На «лівійському фронті»: настала черга дипломатів вести «бойові дії»

Саме місто Сірт генерал Хафтар та його союзники вважають тією «червоною лінією», за яку ні в якому разі не можна пропускати урядову лівійську армію, підтримувану Туреччиною, бо у випадку досягнення ними «нафтового півмісяця», який знаходиться на схід від Сірта, лівійська війна повністю втрачає свій сенс.

 

За 10 днів, з 05 по 15 червня 2020 року,  урядові війська значно розширили контрольовану територію.

 

Зараз, на фронті триває затишшя, а «бойові дії» активізувалися на «дипломатичному фронті». Спроби «незалежних спостерігачів» усадити за стіл перегорів керівництво наступаючої лівійської армії та майже розгромленого генерала Хафтара були проігноровані Туреччиною.

А допомога союзників Хафтара і погрози прямої інтервенції з боку Єгипту уперлися у рішучу підтримку УНЄ іншими сусідами Лівії – Алжиром та Тунісом. Росія у «лівійському процесі» намагається «поставити себе за дужки»…

17 червня надпотужна делегація, на чолі з міністром закордонних справ Туреччини, прибула до Тріполі. До складу делегації увійшли 27 турецьких чиновників, разом з міністром фінансів, шефом розвідки.

 

Турецьке видання Yeni Safak повідомило, що Туреччина в подальшому планує розгорнути в Лівії дві військові бази –морську у Місраті, де планується розміщення десантних, розвідувальних кораблів та суден забезпечення, а також повітряну базу в Аль-Ваттійя, з дислокацією там повітряних сил та ППО.

 

Зараз всі військові і дипломатичні зусилля «прихильників Хафтара» спрямовані на зупинення наступу лівійсько-турецької армії. У конфлікт на боці Хафтара вже явно почала вступати Франція, яка намагається розколоти партнерів НАТО з середини.

 

 В свою чергу США, не дивлячись на французькі намагання, здається стали на бік уряду Лівії.

Державний секретар США Майк Помпео заявив, що настав час лівійцям та іншим партіям попрацювати над тим, щоб Росія, чи будь-яка інша країна, задля власної вигоди та прибутків, припинили зазіхати на суверенітет Лівії та втручатися у її внутрішні справи.

 

Серед іншого, Помпео сказав про необхідність повернення повного контролю лівійською Національною нафтовою корпорацією над нафтовими об’єктами в країні; пришвидшення перемовин обох сторін для консолідації припинення вогню та відновлення політичного процесу під егідою ООН. Ще держсекретар згадав, що у звіті ООН, оприлюдненому 06 травня 2020 р., було зроблено висновок, що ПВК «Вагнер» скерувала до Лівії1200 бойовиків, включаючи снайперів та спеціалізовані військові команди, які “ефективно підсилили” армію генерала Хафтара.

Своє ставлення до проблем втручання Москви висловив і Генсек НАТО Єнс Столтенберг: «Ми стурбовані російською присутністю у регіоні Східного Середземномор’я, особливо в Сирії та Лівії».

 

Конгрес США наразі розглядає законопроект, який передбачає запроваждення санкцій проти власника т.зв. «російської ПВК» – Євгена Пригожина. Конгресмени вважають. Що його діяльність загрожує національній безпеці США та її союзникам. Законопроект Конгресу США стверджує, що ПВК «Вагнер» підтримала Халіфу Хафтара та його сили в Лівії, надаючи найманців, артилерію, танки, безпілотники, боєприпаси. Крім того, Євген Пригожин особисто взяв участь у зустрічі Хафтара з міністром оборони РФії Сергієм Шойгу у Москві 07 листопада 2018 року.

Демонструючи свою узгоджену позицію із США, спецпредставник президента Туреччини в Лівії Емруллах Ішлер повідомив для порталу The Middle East Eye, що Туреччина підтримує представництво на перемовинах, як представника Східної Лівії – спікера Палати представників в Тобруці – Агіли Салеха. Емруллах Ішлер заявляє, що «про Хафтара вже треба забути».

 

Факти масових позасудових страт мирного населення в місті Тархуна хафтарівськими бандами стають відомими міжнародній спільноті. Голова МВС Лівії Фатхі Башагі підсумував сумну статистику вже виявлених подібних фактів. За його словами знайдені 8 місць масових поховань та контейнер зі спаленими тілами. Кількість жертв йде на сотні, в тому числі дітей.

Європейський союз закликав до негайного розслідування масових злочинів, жертви які були виявлені на заході Лівії після відступу військ Хафтара та ПВК «Вагнера».

В офісі Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Джозепа Барреля прокоментували факт виявлення масових поховань в районі міста Тархуна на заході Лівії. “У зв’язку з виявленням масових поховань на заході Лівії необхідно почати незалежне розслідування, а всіх причетних негайно притягнути до відповідальності”, – заявив голова європейської дипломатії.

 

Росіяни зазнавши невдачі із вербуванням сирійців до складу «ПВК Вагнер» по $1000  на місяць, поперлися за гарматним м’ясом на Донбас. Кажуть, що колишній ватажок терористів Бородай особисто приїхав на окуповані українські території вмовляти «патріотов данбаса» повоювати «за Расіюшку на дальніх рубєжах». А якщо «лугандонець» у Лівії «задвохсотиться», його можна видати за українського найманця і отримати чистий профіт.

Хоча, можна і просто так щось нашкрябати про Україну, та на підставі цього звинувати в участі в бойових діях на боці Хафтара. Ось такі вагнерівські «наскельні написи» були знайдені в одному з місць базування російських найманців в Тріполі.

 

Попри затишшя «з політичних мотивів» біля Сірта, лівійська армія з п’ятниці просунулася вперед і звільнила Бу-Нем, Ваді Бай, Ваді Аль-Люд та Ніну, наблизившись на відстань  в 100 км до іншої стратегічної мети – авіабази Аль-Джафра, яку рашистські найманці планують перетворити на «лівійський Хмеймім».

Тим часом на півдні Тріполі, у звільнених від окупації районах лівійської столиці, продовжується зачистка та документування наслідків, що лишили по собі хафтарівці та вагнерівці. Під час однієї з таких зачисток був знайдений та заарештований так званий «командувач Західного округу» генерал ЛНА Омар Тантуш.

 

Під час зачистки району Каср Бін Гашир, лівійська армія знайшла ще одне місце базування «вагнерівців». Ця база була переобладнання у фабрику для виготовлення СВП та мін-пасток.

В міста Тархуна сили безпеки УНЄ ліквідували осередок прохафтарівських диверсантів, які намагалися підірвати стабільність на зайнятій урядовими військами території. Під час проведеної операції члени цього осередку заарештовані, з ними проводяться слідчі дії, вилучена партія стрілецької зброї і гранатометів.

 

Керівник департаменту зв’язків з громадськістю Африканського командування сил США AFRICOM Ніколь Кіршманн (Nicole Kirschmann) нагадала, що в Лівії ще досі на боці Халіфи Хафтара воюють 2000 найманців російської групи “Вагнер”. За її словами, велика присутність російських найманців у регіоні дестабілізує Африку, додавши, що Лівії потрібне політичне рішення, а не ескалація.

 

За матеріалами Український Мілітарний Портал.