Горотерапія: краще за гори можуть бути лише самі гори!

 За останні роки, відколи в Україні заговорили про нагальну потребу в допомозі фронтовикам, котрі демобілізуються із зони бойових дій на Донбасі і повертаються до мирного життя, склалася певна система їхньої реабілітації. Сьогодні учасникам бойових дій держава і волонтери з активістами низки громадських організацій пропонують  різні види реабілітації – соціально-психологічної, медичної, допомоги у працевлаштуванні тощо. Різні і її методи: від модної релаксації  і спеціальних широко розрекламованих  тренінгів, до занять малюванням, відвідування дельфінаріїв, катання на конях тощо. Тобто, у нагоді стають будь-які методи, котрі заспокоюють фронтовиків після пережитих жахів війни, дають відпочинок тілу й душі, поліпшують емоціональний загальний стан, додають позитивних вражень тощо. 

 

 А от на Волині тамтешні активісти вирішили, що реабілітувати учасників бойових дій, звиклих на фронті до екстремальних ситуацій,  можна і іншими методами. Зокрема, такими, які не заспокоюють і не розслаблюють. А, навпаки, додають організму адреналіну і тримають у постійній напрузі. За принципом  «клин вибивають клином».  Вирішили і реалізували задумку, повівши своїх підопічних – вчорашніх фронтовиків і волонтерів, у …гори.   

 

 33-річний Олексій Кушнєр живе на Волині за 400 кілометрів від українських Карпат. Але далекі гори для колишнього військовослужбовця батальйону «Азов», в складі якого він воював  з червня по грудень 2014 року, стали значно ближчими відтоді, коли він вирішив використати для реабілітації своїх побратимів так звану «горотерапію». Тобто, організацію і проведення гірськими туристичними маршрутами земляків-волинян, котрі не проти відчути задоволення і додати організму адреналіну від екстремального походу і спілкування «наживо» з чарівною і, одночасно, з суворою природою Карпат. Чергове сходження на найвищу (2061 метр над рівнем моря) гірську вершину в Україні Говерлу, яке «атовець» організував 28-29 листопада 2020 року для одинадцяти учасників бойових дій і волонтерів із різних районів Волині, вкотре довело, що походи в гори будь-якої пори року користуються попитом поміж фронтовиків.   

 

 «Після повернення додому із зони АТО кожен з нас стикається з безліччю проблем. Тому інколи дуже кортить побути у колі «своїх», відчути нові емоції та здолати нові випробування, довести себе та іншим, що є ще порох в порохівницях, – пояснює Олексій причини, які спонукають його земляків, учасників бойових дій, до походів у гори. – Ось саме для цього є ми – організатори таких сходжень і провідники. Ті, хто самі люблять гори і можуть дарувати іншим задоволення від спілкування з природою гірської місцевості. 28-29 листопада  наша команда здійснила дуже складний підйом на Говерлу – місцями було важко, холодно, виникало величезне бажання зупинитись та взагалі припинити  підйом і повернутись у теплу колибу. Але ж ми виявили характер, як і на фронті, і зробили це»…».

 

 О. Кушнєр розповів «НОВА: новини ветеранів», що безкоштовна організація і проведення походів в гори, як волонтерська ініціатива учасників бойових дій з Волині для своїх побратимів в рамках програми психологічної реабілітації існує вже більше чотирьох  років. Вона розрахована на  учасників бойових дій та людей з ампутаціями(паралельний проект). Особисто він сам цим займається  вже три роки: спочатку як учасник, а тепер як провідник та ініціатор заходів. Звісно, слово «безкоштовна» може викликати підвищений інтерес у читачів, адже організація туристичних маршрутів і  підйом на гірські вершини, чим займаються Олексій та його однодумці, вимагають певних фінансових ресурсів. Зокрема, учасники сходжень за умовами правил реабілітації та безпеки мають бути забезпечені відповідним спорядженням – рюкзаками, термобілизною шоломами, спеціальними окулярами, взуттям тощо. Необхідно організувати підвезення їх до початку маршруту, подбати про харчування, проживання тощо. Звідки гроші на все це? 

 

 «Всі чотири роки ми існували лише на волонтерських началах – знаходилися  люди, які завжди були готові допомогти хорошій справі. І лише цієї осені нам  вперше вдалось залучити грантові кошти завдяки підтримці нашої ініціативи в рамках конкурсу грантів за проектом «Участь в дії: практики взаємодії влади та громади», який впроваджується громадською організацією «Розвиток Волині» та фінансується в рамках Фонду підзвітності Міністерства закордонних справ Нідерландів, – пояснює фронтовик. – За умовами фінансування ми, організуючі туристичні маршрути,  співпрацюємо із представниками територіальних громад, спілок ветеранів та активістів із Голобської, Зарічанської, Ківерцівської, Литовезької, Люблинецької, Смідинської, Смолигівської та Шацької ОТГ Волинської області.  Правда, це стосується лише трьох походів які вже анонсовано і фінансуються цим грантом. , А в інших випадках  обмежень ми не ставимо, лише встановлюємо обмеження з числа бажаючих піти в гори. Це заради безпеки…».

 

 Не секрет, що туристичні походи в горах та, особливо, сходження на найвищі вершини українських Карпат, справа доволі ризикована. Це вам не психологічний тренінг в умовах теплого кабінету… Кожне сходження – це ризик і непередбачувані наслідки, адже гори не пробачать найменшої вольності і недисциплінованості. Особливо пори року, коли погода в Карпатах непередбачено може змінитися буквально протягом кількох годин. 

 

 «Звичайно, що ми – організатори походів, дуже велику увагу приділяємо  безпеці сходжень з урахуванням погодних умов. Завдання провідника не лише завести людей на гору, а безпечно повернути додому. Я маю завдання та право за потреби змінювати маршрут чи завертати групу навіть за півсотні  метрів від вершини, якщо щось загрожує їхній безпеці, –  пояснює О. Кушнєр. – Завжди у групі є людина яка має психологічну чи психіатричну освіту,  щоб за потреби провести роботу з тими, хто цього буде потребувати…».

 

 У планах ініціаторів і організаторів горотерапії для учасників бойових дій з Волині вже найближчим часом  організувати, зокрема, 5-6 грудня сходження на гору Петрос (2020 метрів над рівнем моря) та  12-13 грудня на гору Кукул (1539 м. над рівнем моря). Участь у походах візьмуть учасники бойових дій та волонтери із Голобської, Зарічанської, Ківерцівської, Литовезької, Люблинецької, Смідинської, Смолигівської та Шацької ОТГ Волинської області.

 

 «Це не буде похід у класичному розумінні цього слова, – ділиться О. Кушнєр. –  Оскільки в горах вже набирає сил зима, ночівля учасників сходження передбачена у комфортному готелі. Все для того щоб ветерани отримали максимум задоволення від подорожі і драйву від горотерапії…».

 

Фото із сторінці у ФБ О. Кушнєра

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: