Як учасники АТО/ООС організують літній відпочинок для своїх побратимів

Попри карантин з його обмеженнями, який вочевидь розтягнувся в часі і починає вже дещо дратувати, активне життя в Україні триває. Люди не тільки, як і раніше, ходять на роботу, їздять у своїх справах, беруть участь у різноманітних публічних заходах тощо, і не відмовляються від літнього відпочинку.

Правда, цьогорічного літнього сезону  далеко не всі популярні курорти, зокрема, закордонні, приймають українців. Знову таки ці обмеження введені через коронавірус. Тому любителі засмагати на пляжах все частіше пристають на пропозиції туроператорів, які зазивають відпочивальників до вітчизняних пансіонатів і баз відпочинку. Ситуація з коронавірусом навіть дала життя вислову – «внутрішній туризм», яким характеризують літній відпочинок в Україні, що набуває дедалі більшої популярності. Правда, і він далеко не всім по кишені. Тому наші співвітчизники, обираючи місце для відпочинку, намагаються знайти компроміс між ціною і якістю. Або користуються іншими пропозиціями. Приміром, громадських та благодійних організацій, які  турбуються про те, щоб літній відпочинок став доступним для певних категорій населення.

Не стоять осторонь і громадські організації, які опікуються учасниками АТО/ООС та членами їхніх родин. Чимало з них в багатьох регіонах знаходять можливості для організації літнього відпочинку не тільки для сімей загиблих воїнів, інвалідів війни тощо, але й для решти своїх побратимів, котрі так само потребують оздоровлення та відпочинку. Причому, відпочинку безплатного, або за символічну вартість.  Цікаво й те, що ветеранам пропонують відпочити не лише на морі, але й в інших мальовничих куточках незайманої природи подалі від узбережжя. Приміром, на Дніпрі. На береги потужної водної артерії України відтепер фронтовиків запрошують і активісти ГО «Серця кіборгів», яка активно працює на Полтавщині в місті Горішні Плавні (колишній Комсомольськ – авт.).  От вже другий рік поспіль тамтешні учасники АТО турбуються про літній відпочинок на берегах Дніпра не тільки для «своїх», але й побратимів із всієї України. Активісти не приховують, що торік,виступивши з ініціативою організувати літній відпочинок для учасників бойових дій та їхніх родин не на морі, а на Дніпрі, поблизу свого міста, побоювалися, що не знайдуть бажаючих. Але цьогорічний наплив охочих відпочити у Горішніх Плавнях довів правильність «стратегії» активістів.

 

Ініціатором відпочинку для побратимів на Дніпрі виступив із своїми однодумцями керівник ГО «Серця кіборгів» В’ячеслав Рубель. Для нього, учасника АТО, який потрапив на фронт у найтяжчий для української армії 2014 рік і пробув у окопах наступні два з половиною роки, сержанта запасу, кулеметника 20-ї ОПДБ, кавалера ордену «За мужність» ІІІ ступеню, опіка над родинами фронтовиків стала потребою душі. Наразі активісти ГО «Серця кіборгів» взяли під своє крило понад сорок родин учасників АТО і сімей загиблих патріотів. 

«Організацією відпочинку для учасників АТО і їхніх сімей займаємося другий рік. Уперше на відпочинок до Дніпра запросили 2019 року кіборгів і їхні родини, – розповів редакції «НОВА» В. Рубель.  – У нас є можливість безплатно скористатися базами відпочинку, тож приймаємо відпочивальників там. Безплатно. Приїздять  відпочити на 3-4 дні, покупатися у Дніпрі, засмагнути на його пляжах тощо. Гроші для поїздки на море є не у всіх фронтовиків, а от на Дніпрі можна теж непогано провести час. До того ж, безплатно…»

За словами активіста, матеріальну допомогу організації надають спонсори. Зокрема, керівництво Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. Активісти поки що орендують один будинок з банею і кухнею на базі відпочинку, де розселяють приїжджих. Є в них і катер на якому для гостей проводять екскурсії Дніпром тощо.

«Ми проаналізували свій досвід торішньої організації відпочинку і знову запросили учасників АТО і цього літа, – ділиться планами В. Рубель. –  У нас є можливість викупити одну з баз відпочинку, щоб організувати там улітку постійне місце для перебування фронтовиків. Як з нашого міста, так і з всієї України. Плануємо, якщо все складеться, створити на березі Дніпра повноцінний реабілітаційний центр, розгорнути для дітей наметовий табір, організувати для них заняття спортом. Зокрема, боротьбою карате…».

 

На переконання активіста, відпочинок на Дніпрі, майже не поступається відпочинку на морі, куди українці чомусь прагнуть потрапити за будь-яку ціну. Мальовничі пейзажі могутнього Дніпра і затишна атмосфера навколишніх краєвидів  сприяють розміреному відпочинку тих, хто не марнує час і гроші у гонитві за престижністю і показухою…

Подалі від Полтавщини і ближче до теплих країв – узбережжі Чорного і Азовського морів, активісти – учасники АТО,  так само зайняті організацією літнього відпочинку для своїх побратимів. Співзасновник  ГО «Асоціації учасників та інвалідів АТО» Миколаївської області Ілля Шполянський разом із однодумцями вже не перший рік переймається цим питанням. Бази відпочинку, які організували «атовці», мають неабияку популярність. Настільки, що активісти навіть змушені були ще 8 липня дати оголошення про те, що припиняють бронювання будиночків для відпочивальників. Зокрема, на острові Джарилгач, адже всі місця там зайняті до кінця серпня…

 

«У нас наразі є дві бази відпочинку для учасників АТО – ветеранів, військовослужбовців та членів їхніх родин, – розповідає І. Шполянський. – Перший проект ми реалізуємо в Очаковому (Миколаївська обл.), другий на острові Джарилгач (Херсонщина)…».

В Очаковому  активісти організували відпочинок для ветеранів за допомогою міської та обласної влади регіону (Миколаївська обласна рада цього року виділила чотири мільйони гривень на путівки для учасників бойових дій, Миколаївська міська рада – один мільйон вісімсот тисяч гривень – авт.). Тривалість відпочинку на морі – вісім днів з харчуванням. Для відпочивальників працюють психологи, аніматори, майстер-класи для дітей і дорослих, можна розважитися на дискотеці, випробувати себе у змаганнях з лазертагу тощо. Цей проект фронтовики реалізують вже четвертий рік поспіль і він користується дуже великим попитом. На базі відпочинку завжди перебувають до 170 чоловік…

«Інший проект реалізуємо разом з ВОП «Душа Півдня». Це виключно волонтерський проект, який влада не фінансує,  – інформує І. Шполянський. –  Ми самі встановлюємо на острові Джарилгач будиночки для сімей. В них є душ, газ, туалети, вільний доступ до моря… Цей проект реалізується з метою організації літнього відпочинку учасників АТО/ООС із всієї України. Вільних місць там немає майже ніколи. Як і в Очаковому. Щотижня на острові відпочивають 30-40 наших побратимів із сім’ями. А всього за сезон на цих двох базах  зміцнюють здоров’я до 2,5 тисяч ветеранів і членів їхніх родин…».

 

Отже, зусилля активістів, які на собі сповна випробували фронтові дороги, не залишаються не поміченими їхніми побратимами. Цьогорічного літа, коли спека жене всіх до води, а путівки у санаторії та бази відпочинку коштують занадто дорого, пропозиції активістів-фронтовиків щодо відпочинку своїм побратимам дуже доречні. Відпочинок разом з рідними, який готові забезпечити учасникам бойових дій активісти, найкращий спосіб реабілітації та оздоровлення.   

 

Олександр Брусенський, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС