Президент В.Зеленський подав до Верховної Ради законопроект «Про військовий облік»

Вчора, 28 травня 2020року,  президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект «Про військовий облік». Документ №3553 опубліковано на сайті парламенту та спрямовано на розгляд профільного комітету.

 

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку

 

В документі є кілька цікавих моментів.

Перший – в 6-7 разів, збільшуються штрафи за порушення військового обліку як призовниками, так і посадовими особами. Стягнення починаються від 30 тисяч гривень і до півмільйона гривень.

Другий момент – президент отримує право «призвати» резервістів своїм рішенням на термін до півроку і відправляти куди завгодно. За невиконання – теж серйозні штрафи і кримінальна відповідальність.

Законопроект містить ще кілька цікавих інновацій.

 

ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК ПОТРІБЕН ДЛЯ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

 

При працевлаштуванні тепер знадобиться військово-обліковий документ (військовий квиток або призивне свідоцтво). Без нього укласти з Вами трудовий договір роботодавець не зможе.

 

РЕЗЕРВІСТІВ ПРИРІВНЯЮТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ

 

Резервісти прописані окремою категорією абсолютно в усі норми законопроекту нарівні з військовозобов’язаними, призовниками. Більш того, їх тепер будуть збирати на навчальні та перевірочні збори, що раніше було необов’язково.

Реєстр усіх військовозобов’язаних збираються перейменувати  в “Призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.

Повноваження оголошувати збір резервістів отримає особисто Президент України. Він може доукпомлектувати ними будь-які військові формування в Україні – від ЗСУ до Нацгвардії.

Резервістів президент зможе збирати в особливий період. Нагадаємо, що у нас цей період ніхто не відміняв з весни 2014 року.

Термін такого «призову» не може перевищувати шести місяців. Завдання зборів резервістів визначає Президент.

Резервіст може не служити з тих самих підстав, що і звичайний військовозобов’язаний.

Резервістам на час призову можна не сплачувати державі податок з одержуваної ними зарплати.

 

ШТРАФНІ САНКЦІЇ

 

Законопроект в 6-7 разів збільшує розміри штрафів за порушення правил військового обліку.

Якщо в попередній версії адмінкодексу перше порушення тягло за собою 5-7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), а повторне – від 10 до 15, то у новому законопроекті передбачено підвищити цей штраф до 30-50 НМДГ за перше порушення і 50-100 – за повторне. Скільки це в живих грошах?

НМДГ для адміністративних і кримінальних порушень вважається на рівні 50% від прожиткового мінімуму. У 2020 році це 1051 гривня. Тобто в середньому хочуть штрафувати на 30-50 тисяч за перше порушення і штраф до 105 тисяч гривень – за повторне.

Це власне штрафи щодо призовників і резервістів – за неявку у військкомат за повісткою, несвоєчасну постановку на облік, порушення порядку зборів для резервістів, втрату військових документів чи їх псування.

Є й іншого роду стягнення – за порушення законів з питань оборони і мобілізації. Вони істотно вище. На громадян вони накладаються в розмірі 100-200 НМДГ. На посадових осіб – від двохсот до трьохсот мінімумів. Тобто до 300 тисяч гривень. Повторне порушення – до півмільйона гривень.

Коли укладали цей законопроект. То, скоріше за все, мали на увазі посадових осіб підприємств, які не вважають за доцільне подавати списки працівників до військкоматів у встановленому законом порядку.

 

ЗАМІСТЬ «ВІЙСЬККОМАТІВ» ПОСТАНУТЬ «ТЕРЦЕНТРИ»

 

Замість «радянських» військкоматів з’являються “Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки”. Їх очолять військові комісари, в повноваженні яких, крім всього іншого,  буде і можливість накладення штрафних санкцій.

 

“ДОПРАВЛЕННЯ ПОРУШНИКІВ” ДО ВІЙСЬККОМАТУ

 

Цікава новація з’явилася в статті 259 – “доставка порушника”. Мова про ту ситуацію, коли протокол про адмінпорушення не можна скласти на місці. Тепер поліція зможе доправляти порушника прямо в Терцентр (колишній військкомат). Раніше в переліку місць, куди доправляли порушників, військкомату не було. Новий законопроект по суті врегулював норму, за якою поліція може «ловити» призовників і звозити їх прямо на призовні пункти. Зазвичай це відбувалося де-факто, але з юридичної точки зору було досить сумнівною процедурою.

Тепер, якщо військовий комісар передав прізвище порушника в поліцію, та має право не тільки складати протокол на нього, а й відпрацювати “доправлення” призовника до військкомату на законних підставах.

                                                                                    

УХИЛЕННЯ ВІД ПРИЗОВУ ЗЛОЧИН

 

Це залишається карним злочином. Терміни по ньому законопроект збільшує. Якщо раніше ухилення в період мобілізації каралося від 2 років, то у новому законопроекті передбачено вже три роки.

Ухилення від військового обліку після попередження комісара – карається штрафом від 300 до 500 тисяч гривень (300-500 НМДГ) або виправними роботами до двох років. Ухилення військовозобов’язаного або резервіста від зборів – від 500 до 700 тисяч штрафу або роботи до двох років.

 

За матеріалами STRANA.UА