Рівний рівному: у Полтаві фронтовик безкоштовно навчає учасників АТО/ООС ІТ-технологіям

 Чи стимулює популярність до прагнення нових звершень? Чи, навпаки, розслаблює на шляху до ще не підкорених вершин визнання? Герой чергового популярного серіалу про учасників АТО «Крутий заміс», зйомки якого київські документалісти днями закінчили в Полтаві фронтовик Олександр Коба, переконаний, що вихід на екрани кінострічки за його участі, радше накладає на нього додатковий обов’язок,  ніж додає йому популярності. А обов’язок його перед побратимами, який він поклав на свої плечі, – допомагати вчорашнім бійцям пристосовуватися до мирного життя після повернення з передової, та знайти своє місце у суспільстві.

 

 Про те, як нелегко перейти на рейки мирного життя фронтовикам після демобілізації, О. Коба знає не з чужих слів.  У Полтаві він відомий не лише своєю активною громадською позицією, але і як доброволець, котрий у травні 2014 року пішов захищати Україну у складі батальйону «Дніпро-1». Фронтовий шлях  активіста місцевого Майдану виявився складним. Передову залишив у 2016 році після двох важких поранень, через що не зміг повернутися до професії коваля, яка годувала його  до служби в зоні АТО.

 

 «Спочатку було дуже складно. Коли повернувся з останньої ротації, кілька місяців просто не виходив на вулицю з квартири, міг вийти за продуктами  у час, коли там було мало людей. Нікого не хотів бачити і чути …, – пригадує сьогодні свої перші дні на «гражданці» О. Коба.  – Тоді мені дуже допоміг курс «Побратими», який вчить працювати з травмою війни і навіть переорієнтовувати себе на допомогу іншим ветеранам. Я почав цим займатись. А потім зрозумів, що за все, що є в моєму житті, мені треба брати відповідальність на себе. І якщо я хочу допомагати побратимам з адаптацією, треба досягати чогось більшого. Тоді буде більше можливості змінити світ навколо себе …»

 

 Фронтовик-коваль знайшов себе в сфері… ІТ- технологій. Занятті, яке й сьогодні ще чимало колишніх армійців вважають для себе занадто складним для того, щоб воно стало постійною роботою. І тим більше – джерелом пристойного заробітку. Але, як відомо, дорогу долає той, хто іде. Олександр, працюючи на перспективу і системно, закінчив курси  ІТ-школи програмування   Beetroot Academy, де знайшлося одне безплатне місце для ветеранів, і це відкрило йому шлях до власної справи. Зокрема, разом із своїм побратимом із Дніпра, а нині мешканцем Львова Олексієм Галенком, вирішив заснувати компанію IT BRO (Brothersinarms – побратими), а в її рамках і комп’ютерні курси для ветеранів.

 

 «Змістом адаптації та розвитку для нас стала Web- розробка. В 2018 році наша команда відкрила ветеранський проект IT BRO. Ми працюємо у трьох напрямках: розробляємо сайти різної складності, створюємо дизайни, працюємо над брендами тощо…», – зазначає О. Коба.

 

 Одночасно з тим, як дітище «атовців» ставало на ноги і у жорстокій боротьбі на ринку комп’ютерних послуг завойовувало свою нішу, її засновники започаткували і чимало безплатних освітніх і соціальних проектів. Переважно, для учасників АТО/ООС. Так, великою популярністю поміж «атовців», як вже згадувалося,  користуються безплатні курси, на яких їх вчать ІТ-технологіям. З прицілом на те, що у подальшому «курсанти» пов’яжуть своє життя з роботою, яка вимагатиме комп’ютерної грамотності. Аби стимулювати слухачів і заохотити вчорашніх воїнів керівники IT BRO надають учасникам бойових дій грант на навчання. За словами О. Коби,  за два роки, відколи працює проект навчання на курсах IT BRO, скористалися можливістю навчання вже понад 300 ветеранів віком від 18 до 65 років.  Правда, визнає організатор курсів, далеко не всі з них доходять до фінішу.

