Москва погрожує Литві за блокування транзиту краденого українського зерна до Калінінграду

  Влада Литви не погодиться на створення “зелених коридорів” для транзиту російських вантажів до Калінінграда та Калінінградської області через свою територію. Про це заявила головний радник президента Литви Гітанаса Науседи із зовнішньої політики Аста Скайсгіріте в інтерв’ю LRT.

 

  «Литовські дипломати у Брюсселі розмовляють з представниками Єврокомісії, вони хочуть узгодити текст, який був би прийнятний і для Литви, і для Єврокомісії. І це добре, це не той випадок, коли ЄК просто віддає накази і ми просто виконуємо», – заявила Скайсгіріте.

 

  Вона додала, що, на думку Литви, транзит підсанкційних товарів має бути заборонено та контролюватись. А у разі створення «зелених коридорів» контроль буде втрачено – буде невідомо, що саме транспортує РФ до Калінінграда, і чи немає серед вантажів підсанкційних товарів.

 

  Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова озвучила, що російські економічні оператори зазнають збитків через блокаду Калінінграда. За її словами, Росія завершила якусь підготовку до заходів щодо Литви та ЄС у відповідь на блокування транзиту до Калінінграда і застосує їх уже найближчими днями. Про це пише Інтерфакс.


  “Чекати до нескінченності ми не будемо. Ще раз попереджаємо, що, якщо найближчими днями ситуація не стабілізується, то Росія використає по відношенню до Литви та Євросоюзу жорстких заходів, підготовка яких уже завершена. Вирішення проблеми надто затягнулося”, – сказала Захарова.

 

1.) Головний радник президента Литви із зовнішньої політики Аста Скайсгіріте; 2.) Спікер МЗС РФ Марія Захарова

  Аж раптом крапки над “і” допоміг розставити Аляксандр Рыгоравіч Лукашенко. На початку липня, виступаючи у Палаці незалежності, “самопроголошений” заявив, що через Білорусь розпочався транзит українського зерна.

 

  «Тоді я сказав: – Ну гаразд, обійдемося. Подавитеся, як я казав, цими санкціями. Вивозіть бідним зерно». Чому везуть чайною ложкою? Везуть! Нам уже передоплату віддали залізниці. Везуть. По чайній ложці…», – заявив Аляксандр Рыгоравіч.


  Всі думали, що самопроголошений “картопляний лось” обмовився, ляпнув щось “не в тему”. Але моніторингова група “Беларуські Гаюн” з кінця травня періодично отримує повідомлення про пересування російських вагонів-зерновозів (хоперів) територією Білорусі.


  Вперше російські вагони із зерном були помічені 23 травня у Гомелі. 09 червня через залізничну станцію «Озерище» у бік Борисова проїхав поїзд із більш ніж 20 вагонами з написом «зерно». Того ж дня у «відстійнику» на залізничній станції «Орша-Центральна» було помічено російські вагони із зерном. Там був не лише напис «зерно», а й приписка «Калінінград».

 

  Поки неможливо точно сказати звідки, куди і з якою метою перевозилося зерно. Можна стверджувати лише, що частина з описаних ешелонів справді прослідувала до Калінінграда через Білорусь. Також не виключено, що частину викраденого українського зерна вирішили сховати на білоруських зерносховищах до нового врожаю.

 

  Так чи інакше, але дії Литви щодо обмеження транзиту вантажів до Калінінграда явно зірвали якісь “плани Кремля”. Наступні 2 тижні покажуть: “войовнича риторика” Марії Захарової це пропагандистський вихлоп, чи Москва та Мінськ “запропонують більш серйозний варіант” вирішення “проблеми” транзиту.

 

Юріс Шалтіс, НОВА: новини ветеранів АТО/ООС