Міф зруйновано: перелік брехні про НАТО

На своїй офіційній сторінці «НАТО» продовжує інформувати читачів про поширені плітки і відверто неправдиву інформацію щодо організації.

Всі міфи об’єднані у 6 основних груп: співпраця НАТО з РФ, розширення НАТО, ставлення НАТО до РФ, «загроза» НАТО, обіцянки та операції НАТО. Всього «легенд про НАТО», які розвінчують у відомстві – 27.

«Оскільки Росія розпочала свої агресивні дії проти України, російські чиновники звинуватили НАТО у ряді загроз та ворожих дій. На цій веб-сторінці викладені факти.» – цим прес-центр відомства починає свій перелік.

Ми наведемо переклад найпопулярніших міфів та їх переконливе розвінчання.

Міф: НАТО спровокувало протести «Майдану» в Україні

Факт: Демонстрації, які розпочалися в Києві в листопаді 2013 року, народилися із прагнення українців до більш тісних відносин із Європейським Союзом, і їхнім розчарування, коли колишній президент Янукович зупинив прогрес до досягнення цієї мети внаслідок тиску з боку Росії.

Вимоги протестувальників включали: конституційну реформу, посилення ролі парламенту, формування уряду національної єдності, припинення всебічної корупції, дострокові президентські вибори та припинення насильства. Про НАТО жодної згадки не було.

Україна почала обговорювати ідею відмови від свого позаблокового статусу у вересні 2014 року, через пів року після незаконної та нелегітимної російської «анексії» Криму та початку агресивних дій Росії на сході України.

Міф: НАТО планувало базувати кораблі та ракети в Криму

Факт: Це вигадка. Ідея ніколи не була запропонована або обговорена в НАТО.

Міф: НАТО створило військову базу в Грузії

Факт: НАТО погодилося на саміті в Уельсі запропонувати Грузії значний пакет допомоги для посилення обороноздатності Грузії та оборонних можливостей з Альянсом. У серпні 2015 року в Крцанісі було відкрито Спільний навчально-оцінювальний центр НАТО та Грузії для сприяння навчанню та сумісності персоналу Грузії та Альянсу. Це навчальний центр, а не військова база. Це сприяє стабільності, роблячи Збройні сили Грузії більш професійними та посилюючи демократичний контроль над ними.

Міф: НАТО має бази у всьому світі

Факт: Військова інфраструктура НАТО за межами території союзників обмежується тими районами, в яких Альянс проводить операції.

Альянс має військові засоби в Афганістані для підтримки місії рішучої підтримки, а в Косові – для місії КФОР.

НАТО має цивільні офіси зв’язку в країнах-партнерах, таких як Грузія, Україна та Росія. Вони не можуть розглядатися як «військові бази».

Окремі союзники мають закордонні бази на основі двосторонніх угод та принципу згоди нації-господаря, на відміну від російських баз на території Молдови (Придністров’я), України (Автономна Республіка Крим) та Грузії (регіони Абхазії та Південна Осетія).

Міф: НАТО – це геополітичний проєкт США

Факт: НАТО було засновано в 1949 році дванадцятьма суверенними країнами: Бельгією, Канадою, Данією, Францією, Ісландією, Італією, Люксембургом, Нідерландами, Норвегією, Португалією, Великобританією та США. Відтоді вона виросла до 29 союзників, які прийняли індивідуальне та суверенне рішення приєднатися до цього Альянсу.

Усі рішення в НАТО приймаються консенсусом, а це означає, що рішення можна приймати лише в тому випадку, якщо його приймає кожен союзник.

Отже, рішення будь-якої країни брати участь в операціях під керівництвом НАТО належить тільки цій країні відповідно до її власних юридичних процедур. Жоден член Альянсу не може приймати рішення про розміщення будь-яких інших сил Альянсу.