Космічне командування ВПС США запустили безпілотний шатл X-37B (Відео)

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на United Launch Alliance.

«Ракета-носій Atlas-V у неділю (17 травня 2020 року) успішно стартувала на земну орбіту з безпілотним кораблем багаторазового використання X-37B Космічного командування ВПС США», – йдеться в повідомленні.

Трансляція запуску, що відбувся з мису Канаверал у Флориді о 15:14 за київським часом доступна на YouTube.

 

Цілі, для яких ВПС США збирається використовувати орбітальний літак, не розголошуються. Американські військові заявляють, що X-37 служить випробувальною платформою для новітніх технологій. Згідно з офіційною інформацією Пентагону, в інтересах науково-дослідної лабораторії ВМС США на борту X-37B буде проводяться експерименти з перетворення сонячної енергії на радіочастотну мікрохвильову енергію з подальшим вивченням можливості її передавання на Землю. Також, основною його функцією стане доставка на орбіту вантажів. Але зважаючи на економічну недоцільність вищезгадані припущення можуть бути хибними.

Спеціалісти припускають, що ймовірним призначенням цього апарату є тестування технологій для майбутнього космічного перехоплювача, що дозволить США інспектувати чужі космічні об’єкти на орбіті та, якщо виникне необхідність, виводити їх з ладу кінетичною зброєю. Таке призначення апарату повністю відповідає документу «Національна космічна політика США» 2006 року, яка проголошує право США частково поширити національний суверенітет на космічній простір.

Також, експерти висловлюють припущення, що X-37B може бути попередником орбітальної зброї, здатної доставляти бомби в будь-яку точку планети і знищувати супутники на орбіті. Для цього виріб повинен летіти, як літак, а не падати, як ракета. З’явилися чутки, що випробування апарату X-37B можуть мати відношення до програми PGS

За іншими версіями X-37 буде застосовуватися в розвідувальних цілях. 

Експериментальний безпілотний орбітальний літак X-37B розроблявся компанією Boeing спільно з NASA з 1999 року в інтересах ВПС США. Він призначений для тестування майбутніх технологій космічних польотів під час перебування на орбіті та входження в атмосферу.

 

Сьогодні існує дві версії цього літального апарату і тривають розробки третьої, пристосованої для транспортування людей.

X-37A базова версія космічного апарату для НАСА. X-37A Здійснював відпрацювання спуску і посадки експериментального апарату в 2005 і 2006 роках.

X-37B являє собою модифіковану версію НАСА X-37A, призначений для ВПС США. Він здійснив вже кілька орбітальних  польотів.

Перший космічний політ відбувся 22 квітня 2010 Для запуску використовувалася ракета-носій «Атлас-5». 03 грудня 2010 Х-37В апарат повернувся на Землю після семи місяців польоту.

 

Вдруге  X-37B був запущений у березні 2011 року і приземлиться через 270 днів.

Третій космічний політ розпочався 11 грудня 2012 і тривав до 17 жовтня 2014 року і тривав 675 діб.

Четвертий космічний політ розпочався 20 травня 2015 р. У травні 2017 р. суборбітальний літак-розвідник X-37B Orbital Test Vehicle зробив успішне приземлення на космодромі на мисі Канаверал в США після 700 днів на орбіті.

У п’ятий космічний політ на орбіту літак Boeing X-37В вивела ракета Falcon-9. Перший ступінь Falcon-9 після цього успішно повернувся на Землю. Літальний апарат перебував на орбіті 780 діб та повернувся на Землю 27 жовтня 2019 року.

Відомо, що літальний апарат вивів на орбіти менші супутники та виконав низку таємних експериментів. Серед виконаних ним експериментів відомо про випробування нових електронних приладів та обладнання для тривалих космічних польотів