 

 «Існує міф про те, що знання і навики в області ІТ-технологій – своєрідна панацея від безробіття і всього, що з цим пов’язано. Це помилкове судження, адже високі комп’ютерні технології можуть опанувати далеко не всі, – констатує фронтовик. – Якщо людина не виявляє наполегливості, або після кількох занять відчуває, що це не її стезя, то такі залишають курси. Тому, за нашими спостереженнями, тільки до 15% тих, хто проходив курси, становляться тямущими фахівцями в цій області і працевлаштовуються. Але це нормальний процес, і наше завдання – допомогти тим побратимам, які бачать перспективи, пов’язані з комп’ютерними технологіями, їх опанувати…». 

 

 Сайту «НОВА: новини ветеранів» Олександр розповів, що в його команді постійно працюють, залежно від замовлень,  8-10 людей. Як правило, учасники бойових дій. Серед них фахові дизайнери і спеціалісти у роботі над формуванням брендів. Замовлення на кожен новий проект, намагаються якомога сумлінніше виконати, щоб клієнт залишився цілком задоволеним. Інакше не можна, бо на ринку комп’ютерних послуг велика конкуренція.

 

 «Коли отримуємо замовлення на новий  проект, приміром, сайт, не ставимося до нього шаблонно. А намагаємося дослідити, вникнути у його сутність –  дизайні, шрифти, анімацію тощо.  Тобто, використовуємо все, щоб максимально його розкрити. Нас надихають люди, що змінюють світ навколо себе і насамперед, серед замовників. До речі, ми не підтримуємо проекти з якимось  можливими шахрайськими, на нашу думку,  схемами: казино, лотереї тощо. Навіть, якщо нам пропонують великі гроші…», – ділиться організатор IT BRO.

 

 Студійці охоче допомагають в рамках соціальних ініціатив. Так, до студії IT BRO звернулися волонтери, які активізували роботу по збору допомоги медичним закладам Полтави на порозі епідемії коронавірусу. Для них фронтовики безплатно розробили веб-проект, на якому волонтери тепер висвітлюють свою діяльність тощо. Після цього, дізнавшись про готовність полтавських комп’ютерників допомогти, до них звернулися активісти з Харкова, Херсону, Луганська… Їм теж допомогли.  Крім того, в студії IT BRO започаткували грант для молодих науковців і школярів, які популяризують українську науку, мову тощо.  Для них можуть безплатно розробити сайт. Єдине, за що просять заплатити, так це за домен. Для того, щоб у майбутньому доменне ім’я залишилось за людиною.

 

 Звісно, благодійність потребує чималих грошей. Їх фронтовики заробляють на замовленнях. О. Коба підрахував, що 70% замовників студії IT BRO – українці, решта – іноземці. Такий баланс зберігається, але коливається залежно від обставин. Приміром, через карантин останнім часом кількість замовлень дещо зменшилася. Хоча, якщо проект стосується якихось комерційних рішень, приміром, онлайн-доставки, їх кількість не зменшилася.

 

 «Якщо не боятися обставин та інших чинників, які стають на перешкоді, а вперто іти визначеним для себе шляхом, у вас все вийде, – констатує О. Коба. – Ми теж спочатку хвилювалися – чи витримаємо? Але сьогодні зрозуміли, що вистояли самі, і допомагаємо ставати на ноги іншим. Нашим фронтовим побратимам, котрі потребують підтримки і допомоги. І ми її надаємо…».

 

Читайте також:

 Продюсер і автор ідеї серіалу «Крутий заміс» Сергій Малярчук в свою чергу розповів «НОВА: новини ветеранів», що до Полтави їхня знімальна група приїхала по «наводці» київських фронтовиків, котрі добре знають про ініціативи полтавських «айтішників». І вважають, що про О. Кобу і його команду мають знати якомога більше учасників бойових дій, котрі ще не визначилися із своїм майбутнім після звільнення з армії.

 

 – В Полтаві нам працювалося легко і приємно. Хлопці виявилися напрочуд комунікабельними і дуже цікавими співрозмовниками. Вони – приклад того, як фронтовики шукають своє місце в житті, спинаються на ноги тощо, – підсумував С. Малярчук.

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

Фото із сторінки у ФБ О. Коби

 

Нагадуємо: