларів. Вона стала однією з найбільш захоплюючих новинок 20-го року. Як і належить яхтам люкс-рівня, “Olivia O” обладнана вертолітним майданчиком, десятиметровим басейном, спортзалом і кінотеатром, а її інтер’єри виконані в японському стилі з використання великої кількості дерева.

  Таким чином Ulstein Group вдалося створити  новий тренд в суднобудуванні. Створення кораблів за технологією X-BOW показує, що нам варто більш уважно звернути увагу на технології наших предків. Так, технологія, яку використовували тисячу років тому під час будівництва ДРАКАР вікінгів, отримала друге народження на початку 21 століття.

 

Олександр Вікторович, сперціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: