Експерти та військові розкритикували територіальну оборону Зеленського (ВІДЕО)

Колишній заступник секретаря РНБО Сергій Кривонос, лідер партії «Нацкорпус» Андрій Білецький та народний депутат від «Голосу» Андрій Шараскін разом розкритикували новий законопроект Зеленського про тероборону.

 

Нагадаємо, що 25 травня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради Проект закону «Про основи національної опору», визначивши його як невідкладний. Проте всі три експерти відзначили значні недоліки цього законопроекту.

 


На думку Сергія Кривоноса, держава хоче «затягнути процеси» і не планує створювати надійну масову, народну і потужну територіальну оборону. Військовий пояснює, що ще в грудні 2020 року проект закону про територіальну оборону №4504 за напрацюваннями його робочої групи та парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки був поданий до Верховної Ради народним депутатом від фракції «Голос» Андрієм Шараскіним.

 

Законопроект №4504, за словами Кривоноса, «це закон про систему кризового реагування в державі, в будь-якій точці України від останнього хутора до великого міста». В той час як президентський законопроект, говорить військовий, – «значно вужчий». Він передбачає лише задачі пов’язані з реагуванням на військові виклики, в той час як план екс-заступника секретаря РНБО враховував і безліч інших кризових моментів.

 

Депутат Верховної Ради Андрій Шараскін з партії «Голос» водночас закликав Зеленського залучати ветеранів та військових фахівців до розробки закону “Про національний спротив”. За його словами, в законопроекті запропонованому Президентом рух опору та територіальна оборона мають різні організаційні форми та джерела фінансування. Це, вважає нардеп, порушує баланс повноважень органів місцевого самоврядування: на них покладається функції забезпечення та фінансування, але надається права здійснення контролю над фінансами.

 

У свою чергу Андрій Білецький заявив, що проект “Про національний спротив”, внесений Зеленським, стосується не територіальної оборони, а національного спротиву на окупованих територіях. А ці речі, вважає лідер «Нацкорпусу», треба відокремити.


Представник «Спілки ветеранів АТО», депутат Харківської міськради та учасник боїв з Росією, Анатолій Козловський, теж розкритикував це рішення. За його словами, закон містить три основні проблеми.

 


По-перше, «закон просто викине за борт» патріотичні організації, їм не дадуть займатися тер обороною – вважає Козловський. По-друге, закон не вирішує питань щодо зброї. «Тероборона, що призначена для наведення порядку на певній території в кризовий період, буде відсутня на цій території в цей кризовий період бо… побіжить до частини по зброю» – пояснює депутат. По-третє, за словами Козловського, у проекті Офісу президента для цих членів тероборони не передбачено жодних повноцінних пільг. В той же час, за його словами «у законопроекті Кривоноса передбачені пільги для тероборонівців… безоплатні дозволи та пільгові кредити на зброю та спорядження, пільговий доступ до полігонів, пільги на освіту, перевага при вступі на держслужбу».

 

Нагадаємо: