Європейські лідери повинні вдаватися до жорстких санкцій у відповідь на провокації з боку Кремля: Франсуаза Том, професор історії Сорбонни

  Франсуаза Том, професор історії в Сорбонні, фахівець з історії 20 ст., історії комунізму та СРСР, спеціаліст по Росії, пропонує європейським лідерам вдаватися до жорстких санкцій у відповідь на провокації з боку Кремля, а також звести до розумного мінімуму двосторонні контакти, пише RFI.

 

   У статті, опублікованій в «Ле-Монд», професорка переконує, що після «ляпаса», який глава європейської дипломатії Жозеп Боррель «відгріб» у Москві на початку лютого цього року, європейці повинні докорінно переосмислити і змінити політику по відношенню до Росії. Поведінка Москви однозначно продемонструвала: Кремль переконаний, що ЄС агонізує, і вони можуть безкарно давати скільки завгодно копняків «старому леву».

 

  Щоб не дати Кремлю можливість використовувати «російське питання» для подальшого розхитування і розколу всередині Євросоюзу та нанесення потім «вирішального удару», європейцям терміново потрібно розробити єдину, послідовну та адекватну політику по відношенню до Москви. Для цього необхідно, в першу чергу, вийти за межі наступних усталених  кліше: «потрібно підтримувати діалог», «стіна мовчання – це не варіант», потрібно «знаходити області, де можлива співпраця», «Захід «принизив» Росію» та т.п.

 

 Кожна спроба Європи знайти з Москвою компроміс розвертається Кремлем проти Європи, підкреслює Франсуаза Том. Отже, найкраща політика на російському напрямку – це «…політика, де говорити потрібно як можна менше, а робити якомога більше і швидко. Політика взоляцвї, без різких заяв, без порожніх погроз, які підживлюють паранойю і пихатість господарів Кремля».

 

Це аж ніяк не означає, що Європа не повинна не відповідати на числені провокації Кремля. Просто потрібно робити інакше: «Реагувати потрібно не слова словами, а конкретними діями, які мають здійснюватися без зайвого галасу і метушні, в манері спецоперацій, які так полюбляє президент РФії Володимир Путін. Якщо ми станемо непередбачуваними, то Путін припинить гратися в свої безкарні ігри. Це стосується, перш за все, санкцій».

 

  А санкції і обмеження, щоб там не говорили, мають позитивний результат, – пише професор Франсуаза Том.

 

  Що стосується «Північного потоку-2», будівництво якого так захищає Німеччина. Коли говорять, що мова йде лише про економіку, а не про політику, то економічні вигоди від реалізації цього проекту необхідно оставити під питання прямо зараз. Згадайте, як Кремль перекривав газові крани країнам «близького зарубіжжя», політика яких йому чимось раптом не сподобалася …

 

– Я зацікавлена в тому, щоб Європа збільшила фінансові потоки у напрямку Росії. Але це можливо тільки тоді, коли стане точно відомо, що наші фінансові ресурси не будуть підживлювати  гібридну війну РФії проти Заходу, на ці кошти не будуть купувати наш політичний клас, наші СМІ та наші аналітичні центри, фінансувати розробку нових озброєнь, спрямованих проти Європи, – пише Франсуаза Том.

 

  Крім того, тверда позиція Європи має підштовхнути до роздумів російські політичні еліти, впевнена Франсуаза Том: «Рішуча політика жорстких санкцій змусить людей в Кремлі задати собі запитання: а чи дійсно політика конфронтації, яку зараз проводить президент Путін, відповідає російським національним інтересам».

 

Нагадуємо: