Документальний фільм «93: Бій за Україну. Частина 2» і художня кінострічка «Східняк» були презентовані одночасно у двох кінотеатрах Львова

Документальний фільм авторства колишнього військовослужбовця 93-ї бригади  Вадима Вейді та продюсерки Лесі Гужви «зачіпає» з перших кадрів. Уся стрічка базується на розповідях очевидців та безпосередніх учасників подій. А друга частина анонсованої трилогії переносить нас у період запеклих боїв, які бійці бригади вели за Донецьке летовище в період 2014-2015 років. Фактично це і є новітня історія України, яку розповідають її творці.

 

 

Зі слів автора фільму  Вадима Вейді, перша та друга частини фільму охоплюють  період початку війни, коли перша батальйонна тактична група, сформована з військовослужбовців контрактної служби, вийшла на Луганщину для прикриття державного кордону.

Мова також йде про те, як відбувалася мобілізація, формування другого та третього батальйонів, про їхнє просування Донецькою областю та звільнення перших українських міст від загарбників. Друга, власне, стосується оборони ДАП.

 

 

Третя частина буде  присвячена історії 3-го батальйону 93-ї бригади та 20-го батальйону територіальної оборони. Створений у квітні 2014 року з добровольців 20-й батальйон територіальної оборони ЗС України згодом був переформатований у 20-й окремий мотопіхотний батальйон та включений до складу 93-ї бригади. Він звільняв і довгий час тримав Красногорівку, Мар’їнку, утримував позиції у Пісках, Авдіївці та на інших передових позиціях.

Якщо створення першої та другої частини мали фінансування як з боку небайдужих громадян, так й з боку органів місцевого самоврядування Дніпра, то третя – ні. Нині автори шукають фінансування для підготовки третьої частини фільму до показу. Другу частину покажуть на «Суспільному» 29 серпня у День вшанування пам’яті загиблих під час АТО/ООС.

 

 

Інша презентована у Львові стрічка – художня. «Східняк» до Львова привезла команда у складі режисера картини Андрія Іванюка та виконавців головних ролей Богдана Бенюка і Анатолія Максим’юка. Вони представили стрічку за 5 днів до її старту в українському прокаті.

Події у фільмі розгортаються в районі бойових дій на Донбасі. Головний герой стрічки «Східняк» – військовий із позивним «Борода». Він – невгамовний оптиміст і здатен розв’язати будь-яке питання. Ось і цього разу він – перший, коли треба відправитись у штаб, щоб «вибити» необхідне для забезпечення свого підрозділу. У напарники «Борода» бере з собою молодого новачка, якого кличуть «Режисер». Разом їм доведеться їхати крізь блокпости, прифронтові міста й села, зустрічатись із військовими і цивільними, потрапляючи у різні халепи – кумедні та не дуже.

Авторське роад-муві «Східняк» не залишить глядача байдужим. Прототипом героя з позивним «Режисер» став сам Андрій Іванюк.

В основу картини лягла реальна історія, яку режисер та сценарист Андрій Іванюк побачив у районі бойових дій на Сході країни. Прикарпатець Андрій Іванюк понад рік воював у районі АТО і на створення фільму його надихнуло бажання розповісти якомога ширшому колу людей, якими були дні на війні.

Прем’єрний показ фільму відбувся на Одеському міжнародному кінофестивалі влітку 2019 року.