Абілітаційний центр для ветеранів та цивільних у Львові

У Львові відкрили перший в Україні «HAB | Lviv Habilitation Center» на вулиці Стрийській,86В. Ветерани та цивільні,які постраждали внаслідок війни і попередньо вже пройшли лікування та реабілітацію,зможуть адаптуватись до навик умов життя у цьому центрі.Передбачається,що за рік тут зможуть отримати допомогу близько 300 осіб.

Альянс громадського здоров’я спільно з Національним реабілітаційним центром НЕЗЛАМНІ запустили ініціативу, що передбачає створення перехідного безбар’єрного простору для того,щоб безпечно пережити досвід війни і рухатись далі. Цей центр надасть можливість ветеранам та цивільним, які вже пройшли фізичну реабілітацію у центрі НