Маскування і сучасні засоби розвідки

7 травня 2020 року полковник армії США Скотт Вудворд (Scott Woodward), командир 11-го бронетанкового кавалерійського полку, розмістив у Twitter супутникове зображення електронних засобів замаскованого батальйону. Фото було зроблено під час маневрів у Національному навчальному центрі армії США у Каліфорнії. На ньому  добре видно електронний відбиток усіх елементів батальйону, вкупі з підрозділами забезпечення.

Командування батальйону вважало, що машини добре замасковані, захисту також сприяла місцевість – десь у низині. Але супутникова фотографія показала, що замаскована батальйонна група виглядала на місцевості як новорічна ялинка вночі з усіма увімкненими одночасно гірляндами.

Супутник – який саме, не згадується – проводив зйомку території у Каліфорнії у режимі, який дозволяє йому бачити та фіксувати радіоелектронне випромінення усіх засобів підрозділу. Від радіостанцій солдат та бойових машин до різних систем придушення роботи імпровізованих вибухових пристроїв, РЛС тощо. Усі ці електронної пристрої і давали оті самі «відбитки», які побачив супутник через усі маскувальні сітки навіть вночі.

 

Але це ще не все. Другий американський підрозділ отримав завдання у ході навчань знайти оту замасковану бойову тактичну группу з 11-го полку. Так само орієнтуючись на електронні відбитки працюючої апаратури противника – але спираючись не на допомогу супутника, а на власні системи пошуку. Як згодом написав Скотт Вудворд, його опоненти під час навчань використовували електронні системи ведення бойових дій, і помітили його батальйон з відстані у 12 кілометрів.

“Якщо так виглядає ваш “відбиток” у ході застосування електронних засобів, то вже немає значення, скільки у вас камуфляжу. Звичне маскування у ході реальних бойових дій допоможе вам залишитися живим хіба що трохи довше”, – написав командир 11-го бронетанкового кавалерійського полку разом із цим зображенням.

У статті не було згадано про використання засобів РЕБ та їхній вплив на радіомаскуваня підрозділів.

11-й бронекавалерійський полк у США – це структура, яка у навчальному центрі у Каліфорнії завжди воює за противника. Усі їхні бойові та транспортні засоби є або оригінальними, або репліками систем зброї та техніки, що імітують можливості та візуальний вигляд потенційних супротивників. Власне, тут можна побачити щось на кшталт радянських та російських танків, БМП, БРДМ та інше, з чим американці планують мати справу на полі бою.