Музейний експонат на захисті України

Бійці “Азова” влітку 2014 захопили в бою крупнокаліберний кулемет, але без підставки – «станка» – він був просто шматком металу. Військові відмовили видати «цивільним» зі складу «станок». Тоді азовці звернулися за допомогою у військово-історичний музей.

Про це Цензор.НЕТ повідомляє з посиланням на “Укрінформ”.

«Станок» 1954 року випуску знаходився в Чернігівському військово-історичному музеї ім. В.В.Тарновського як частина експозиції про озброєнні Радянської армії. Він не брав участі ні в яких бойових діях, поки до дирекції музею влітку 2014 роки не звернулися бійці “Азова”. Він був потрібен для того, щоб ефективно використовувати  в боях за Україну захоплений у ворога кулемет

“Перша думка була – «експропріювати». Але якось не хотілося сідати за таке, вже дуже смішно це звучало б в суді. Піднялися до директора, пояснили ситуацію. Він порадив звернутися до військових. Звернулися, але там нас успішно послали за «стандартною адресою», хоча на складах таких «станків» було штук 200. Вони й до сих пір  там стоять нікому не потрібні. Повернулися назад з думкою, що доведеться таки вкрасти “, – розповідає боєць з позивним” Воланд “.

Але красти не довелося – директор музею Сергій Лаєвський на цей раз пішов назустріч бійцям. Він віддав їм верстат зі словами: “Це робилося для війни, значить, повинно воювати”.

 

Встановлений на «станок» кулемет разом з бійцями “Азова” відправився до Маріуполя. Його використовували в боях під Іловайськ і Старобешево (серпень 2014 року), звільнення і оборони Широкино (лютий-березень 2015 року), обороні Мар’їнки (червень 2015 року) і на блокпостах навколо Маріуполя (2015)

 

Восени в  полі під Старобешовим в запалі бою його «втратили». Та вже за кілька місяців, взимку, знайшли і передали в “Азов” морські пехотінці.

 

Захисники України отримавши необхідне озброєння, в грудні 2015 року повернули  «експонат» в музей Зате його цінність як музейного експоната значно зросла.

Безіменний експонат отримав власну історію потрапивши на справжню війну, побував у досить серйозних боях, витримав їх і, як ветеран, повернувся додому”, – каже директор музею Лаєвський.

 

Зараз «станок» розміщено на другому поверсі Військово-історичного музею і разом зі «своїм кулеметом» він є вже частиною іншої експозиції, присвяченої подіям на сході України в 2014-2015 роках. На стіні над легендарним елементом озброєння – стенд з розповіддю про його бойовий шлях.