Яскравий метеор згорів у небі над Іспанією (ВІДЕО)

  Яскравий метеор, пов’язаний з потоком альфа-Капрікорніди, увійшов у атмосферу Землі на швидкості 90 тис. км/год в небі над Іспанією 05 серпня 2021 року. Його було добре видно в нічному небі, бо метеор спалахнув яскравою вогняною кулею в 00:22 за Гринвічем, повідомляє The Watchers.  Вогняну кулю спостерігали над Середземним морем на висоті близько 104 км. Спалах відбувся на висоті близько 73 км над іспанською провінцією Альмерія.

 

  Згідно з інформацією Інституту астрофізики Андалусії (IAA-CSIC), метеор представляв собою уламок комети 169P/NEAT. Метеор був зафіксований вченими проекту SMART, керованого метеорної мережею Південно-Західної Європи (SWEMN), об’єкт помітили на метеорних станціях, розташованих в астрономічних обсерваторіях в Альмерії, Толедо, Гранаді, Севільї та Уельві.

 

  Метеорний потік Альфа-Капрікорніди триває з 3 липня по 15 серпня, його пік припав на 30 липня. Його виявив і дослідив угорський астроном Міклош фон Конкол-тезі в 1871 році. У цьому потоці нечасто, але зустрічаються відносно великі уламки, которі увійшовши в атмосферу Землі перетворюються в яскраві вогняні кулі – метеори.

 

  Пітер Дженніскенс і Джеремі Вобайон ідентифікували «материнське тіло» як астероїд 2002 EX12, який в 2005 році був виявлений біля перигелію і на сьогодні є слабоактивним. Цей об’єкт тепер називається кометою 169P/NEAT.

 

  Згідно досліджень Дженніскенса і Вобайона, метеорний потік Альфа-Капрікорніді утворився в проміжк часу між 3500 – 5000 роками тому, коли приблизно половина материнського тіла комети зруйнувалася і і перетворилася на космічний пил. З кометами таке буває коли вони наближаючись до Сонця нагріваються і починають руйнуватися перетворюючись на пил, уламки льоду/каміння і газів. От саме тоді і утворюється красивий довжелезний хвіст комети, який добре видно на нічному небі.

 

  Не так давно хмара такого пилу (уламкового матеріалу комети) наблизилося до перетину траєкторії орбіти комети з орбітою Землі. Таке взаємне перетинання орбіт призводить до того, що піщинки потрапляючи в атмоферу Землі спричиняють виникнення «зорепаду» з піковою швидкістю 2-5 метеорів на годину, іноді –  5-9 яскравих спалахів метеорів на протязі однієї години.

 

  Основна маса пилу від напівзруйнованої комети наблизиться до Землі тільки на початку 24 століття. Вчені припускають, що в 2220 – 2420 роках нашої ери Альфа-Капрікорніди стануть головним і найяскравішим джерелом нічного зорепаду, який буде набагато інтенсивнішим за  будь-який із існуючих сьогодні зорепадів.

 

Василина Нещеретна, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.

 

Нагадуємо: