Прихильники «руского міра» всіляко намагаються перешкодити встановленню пам’ятника загиблим українським героям

У місті Сєвєродонецьк (Луганська область), де буремного 2014 року владу тимчасово захопили проросійські сепаратисти, а потім дуже швидко залишили під натиском особового складу Нацгвардії, ЗС України та бійців добровольчих батальйонів, встановлять пам’ятник Героям АТО.  Новина привернула увагу громадськості, власне, не через сам факт установки пам’ятника, які сьогодні є у більшості населених пунктів України, а через довготривалі суперечки навколо увічнення пам’яті тих, хто віддав своє життя за визволення міста.

 

Місцеві ЗМІ навіть повідомляли, що питання встановлення пам’ятника загиблим героям вже кілька років обговорювалося в різних інстанціях. Навіть було визначено місце, де мав постати монумент. Але через політичні моменти міська рада рішення остаточно не ухвалювала (див. «Луганский радар»  https://lugradar.net/2020/11/236908).

 

Заради справедливості варто зазначити, що в місті вже є пам’ятний знак на честь учасників антитерористичної операції. Але то все ж не пам’ятник, а знак. І  вільного доступу містяни до нього не мають, адже його встановлено  на закритій території 59-го військового мобільного госпіталю. Де в такий спосіб вшанували пам’ять військових медиків, котрі загинули, рятуючи життя захисників України в зоні АТО. До речі, у 2014-2018 роках під час бойових дій на Сході нашої держави, віддали своє життя 62 військових медики. Найбільше було у 2014 році, коли загинули 26 медиків, 2015 році – 19, у 2016-му – вісім, у 2017 році – вісім, у 2018-му – один…

 

А от із встановленням пам’ятника, який увічнив би світлу пам’ять захисників і визволителів Сєвєродонецька, котрий посідає особливе місце на політичній карті України, питання довго залишалося відкритим. І не тільки в Сєвєродонецьку, але й в сусідньому Старобільську, де так само полягло у боях з сепаратистами чимало військовослужбовців і добровольців українських збройних формувань. Причому, там й нині все ще є необлаштовані поховання, де упокоїлися десятки невпізнаних українських військовослужбовців. 

 

Володимир Коломацький із  Старобільська, котрий звільняв місто перебуваючи в лавах добровольців «Айдару» у травні 2014 року, а нині  заступник голови Громадської спілки «Асоціація ветеранів війни, учасників бойових дій та волонтерів АТО Луганської області», з ініціативи якої буде встановлено пам’ятник героям АТО, розповів «НОВА», що питання встановлення пам’ятника воїнам АТО в Старобільську і Сєвєродонецьку порушувалося ще з 2018 року.

 

«Тоді, так би мовити, почався цей процес. Але 2019 року стало зрозумілим, що пам’ятники не встановлять через те, що місцева влада не виділяє земельних ділянок. В Сєверодонецьку є пам’ятники учасникам війни в Афганістані, ліквідаторам ЧАЕС… А от учасникам АТО немає. Зверталися з ініціативою встановлення, але конкретних кроків так і не було зроблено. Хоча Старобільськ і Сєвєродонецьк були в епіцентрі боїв. У Старобільську ЛНР протрималася всього п’ять днів. Після ми зняли їхній прапор і відновили українську державність…».

 

За словами В. Коломацького, в Старобільську є поховання невпізнаних бійців АТО. Так, 1 жовтня 2014 року там поховали 29 людей, 18 жовтня 2014 року ще дев’ятьох.  Поховали поспіхом на ділянці  землі, яка належить державі. Але межує з комунальною землею.

 

«Ми зверталися до влади з проханням благоустроїти поховання, облаштувати там сквер, встановити пам’ятник тощо. Але нам відповіли, що якби бійців поховали за двадцять метрів далі – на комунальній землі, то проблем не було б. А так вони не мають права щось робити на державній землі…», – з щемом у душі розповідає доброволець «Айдару», якому пощастило вижити у кривавій м’ясорубці.

 

І от із, зокрема, Сєвєродонецька надійшло обнадійливе повідомлення, що військово-цивільна адміністрація Луганської області оперативне розглянула звернення активістів ГС «Асоціація ветеранів війни, учасників бойових дій та волонтерів АТО Луганської області» і ухвалила рішення про встановлення в місті пам’ятника Героям АТО. Місце розташування пам’ятника обрано в районі перехрестя вулиці Донецька та бульвару Дружби Народів. Оголошено вже і відкритий конкурс на кращий проект пам’ятника, підсумки якого мають підбити до 15 січня 2021 року. Переможцю обіцяна винагорода у сумі п’ять тисяч гривень. 

 

Привернуло увагу обласне керівництво і до проблеми впорядкування могил загиблих в Старобільську і встановлення в тому місті пам’ятника учасникам АТО. Про це ще торік заявив тодішній заступник голови ВЦА Луганщини Юрій Клименко. 

 

«Ми обов’язково розглянемо усі пропозиції, насамперед ті, які надходять від волонтерів”, – зазначив посадовець. – Перші меморіали мають з’явитися у місці масового поховання військовослужбовців у Старобільську та Сєвєродонецьку. З цього питання провели засідання комісії, на якому розглянули питання щодо розміщення пам’ятників відповідно до генеральних планів цих міст. Разом з тим обговорили алгоритм подальших дій щодо оформлення земельної ділянки, проведення конкурсів на кращий проект пам’ятника та благоустрій прилеглої території, а також фінансування проведення цих робіт…».

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: