Епоха перших: 60 років тому людна отримала змогу побачити Землю з космосу (ФОТО)

60 років тому, 12 квітня 1961 року, вперше в нашій історії людина змогла подолати земне тяжіння і дістатися навколоземної орбіти.

 

  12 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною в світовій історії, що здійснила політ у космічний простір. Ракета-носій «Восток» із кораблем «Восток-1», на борту якої перебував старший лейтенант ВПС СРСР Юрій Олексійович Гагарін, була запущена з космодрому Байконур. Після 108 хвилин польоту, облетівши двічі Землю, Юрій Гагарін успішно приземлився на парашуті неподалік від міста Енгельс в Саратовській області.

 

  Починаючи з 12 квітня 1962 року, день польоту в космос першої людини був оголошений святом — Днем космонавтики. Своїм польотом Юрій Гагарін дав старт цілій серії подій, яку сьогодні сміливо можна назвати «Епоха перших».

 

“Дивлюсь я на небо та й думку гадаю” – перша пісня в космосі

 

  Першим українцем, який відправився в космос був Павло Романович Попович. Він став четвертим радянським льотчиком-космонавтом.

 

  Свій перший політ він здійснив 12 серпня — 15 серпня 1962 на космічному кораблі «Восток-4» спільно з Андріяном Ніколаєвим, який пілотував космічний корабель «Восток-3». Це був перший в історії груповий політ двох пілотованих кораблів. Під час польоту були проведені перші експерименти з радіозв’язку між екіпажами двох кораблів на орбіті Землі і взаємне фотографування, виконана широка програма науково-технічних і медико-біологічних експериментів. Павло Попович відпрацював орієнтацію корабля в просторі за допомогою системи ручного керування.

 

Павло Попович (ліворуч) та Андріян Ніколаєв

  12 серпня 1962 року Павло Попович на прохання Сергія Павловича Корольова виконав пісню “Дивлюсь я на небо та й думку гадаю”, яка стала першою піснею виконаною в космосі. За успішне здійснення першого у світі групового космічного польоту і проявлені при цьому мужність і героїзм Попович отримав звання Героя Радянського Союзу.

 

  Другий політ в космос Павло Романович здійснив спільно з бортінженером Ю. П. Артюхіним 03–19 липня 1974 як командир екіпажу космічного корабля «Союз-14». 05 липня 1974 «Союз-14» здійснив стиковку з орбітальною науковою станцією «Салют-3», що знаходилася на орбіті з 25 червня 1974 року.

 

Орбітальна станція «Салют-3» (ліворуч) і «Союз-14»

  Політ космічного комплексу «Салют-3»-«Союз-14» тривав 15 діб. За цей політ Павлу Поповичу було  присвоєне звання Героя Радянського Союзу вдруге.

 

 

Перший вихід людини у відкритий космос

 

  18-19 березня 1965 року на космічному кораблі «Восход-2» здійснили космічний політ  Павло Іванович Беляєв (командир) та Олексій Архипович Леонов (другий пілот). Тривалість польоту становила 1 добу 02 години 02 хвилини 17 секунд. Під час цього польоту Олексій Леонов здійснив перший в історії космонавтики вихід у відкритий космос тривалістю 12 хвилин і 9 секунд.

 

  За успішне виконання польоту та за прояв мужності і героїзму обоє космонавтів 23 березня 1965 отримали звання Героя Радянського Союзу.

 

Олексій Леонов (ліворуч) і Павло Беляєв

“Аполлон-Союз” – початок міжнародної співпраці в космосі

 

  Програма спільного експериментального польоту «Аполлон»-«Союз» (Apollo-Soyuz Test Project (ASTP)) була затверджена 24 травня 1972 року угодою між СРСР та США.

 

  15 липня 1975 о 15 годині 20 хвилин з космодрому Байконур стартував радянський космічний корабель «Союз-19», а о 22 годині 50 хвилин з космодрому на мисі Канаверал стартував космічний кораблі США «Аполлон».

 

  17 липня 1975 року над Німеччиною о 19 годині 12 хвилин було виконано стикування кораблів  «Аполлон» «Союз-19». Вперше в історії було утворено міжнародний орбітальний космічний комплекс.

 

  19 липня проведено розстикування кораблів, але після 2-х обертів навколо Землі стикування було здійснено вдруге. Здійснивши ще через 2 витки навколо Землі космічні кораблі остаточно розстикувалися.

 

Дік Слейтон, Томас Стаффорд, Венс Бранд, Олексій Леонов та Валерій Кубасов.

  «Союз-19» перебував на орбіті Землі 5 діб 22 годин 30 хвилин 51 секунду, а американський «Аполлон» — 9 діб 1 годину 28 хвилин. У стані стикування кораблі були 46 годин 36 хвилин.

 

Перша людина на Місяці

 

  Американський космічний корабель “Аполлон-11” з модулем для посадки на Місяць стартував 16 липня 1969 о 13 годині 32 хвилини за Грінвічем. Екіпаж складався із трьох осіб.

 

Екіпаж місії Аполлон-11: Ніл Армстронг (командир екіпажу, перший землянин, який ступив на поверхню Місяця), Майкл Коллінз (перебував у космічному кораблі на навколомісячній орбіті), Едвін Олдрін (знаходився у місячному посадковому модулі під час посадки на Місяць)

  Корабель досяг місячної орбіти через 76 годин після старту. Місячний модуль здійснив посадку у Морі Спокою 20 липня о 20 годині 17 хвилин 42 секунди за Грінвічем. У момент посадки Армстронг передав: «Х’юстон, говорить База Спокою. „Орел“ сів».

 

  Ніл Армстронг ступив на поверхню Місяця 21 липня 1969 року о 02 годині 56 хвилин 20 секунд за Грінвічем. Зробивши крок з драбинки місячного модулю на поверхню Місяця, він вимовив знамениту фразу: «Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства».

 

Слід черевика Ніла Армстронга на поверхні Місяця.

  Загальна тривалість перебування місячного модуля на поверхні супутника Землі склала 21 годину 36 хвилин.

 

  Старт злітного ступеня місячного модуля з Місяця відбувся 125-тій годині польотного часу. Посадковий відсік з екіпажем приводнився в Тихому океані через 195 годин 15 хвилин 21 секунду від початку експедиції.16 вересня відбувся прийом екіпажу «Аполлона-11» в Конгресі США. Цього дня Конгрес затвердив нову державну нагороду США — Почесну медаль Конгресу за освоєння космосу.

 

«Лунохід» – перший космічний робот

 

  17 листопада 1970 року радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-17» доправила на поверхню Місяця перший у світі планетохід-місяцехід. Колеса-мотори для «Лунохода-1» було виготовлено на Харківському велосипедному заводі.

 

  «Луноход-1» (Апарат 8ЕЛ № 203) належить до серії радянських дистанційно-керованих самохідних апаратів «Луноход» для дослідження Місяця (проект Е-8). Він призначався для вивчення особливостей місячної поверхні, радіоактивного й рентгенівського космічного випромінювання на Місяці, хімічного складу та властивостей ґрунту.

 

Лунохід-1

  Маса лунохода склала 756 кг, довжина з відкритою сонячною батареєю — 4,42 м, ширина — 2,15 м, висота — 1,92 м. Діаметр коліс 510 мм  при ширині в 200 мм. Колісна база — 170 мм, ширина колії — 1600 мм.

 

  Лунохід-1 успішно працював на поверхні Місяця до 29 вересня 1971 року. В цей день був проведений останній успішний сеанс зв’язку з апаратом.

 

Перший астронавт незалежної України

 

  Леонід Костянтинович Каденюк — український льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший і єдиний астронавт незалежної України.

 

  З 19 листопада по 5 грудня 1997 року брав участь у космічному польоті на американському багаторазовому космічному кораблі «Колумбія» (місія STS-87) у якості науковця-біолога. Під час польоту екіпаж проводив експерименти з трьома видами рослин: ріпою, соєю та мохом. Астронавти мали з’ясувати, як стан невагомості впливає на їх ріст та розвиток.

 

Калпана Чавла (фахівець польоту, США, НАСА), Стівен Ліндсі (пілот, США, НАСА), Уїнстон Скотт (білий скафандр, фахівець польоту, США, НАСА), Такао Дої (фахівець польоту, Японія, JAXA), Кевін Крегель ( командир екіпажу, США, НАСА), Леонід Каденюк (фахівець з корисного навантаження, Україна, ДКАУ)

  «Я був першим, хто полетів у космос із українським прапором і виконав завдання українського уряду. 1997 року вперше український гімн пролунав у відкритому космосі»,- згадував перший український астронавт.

 

  Леонід Каденюк раптово помер від серцевого нападу 31 січня 2018 року під час традиційної ранкової пробіжки в Києві, ще до приїзду карети швидкої допомоги за не зовсім зрозумілих обставин.

 

Перша жінка в космосі

 

  Після перших успішних польотів радянських космонавтів у керівника радянської космічної програми Сергія Павловича Корольова з’явилася ідея відправити в космос жінку-космонавта. На початку 1962 року розпочався відбір претенденток за критеріями: парашутистка, віком до 30 років, зріст до 170 см,  вага до 70 кг. Із сотень кандидатур було обрано п’ятьох: Жанну Йоркіну, Тетяну Кузнєцову, Валентину Пономарьову, Ірину Соловйову і Валентину Терешкову.

Валентина Пономарьова, Жанна Йоркіна, Ірина Соловйова, Тетяна Кузнєцова.

  Політ першої в світі жінки-космонавта Валентини Терешкової в космос на космічному кораблі «Восток-6» розпочався 16 червня 1963 року. Політ тривав майже три доби.

Валентина Ніколаєва-Терешкова

  Валентина Терешкова згодом одружилася з радянським космонавтом №3 Андріяном Ніколаєвим. Але у шлюбі подружжя жило недовго.

 

  01 жовтня 1969 року жіноча група радянського загону космонавтів була розформована.

 

Перша українка-астронавт

 

  Роберта Лінн Бондар народилася в родині етнічних українців, які походили з м.Городенка, що на Івано-Франківщині, 04 грудня 1945 року в м. Су-Сент-Марі (Онтаріо, Канада).

 

  Роберта Бондар за фахом науковець (спеціалізація – неврологія). Вирішивши стати астронавтом, опанувала пілотування літаком. Працювала у військово-медичній школі Університету Макмастер у Гамільтоні, Університеті Західного Онтаріо, Медичному Центрі Бостону (США). Зарахована до загону астронавтів у 1984 році. Бондар літала у космос з 22 по 30 січня 1992 року у складі місії  STS-42 на шаттлі «Дискавері». Стала першою канадською жінкою-астронавтом і, фактично, першою українкою, яка підкорила космос.

 

Перша українка-астронавт, яка вийшла у відкритий космос

 

  Гайдема́рі (Гайді-Марія) Стефани́шин-Па́йпер – американська астронавтка, українка за походженням. Батьки Гайді-Марії емігрували до Америки із Західної України.

 

  З 1985 проходила військову службу у військово-морському флоті як офіцер-інженер. До групи астронавтів NASA  Вона була зарахована в 1996 році. Вперше відправилась у космос у складі екіпажу 09-21 вересня 2006 року. Час перебування у космосі становить 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд.

 

  STS-115 (корабель багаторазового використання «Атлантіс») була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля «Колумбія» (попередні місії STS-114 та STS-121 були орбітальними та не передбачали стикування у космосі).

 

   Попередньо старт цієї місії планувався на квітень 2003, проте із загибеллю «Колумбії» старт перенесли на 27 серпня 2006. Згодом, у зв’язку з торнадо «Ернесто», його знову перенесли. Старт відбувся тільки 09 вересня 2006.

 

  Завданням місії STS-115 були, серед іншого, доставка та встановлення на МКС нових сонячних батарей та заміна відповідного обладнання. За встановлення батарей відповідала саме Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

 

  15 листопада 2008 Гайдема́рі  відправилася в космос вдруге на американському шатлі «Індевор» у рамках місії STS-126. У складі екіпажу «Індевор» входило сім астронавтів. Головною метою місії була підготовка Міжнародної космічної станції до постійної роботи на її борту екіпажу із шести осіб, а не трьох, як планувалося раніше. В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення, в яких активну роль брала астронавтка Стефани́шин-Па́йпер.

 

  30 листопада шаттл «Індевор» зробив посадку на авіабазі «Едвардс» у штаті Каліфорнія.

 

Українець, який найдовше перебував у відкритому космосі

 

Онуфрієнко Юрій Іванович, 84-й космонавт Російської Федерації і 342 космонавт Світу народився у селі Рясне Золочівського району Харківської області. Навчався в Золочівській середній школі № 1, яку закінчив в 1978 році.

 

  Перший космічний політ здійснив з 21 лютого по 02 вересня 1996 року як командир російського космічного корабля «Союз ТМ-23» до орбітальної станції «Мир» спільно з Юрієм Володимировичем Усачовим (РФ) і Шеннон Люсід (США). Під час польоту здійснив шість виходів у відкритий космос загальною тривалістю 30,5 годин. Загальна тривалість польоту склала 193 діб 19 годин 07 хвилин і 35 секунд.

 

  Вдруге відправився в космос з 05 грудня 2001 по 19 червня 2002 року як командир 4-ої експедиції на МКС разом з Карлом Уолзом і Деніелом Берше. Політ було здійснено на шатлі  у складі місії STS-108. Під час польоту знову зробив два виходи у відкритий космос загальною тривалістю 12 годин 02 хвилини. На Землю повернвся на шатлі місії STS-111. Загальна тривалість польоту склала 195 діб 19 годин 39 хвилин і 17 секунд.

 

Деніел Берш, Юрій Онуфрієнко, Карл Уолз

  За успішне здійснення міжнародного космічного польоту на орбітальному науково-дослідному комплексі «Мир» і проявлені при цьому мужність і героїзм 16 жовтня 1996 Юрію Онуфрієнку присвоєно звання Герой Російської Федерації.

 

Олександр Олійник, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”.

 

Нагадуємо: