Міністерство ветеранів України пропонує дозволити використання канабісу в медичній сфері

5 лютого на сайті Міністерства у справах ветеранів України був опублікований проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”. Цими змінами передбачається врегулювання доступу до медичних препаратів з канабісу особам, які потребують їх згідно із медичним діагнозом.

 

 Сфера надання медичної допомоги з використанням канабісу давно врегульована в цивілізованих країнах, наприклад в Ізраїлі, США, Нідерландах. В Україні натомість дозволено в медичних цілях використовувати більш важкі наркотики –  морфіни або трамадол. 12 грудня депутатами Верховної Ради було внесено проєкт закону 4553, яким передбачено регулювання обігу конопель в медичних цілях, науково-технічній діяльності та промисловості. Але для прийняття цього закону потрібен час та технічні процедури, тому, першочергово легше внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів” від 6 травня 2000 року. Такі зміни дозволять надавати допомогу для онкохворим та іншим тяжким пацієнтам, а самі речовини можна завозити із закордону.  

 

Читайте також: 

 

У Мінветеранів пояснюють, що проєкт постанови  відповідає пріоритету 11.1. “Відновлення та повноцінне життя” Програми діяльності Кабінету Міністрів України. Одним з пунктів цього пріоритету є “забезпечення доступу ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів їх сімей до якісних медичних та психологічних послуг”. Відтак ті ветерани, які внаслідок Російської агресії дістали тяжке поранення, або мають психічні розлади, отримають доступ до мединських препаратів на основі канабісу. 

 

Необхідними зміни в переліку наркотичних засобів вважає і ветеран 56 ОМпБр (2015-2016), а зараз голова громадської організації “Спілка інвалідів-учасників АТО “Непереможні”“ Артем Олексієнко. 

 

 

“Я вважаю такі зміни доцільними. Ми бачимо багато прикладів інших країн, які реалізують подібні програми. Полегшення страждань людей, хворих, я вважаю що це потрібно. Правильне застосування канабісу в медичних цілях має добрий вплив також на нервову систему. 

 

Ще одним з пунктів, чому потрібно вносити такі зміни в постанови Кабінету міністрів та приймати відповідний закон, це тому, що це буде для бюджету позитивно.Такий крок   допоможе нівелювати чорний ринок медичного канабісу та встановити державний  контроль за   якістю  медичного канабісу та його продажем”, – вважає Артем Олексієнко.

 

Читайте також: 

 

 

У пояснювальній записці до проєкту постанови зазначено, що канабіс, смола канабісу, екстракти і настойки канабісу демонструють ефективність при депресіях, посттравматичному стресовому розладі, хронічному болі, артриті, ревматизмі. Активно використовується ця група препаратів і при низці інших тяжких станах і захворюваннях.За попередніми підрахунками, не менше двох мільйонів українців мають діагнози, де дає позитивний ефект терапія за допомогою медичного канабісу.

 

Слід також додати, що 2 грудня комісія ООН з наркотичних засобів виключила канабіс з 4 пункту Конвенції про наркотичні засоби, так званого “списку повної заборони” найнебезпечніших речовин. Рішення було прийнято згідно з рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я. Україна, до речі, під час голосування утрималась від рішення “за” чи “проти”. 

 

Читайте також: 

 

 

Поділяє точку зору про необхідність легалізації медичного канабісу Микола Гніушевич, голова громадської організації ГО “Асоціація  учасників бойових дій учасників АТО”, ветеран 72-ї ОМБр імені Чорних Запорожців. 

 

Микола розповідає, що у 2019 році до розробки законопроєкту долучали ветеранів. Тоді ж серед ветеранської спільноти виникла думка, що після легалізації медичного канабісу ветерани можуть розпочати власний бізнес у цій сфері. 

 

“Ми хотіли залучити ветеранів до цього бізнесу. Зроби так, щоб ветеранам надавали якусь пільгу на вирощування конопель. Це була б така слушна ініціатива як бізнес ідея. Тобто ми не тільки виступаємо за легалізацію медичного канабісу, ми також і за пільги для ветеранів у сфері цього бізнесу”, – розповідає Микола Гніушевич.

 

Ветеран також додає, що відповідні зміни до постанови йдуть саме від Мінветеранів завдяки тому, що ветерани брали активну участь в обговоренні законопроєкту про медичний канабіс. 

 

“Ми неодноразово зверталися до міністерства, до міністра, щоб ветерани були в робочій групі, в якій ми і знаходилися. Тоді також були присутні виробники технічної коноплі. У них була ініціатива в цьому питанні, вони хотіли нашої підтримки. Ми навіть планували якось поїздку до Канади, щоб нам показали і розповіли як працює такій бізнес. Втім, у нас дуже часто міняються міністри, тому до Канади ми так не протрапили.  Проте той законопроект, який планують розглядати, він не враховує наші інтереси. Там відсутня бізнес частина цього закону”, – зазначає Гніушевич. 

То що ж пропонує змінити Міністерство у справах ветеранів в Постанові Кабінету Міністрів? Давайте розглянемо детальніше. 

 

В Україні існує доволі великий перелік наркотичних засобів, які регулюються Постановою КМУ № 770 від 6 травня 2000 року “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів”. Постанова виглядає як таблиця, у якій перелічено заборонені препарати. Усього є 4 основні таблиці:

 

  • Таблиця 1 “Особливо небезпечні наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких заборонено”;
  •  
  • Таблиця 2 “Наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких обмежено”: 
  •  
  • Таблиця 3 “Наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю”;
  •  
  • Таблиця 4 “Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю”.

Читайте також: 

 

 

Для того, щоб розібратися що планують змінити представники Міністерства ветеранів, треба звернути увагу на 1 та 2 таблицю. У 1-й таблиці перелічено наркотичні засоби, які не можна випростувати взагалі, навіть в медичних цілях. Таблиця 1 передбачає повну заборону цих препаратів. Натомість 2-га таблиця містить перелік наркотичних засобів, які дозволено обмежено використовувати.Проєкт постанови передбачає перенесення канабісу, смоли канабісу, екстракти і настойки канабісу, до Таблиці 2 ““Наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких обмежено”. 

 

Доступ до медичного канабісу планують зробити електронним. Таким чином, реєстрація відпуску препаратів здійснюватиметься виключно в електронній формі через електронну систему охорони здоров’я згідно із законодавством України. Для цього планують внести зміни в Постанову КМУ  “Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я” від 13 травня 2013 р. № 333.

 

Читайте також: 

 

 

Пропонується дозволити реєстрацію лікарського засобу, яку подає до Міністерства охорони здоров’я юридична або фізична особа, що несе відповідальність за якість, лікарського засобу шляхом доповнення норм постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 р. № 376 “Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів і розмірів збору за їх державну реєстрацію (перереєстрацію)”  Лікарський препарат, які містить наркотичний засіб або психотропну речовину, має включати двовимірний штрих-код контрольного (ідентифікаційного) знака, що відповідає стандарту ISO/IEC 16022:2006 та містить інформацію про такий препарат, визначену МОЗ. Також пропонується унормувати зображення макета упаковки лікарського засобу та текст маркування.

 

У Міністерстві ветеранів пропонують долучитися до громадського обговорення проєкту постанови про медичний канабіс. Для цього, до 25 лютого, можна надіслати зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, інститутів громадянського суспільства у письмовому та/або електронному вигляді на адресу: 

 

  • Міністерство у справах ветеранів України: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001, 
  • е-mail: zdrav@mva.gov.ua

Діденко Данила, журналіст агенції “НОВА – новини ветеранів” 

Читайте також: