Ілля Шполянський: «У ветеранському просторі Миколаївщини місця вистачає для кожного нашого побратима…»

Успішна адаптація до мирного життя військовослужбовців, котрі повертаються до своїх домівок із зони бойових дій на Донбасі, навіть шість років від початку війни, все ще актуальна для нашого суспільства. Адже десятки тисяч фронтовиків та члени їхніх родин, щоразу стикаються з проблемами, розв’язувати які самотужки їм дуже непросто. Своє плече ветеранам, у таких випадках, підставляють активісти громадських організацій, котрі допомагають фронтовикам безболісно перейти на рейки мирного життя. В Україні активістами і волонтерами створено унікальну спільноту – «ветеранський простір», в якому комфортно тим, хто потребує поради або конкретної допомоги. Детальніше: ДІМ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ 

Як правило, і органи місцевого самоврядування у більшості випадків з розумінням ставляться до проблем фронтовиків й тих, хто їм допомагає на громадських засадах, створюючи для активістів належні умови для роботи. Прикладом може служити взаємодія між міською і обласною владою Миколаївщини і волонтерськими та громадськими організаціями, які надають допомогу учасникам антитерористичної операції та їхнім сім’ям. У місті корабелів ще 2015 року рішенням міськради створено Центр допомоги учасникам антитерористичної операції, в якому згуртувалися представники громадських і волонтерських об’єднань, де опікуються проблемами фронтовиків. Але на тому міська влада не зупинилася і 2018 року в обласному центрі  створили окрему комунальну установу для реалізації проекту «Ветеранський простір».  Для чого активістам виділили приміщення площею 220 кв.м. і переобладнали його для  потреб ветеранів.

Ветеран 79 ОДШБ, голова правління обласної ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО»,  заступник директора Миколаївського центру підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів АТО Ілля Шполянський розповів інформаційно-аналітичному порталу «НОВА» новини ветеранів», що саме плідна співпраця активістів та міської влади сприяють успішному розвитку ветеранського простору в Миколаєві і області.

 

 «Ветерани, повертаючись із зони бойових дій, як правило, не знають до кого звертатися по допомогу. Вони розгублені, іноді не відчувають достатньої поваги від суспільства, розуміння в сім’ях та серед друзів…  Тому, ще 2015 року ветеранська спільнота Миколаєва вирішила, що нам потрібно місце – свій простір. Де ми будемо спілкуватися, організовувати та проводити заходи тощо…», – поясню мету створення ветеранського простору у Миколаєві фронтовик. 

Якщо ви проаналізуєте торішній звіт активістів ветеранського простору Миколаївщини, то переконаєтеся, що кількість – окреме приміщення, співпраця з владою тощо, перейшла в якість – робота ветеранських організацій в місті і області значно активізувалася.  Про її головні напрямки можна судити з обов’язків заступників І. Шполянського.  Вони координують, зокрема,  питання підтримки родин загиблих учасників АТО, військово-патріотичного виховання дітей та молоді, представництва ветеранів у дорадчих органах при місцевих органах влади, підтримки інтересів громади та ветеранів в судових засіданнях, екологічних та природоохоронних ініціатив, співпраці із козацькою громадою області та громадської безпеки тощо. Нині у Миколаєві проживає 3400 учасників бойових дій. Про те, що міський Центр підтримки ветеранів для них справді став територією комфорту, де вони можуть отримати підтримку у вирішенні багатьох питань, можна судити з того, що торік там надали практичну допомогу понад 1300 фронтовикам та членам їхніх родин.

«Щомісяця до нас звертаються від 500 до 700 жителів міста і області. Коли закінчимо ремонт нового приміщення, зможемо  надавати допомогу ще більшій кількості миколаївців. Відповідно, розшириться і кількість послуг, які надаватимуть у центрі, – прогнозує І. Шполянський.  У новому центрі створимо приміщення для тренувань команд з кіберспорту та занять з комп’ютерної освіти, спортивну залу, сенсорну кімнату, дитячий клуб, надаватиме психологічну і юридичну допомогу…  – Ветеранам активно допомагає міська влада. Зокрема, виділяє необхідне фінансування і контролює хід ремонту…».

