Міняю каністру бензину на пачку солі!

  Спочатку  в Україні в умовах війни “раптом” виник “дефіцит” пального, з подальшим його подорожчанням, а тепер, за схожою “схемою”, раптом виник “дефіцит” солі, правильно – з подальшим її подорожчанням!


  Кілька днів тому знайти сіль на полицях магазинів у Києві було просто неможливо. Зараз вона “раптом” з’явилася, але ціна на цей продукт злетіла вище хмар і досягла межі космосу – 95 грн.  Але ж сіль в Україні є, варто тільки добре “пошукати”…

 

    “Офіційно” на дефіцит солі та її подальше подорожчання вплинула зупинка роботи “Артемсолі”  – найбільшого в Європі підприємства з солевидобутку. Підприємство розташоване у місті Соледар Донецької області, неподалік Бахмута, де сьогодні точаться запеклі бої. Але виробництво “Артемсіль” зупинила ще в кінці березня.  І весь час всі чекали, коли ж лінія фронту наблизиться до Бахмута, щоб раптом помітити, що у нас є проблеми із сіллю.

 

  Фаворит ринку “Артемсіль” – далеко не єдине підприємство в Україні яке виробляє харчову сіль. Україна має у своєму розпорядженні значні розвідані та розроблювані запаси кухонної солі, і, за потреби та бажання, цілком може набагато збільшити її виробництво за рахунок вже наявних ресурсів.


  “Болехівське” та “Долинське” родовища природних розсолів є сировинною базою Долинського солеварного комбінату (Івано-Франківська область) з проектною потужністю 15 тис. тон солі на рік. Але через те, що “Артемсіль” забезпечувала всіх своєю продукцію, підприємства працювали далеко не на повну потужність.

 

   На цих  родовищах розсоли надходять із свердловин з глибини від 65 м (Долинське) і до 175 м (Болехівське).  Із видобутих 5,5 тис. тон розсолу в далекому 2003 році на “Болехівському” було отримано 1,5 тис. тон солі.  На Дрогобицькому родовищі (Львівська область) було викачано 4030 кубометрів розсолу та вироблено 1,2 тис. тон солі, за проектної щорічної потужності місцевого солеварного заводу в 11,0 тис. тон на рік. Фактично заводи працюють на 10-15% від потужності.

 

  Основними споживачами передкарпатських промислів є торгові організації регіону. Всі інші області купували продукцію “Артемсіль”.

 

  Потужності солоносних пластів у Передкарпатті коливаються від 360 до 800 метрів. Державним підприємством “Полімінерал” розробляється Стебникське родовище калійно-магнієвих солей (Львівська область), в якому запаси кухонної солі становлять 248,7 млн. тон.  Розвідані також Губицьке та Верхньострутинське родовища кам’яної солі, загальні запаси яких оцінюються у 88,6 млн. тон. За попередніми оцінками, запаси Ізмаїльського родовище кам’яної солі, розташовані в Переддобруджинському прогині, становлять понад 3 млн. тон. Як бачимо – сіль в Україні є!

 

   Одна людина кожного місяця споживає близько 70-80 грам солі, що становить, дуже приблизно, 10 кг солі на рік. Щоб забезпечити повністю потреби населення Україні в наступному 2023 році нам потрібно 350 тисяч тон солі.  Чи нам разом зі зброєю по “Ленд-лізу” ще й сіль мають постачати?

 

Зубік Рузана, НОВА: новини ветеранів