Дитячий IT центр у Хмельницькому очолив ветеран ЗСУ

Андрій Одаренко змінював професію декілька разів. За свої 30 років він мав досвід служби в поліції, працював на фермі, воював. Після ампутації ноги внаслідок важкого поранення під Словʼянську, Андрію знову довелося міняти професію.

“Дев’ятого травня 2022 року о п’ятій ранку був артобстріл, який завдали російські війська. Я був в окопі, почув вибух ззаду, розвернувся й бачу штани розірвані. Поповз до хлопців”, — розповів чоловік.

У Андрія ампутована на права нога вище коліна. На той час йому було 28 років. Ветеран пригадує: Після закінчення Київської академії внутрішніх справ служив у Хмельницькому районному відділку тоді ще міліції. Хотів допомагати людям. Я служив дільничним інспектором по селах Хмельницького району. Потім у 2015 році я поїхав в зону антитерористичної операції”.

Після цього, у 2015 році, перевівся у патрульну поліцію,де прослужив три роки. «Я був розчарований. Було прийнято рішення звільнятися. Нічого не змінюється, і знову питання зарплати».

Згодом, у 2019 році, поїхав у Данію, де працював на молочній фермі.“Ферма 600 корів – це дойка їх апаратами, робота на тракторах робота. 24 лютого 2022 року о сьомій ранку мене розбудила колега й сказала, що почалася війна. Я зателефонував до мами”.

За 2 доби Андрій повернувся в Україну. Був солдатом у Хмельницькій територіальній обороні. “Не міг потрапити в ЗСУ, мене ніде не брали, казали, що місць немає. У військкомат я взагалі не йшов, бо там така черга була. Один з наших побратимів вже був у Хмельницькій теробороні, там з часом з’явилося місце й ось так ми потрапили в ЗСУ”.

Під час обстрілу артою, Андрій отримав важке поранення під Словʼянськом. “Мене затягнули в бліндаж, перев’язали. Кілометр до місяця евакуації, падаємо встаємо, падаємо встаємо. Бетеер приїхав, мене забрали, потім я втратив свідомість й прокинувся в Краматорську після операції. Бачу, що нога прикріплена якимось залізяччям, пальцями на нозі рухаю. Везуть мене в Мечнікова в Дніпро, там ногу ампутують”.

Після ампутації Андрій 3 доби не приходив до тями. “Для мене це отак було: закрив очі, відкрив. Загалом у лікарнях я був понад місяць. Потім отримав протез й самостійно навчився на ньому ходити”.

Андрій не знав у якому напрямку рухатися далі. У жовтні 2023 року знайомий запропонував спробувати себе в IT школі: “Він бізнесмен й хотів допомагати ветеранам ЗСУ, хотім щоб його проєкт очолив саме ветеран. Спочатку я в нього просто працював керівником, в дитячій ІТ школі. І з часом отримав грант від держави на 250 тисяч”.

Після того, як ветеран отримав грант, він став співзасновником IT центру. В ньому навчають дітей від 3 до 16 років: “Вони в нас складають, програмують роботів на різні рухи. Вчимо дітей працювати в команді. Старші дітки в нас займаються основами програмування. Я люблю зайти, поспілкуватися, подивитися, як процес йде”.

Окрім Андрія у центрі працюють ще 4 викладачі та адміністратор. Сам Андрій організовує роботу IT центру: “Зранку я їду займатися з реабілітологом. Приїжджаю в офіс десь о 10:30-11:00 Проводжу нараду з адміністратором. Ставимо задачі на день, на пару днів вперед, на тиждень”. Наразі в IT центрі навчається 60 дітей.

Ветеран каже: «Я вибрав ІТ-школу і працювати з дітьми тому, що я вірю, що ці діти потім піднімуть нашу країну на інший рівень і зроблять її сильною”.