 

Активісти ветеранського простору не приховують того, що координація роботи такого масштабного проекту, робота не з легких. Торік їм вдалося охопити чималу аудиторію ветеранської спільноти. Причому, не тільки в самому Миколаєві, але і в районах області. Для комунікації з учасниками бойових дій поза межами  обласного центру лише за півроку провели півтори десятки виїзних заходів у районах. А у вересні 2019 року в місті Очаків провели Всеукраїнський форум «Досвід ветерана – потенціал країни», участь у якому взяли близько 200 представників ветеранської та волонтерської спільнот з усієї України. Левова доля діяльності активістів ветеранського простору припадає на роботу з членами родин учасників бойових дій. У тому числі, загиблих воїнів. Приміром, при Центрі щосуботи збирається жіночий клуб для дружин, доньок учасників АТО, матерів та вдів загиблих військовослужбовців та жінок, які проходили службу в зоні бойових дій. Активісти ветеранського простору також організували  церемонію передачі дітям загиблих військовослужбовців пам’ятного кулону «Батьківське серце». У сім’ях загиблих знають, що побратими їхніх чоловіків і батьків не дозволять порушити права дітей своїх загиблих однополчан…

 

Наряду з психологами Центру чимало роботи дістається і юристам. До них ледь не щодня звертаються по допомогу фронтовики та члени їхніх родин. Євген Федоров, юрист ветеранського простору, розповідає, що більшість звернень стосуються поновлення справедливості та захисту прав учасників бойових дій. Приміром, до Центру звернувся один з добровольців, котрий в 2014 році був учасником АТО у Луганській області, але не міг цього довести. Лише після того, як юристи Центру подали до суду заяву про встановлення факту його участі в бойових діях, чоловік отримав посвідчення учасника бойових дій.  Рішенням суду позовні вимоги було задоволено в повному обсязі. Доброволець отримав посвідчення УБД. Іншій ветеран просив допомоги у справі визнання бездіяльності командування військової частини, яке не виплачувало йому грошову компенсацію за відпустки, які він не використав у 2016-2019 роках. Рішенням суду позовні вимоги було задоволено в повному обсязі.

 

 Активісти Миколаївщини сповна використовують і досвід свої колег із інших областей України. Недавно вони, разом з керівництвом Миколаївської ОДА ділилися досвідом і планами з представниками обласних  організацій учасників бойових дій Тернопільщини. Координаторам ветеранського простору було про що поговорити і чим поділитися. Результатом зустрічі стало обопільне бажання разом посилювати ветеранський рух, зміцнювати і розширяти ветеранський простір і всебічно підтримувати учасників бойових дій.

«Ветеранський рух учасників бойових дій Миколаївської області має відчутний вплив на громаду. Масова, активна участь ветеранів у громадському житті Миколаївщини надає право, зокрема, «Асоціації учасників та інвалідів АТО» представляти інтереси наших побратимів перед органами влади, – резюмує І. Шполянський. – І ми сповна використовуємо наші можливості для того, щоб жоден із фронтовиків або членів їхніх родин не відчували себе поза увагою ветеранського простору…»

 

Звісно, що плідна діяльність активістів і волонтерів Миколаївщини спирається на підтримку самих ветеранів, котрі по конкретних справах координаторів ветеранського простору оцінюють результативність роботи активістів. І певні, що в разі потреби ті зроблять все, аби захистити їхні права, допомогти вирішити проблеми, які дошкуляють у житті, або підставлять плече тоді, коли в цьому виникне потреба.

Микола Голубов, учасник бойових дій, дуже влучно охарактеризував подвижницьку діяльність цих невтомних людей, котрі завжди приходять на допомогу фронтовикам.

«У теперішній час, коли скрізь панують байдужість до проблем інших, а спроби, приміром, отримати консультацію юриста коштують занадто дорого, наші активісти дуже уважно ставляться до проблем ветеранів. І у більшості випадків їх розв’язують. Це надає нам впевненість в тому, що миколаївці, котрі захищали країну на передовій, а нині шукають своє місце у цивільному житті, не залишаться сам-на-сам з труднощами. Дякуємо за роботу!».

 

Олександр Брусенський, НОВА – новини ветеранів.