Місія нездійсненна: за підрахунками, на забезпечення житлом українських військових, які перебувають у гарнізонній черзі, знадобиться близько 600 років

7  травня Уряд надав Мінветеранів повноваження з виплати грошової компенсації за житло учасникам АТО/ООС та членам сімей загиблих. Раніше цим питанням опікувалося Міністерство соціальної політики.

Як зазначив Міністр у справах ветеранів Сергій Бессараб, у держбюджеті на 2020 рік передбачено 305 145. 30 тисяч гривень для виплати грошової компенсації за житло. Вказана сума дасть можливість цього року забезпечити житлом більше 260 осіб.

А у державному бюджеті України на 2020 рік видатки на будівництво та придбання житла для військовослужбовців та поліцейських збільшено на 316.8 мільйонів гривень або на 16.3% проти минулого року, загалом сума складе 2.4 мільярда гривень.

У той же час, згідно з даними офіційного сайту Міністерства оборони України, наразі у гарнізонах Збройних Сил України на квартирному обліку перебувають понад 49 тисяч сімей. Близько 7 тисяч чекають на новосілля двадцять і більше років. Тобто, щоб всі вони отримали житло, знадобиться не одне століття.

Що пропонує держава, щоб пришвидшити цей процес, адже, за підрахунками, щороку до існуючої чималої квартирної черги додається ще близько 1200 осіб?

А пропозиції, на жаль, обмежені. Наприклад, минулого року в Україні діяла програма пільгового кредитування для учасників АТО/ООС. За її умовами чинні військовослужбовці, подавши заявку до Держмолодьжитла, могли отримати кредит під 0%. У 2019 році на ці цілі було передбачено 100 мільйонів гривень.

Цього року, враховуючи відсутність у Державному бюджеті України на 2020 рік коштів на вказану бюджетну програму, прийняття та реєстрація заяв на участь у ній тимчасово призупинено.

 

Варто відзначити, що Держмолодьжитло також пропонує під 0% кредит зі статутного капіталу. Але ця програма має досить багато обмежень. Наприклад, військовослужбовець буде звільнений від сплати відсотків лише до закінчення в Україні особливого періоду, також обов’язково потрібно сплатити перший внесок у розмірі не менше ніж 10% вартості житла.

Важливо, що скориставшись будь-якою кредитною програмою з придбання житла, ви автоматично втрачаєте своє місце у гарнізонній черзі, а також – можливість отримати компенсацію за неотримане житло.

В умовах мінімальної кількості житлової площі, передбаченої для передачі військовим, непоганою альтернативою є грошова компенсація за неотримане житло. Але і тут є свої «мінуси».

Загалом сума компенсації вираховується за формулою К = (13,65 х N + 17 + Дпл) х Во, де 13,65  – визначена законодавством норма житлової площі на одну особу, кв.м; N – кількість осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; 17  – загальна нежитлова площа помешкання на сім’ю з урахуванням вимог державних будівельних норм, кв. м; Дпл  –  додаткова житлова площа, яка надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їхніх сімей, що визначена законодавством у розмірі 10 кв. м, наприклад, кандидатам наук; Во – гранична вартість 1 кв. м загальної площі житла для населених пунктів.

 

Наприклад, у Львові родина військовослужбовця з трьох осіб, що не має права на додаткові 10 квадратних метрів, отримає близько 544 тисяч грн. Чи вистачить цього на придбання житла у обласному центрі – велике питання.

Але є і історії, які все ж можна назвати щасливими, шкода, що лише умовно.

Одні з тих, хто все ж отримав житло від держави, – родина покійного вертолітника, майора Миколи Топчія. Його гелікоптер був збитий росіянами 2 травня 2014 року поблизу Карпівки Слов’янсього району Донецької області.

Микола від початку своєї служби у 1990-х роках став на квартирну чергу. На жаль, за життя отримати омріяне житло він так і не встиг. Весь час він та його родина прожили у гуртожитках. Після загибелі Миколи держава нарешті звернула увагу на цю проблему. У 2014 році сім’я мого сина та родини інших загиблих того дня членів бродівсьої авіабригади, отримали житло у Вінниці», – розповідає мати Миколи Топчія Катерина Іванівна.

 

Відкриття меморіальної дошки Миколі Топчію на будівлі школи, в якій він навчався. Селище Близнюки Харківської області

Сподіваємося, що ця історія не є показовою, і більшість військових, а особливо тих, хто чекає на власне житло десятиліттями, все ж отримають належні їм квадратні метри ще за життя.

 

Олена Шаріпова, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС