Китай відмовляється від автоматів “буллпап” і повертається до “класики”

Про те, що китайські військові вирішили шукати заміну своєму автомату QBZ-95, виконаному в компонуванні булл-пап, стало відомо ще три роки тому.

За неофіційними даними, QBZ-191 повинен замінити сконструйовані за схемою булл-пап автомати QBZ-95 (Qīngwuqi Bùqiāng-Zìdòng – легка автоматична гвинтівка), якими озброєна на даний час китайська армія.

Автомат QBZ-95 знаходиться на озброєнні китайської армії більше 20 років і є наймасовішою стрілецькою зброєю в збройних силах країни.

 

Було випущено близько трьох мільйонів QBZ-95 для НВАК, крім того 5,56-міліметровий варіант QBZ-97, Китай активно експортував. В даний час QBZ-97 використовується збройними силами в Лаосі, М’янмі, Пакистані, Філіппінах, Руанді і Судані.

Відмова від автомата, виконаного в компонуванні булл-пап, укладається в загальносвітову практику. До такого рішення в останні кілька років прийшли не тільки в Китаї. Незважаючи на те, що ніхто не ставить хрест на подібній стрілецькій зброї, все більше великих операторів відмовляються від штурмових гвинтівок в компонуванні булл-пап. З останніх прикладів – Франція, яка вирішила замінити свою гвинтівку FAMAS на нову штурмову гвинтівку HK-416 класичної компоновки, створену інженерами компанії Heckler & Koch.

З переходом на QBZ-191 Китай, слідом за іншими країнами, відмовляється від компоновки буллпап для основної стрілецької зброї армії і переходить на класичну схему Стоунера.

 

1 жовтня 2019 року на військовому параді з нагоди 70-річчя утворення КНР був вперше показаний новий автомат QBZ-191, виконаний за класичною схемою, який незабаром замінить у військах буллпап QBZ-95. Це значна подія в світі стрілецької зброї. З урахуванням того, що КНР володіє найбільшою армією на планеті, автомат прийнятий в якості стандартного для НВАК, буде вироблятися і використовуватися в величезних масштабах. Крім того, досить імовірно, що незабаром з’являться і варіанти цього автомата, адаптовані для стрільби російськими 5,45-міліметровими патронами, 7,62-міліметровими патронами НАТО і 5,56-міліметровими патронами.

Відмінною особливістю нової зброї є модульність конструкції, що характерно для багатьох сучасних штурмових гвинтівок. QBZ-191 легко можна трансформувати під рішення різних бойових завдань. Те, що новий автомат відрізняється більш зручною компоновкою і концепцією модульної конструкції підкреслили навіть диктори китайського телебачення, що виділили серед іншого універсальність, надійність і зрослу вогневу міць нової штурмової гвинтівки. При цьому фахівці вже відзначили схожість нового китайського автомата з HK-416, дана модель стрілецької зброї була прийнята на озброєння Корпусу морської піхоти США під позначенням M27, а також бойової штурмової гвинтівки для сил спеціальних операцій FN SCAR.

 

Новий автомат буде представлений в трьох основних варіантах, оснащених різними стволами. Версія зі стволом довжиною 10,5 дюйма (267 мм) отримає позначення PDW. Даний автомат буде призначений в першу чергу для озброєння екіпажів бойових машин та іншої техніки. Основна маса піхотинців буде озброєна автоматом з довжиною ствола 14,5 дюйма (368 мм). Крім цього буде доступний подовжений важкий ствол, який дозволить перетворити автомат в зброю, призначену для озброєння снайперів в відділенні, забезпечуючи стрільцям впевнене ураження цілей на відстані до 600 метрів. У той же час ефективна дальність стрільби версії PDW оцінюється в 300 метрів, стандартного автомата – 400 метрів. Заявлена ​​скорострільність на рівні 750 пострілів за хвилину.

Новий автомат отримає поворотний затвор і безударну систему роботи автоматики за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола з коротким ходом поршня. Перемикач режимів вогню, управління яким здійснюється великим пальцем, дозволяє вести вогонь одиночними пострілами і в повністю автоматичному режимі. При цьому американські журналісти відзначають, що китайці відмовилися від використання режиму вогню з відсіченням з трьох пострілів. Також зазначається, що з новим автоматом можна буде використовувати стандартні магазини від штурмових гвинтівок QBB-95.

Новий китайський автомат відповідає популярній сьогодні концепції, коли озброєння піхотинців має легко адаптуватися під вирішення різних бойових завдань. Цьому в новій модульній зброї крім замінних стволів і планок Пікатіні сприяє використання регульованого по довжині телескопічного приклада, відзначається, що він буде мати 4-5 фіксованих значень (складання приклада не передбачено). Також новий китайський автомат отримає довгу планку типу Пікатіні, встановлену поверх ствольної коробки і цівки, виконаних з алюмінію. Наявність такої планки дозволяє встановлювати велику кількість різних прицільних пристосувань (лазерні цілевказівники, ліхтарі і рукоятки), при цьому механічні прицільні пристосування, зокрема мушка, виконані складними.

 

Безударна автоматика QBZ-191 працює за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола з коротким ходом поршня. Затвор поворотний. Перемикач режиму вогню, керований великим пальцем, забезпечує ведення одиночного і автоматичного вогню. Автомат має алюмінієву ствольну коробку, складну мушку і регульований по довжині пластиковий приклад (складання не передбачено). Як і його попередник, новий QBZ-191, використовує патрон калібру 5,8 × 42 мм, однак повідомлялося, що це нові патрони, які «мають поліпшені характеристики на середніх і далеких дистанціях». Це очевидно пов’язано з тенденцією посилення уваги в професійних арміях до влучності стрільби на дальніх дистанціях, а також з розумінням того факту, що потрібна велика енергетика кулі для пробиття сучасних бронежилетів, які використовуються противниками в конфліктах високої інтенсивності. Цікаво, що магазини не зазнали змін – використовуються такі ж як на QBZ-95.

Новий китайський автомат, як і його попередник, використовує проміжний патрон 5,8х42 мм. Робота над створенням цього боєприпасу почалася в КНР ще в середині 1980-х років. Розробляючи власний патрон, китайські інженери враховували весь досвід зі створення аналогічних малоімпульсни пхроміжних патронів, який до того моменту вже був накопичений військовими країн НАТО і Радянського Союзу. Новий патрон спочатку розроблявся для широкого спектра стрілецької зброї: автоматів, кулеметів, снайперських гвинтівок. За запевненням китайської сторони даний боєприпас перевершує аналогічні патрони блоку НАТО 5,56х45 мм і радянський патрон 5,45х39 мм.

 

За словами розробників, китайський патрон калібру 5,8х42 мм має кращу балістику, ніж аналогічні малоімпульсні проміжні патрони, пологішу траєкторію польоту і більшу енергію кулі на середніх і далеких дистанціях. До переваг патрона відносять також більшу проникаючу здатність у порівнянні зі стандартними натовськими патронами 5,56х45 мм. У той же час перевага китайського патрона не є істотною. Не випадково за всі роки виробництва, він так і не зацікавив інші країни, боєприпаси 5,8х42 мм і досі випускаються тільки в Китаї.

Офіційно на озброєння НВАК новий патрон був прийнятий ще в 1987 році під позначенням DBP-87. Всі боєприпаси даного калібру мають гільзу пляшкової форми з проточкою. Стандартний патрон, який використовується автоматниками, оснащений кулею зі сталевим сердечником масою 4,15 грама. Початкова швидкість польоту подібної кулі 930 м/с, а енергія кулі тисяча сімсот дев’яносто п’ять Дж. Спеціально для кулеметів і снайперських гвинтівок був розроблений патрон з важкою далекобійною кулею, маса якої виросла до 5 грамів, а дулова енергія зросла до 2000 Дж. Вважається, що новий автомат може отримати оновлені боєприпаси калібру 5,8 мм, що володіють кращими характеристиками на середніх і далеких дистанціях стрільби.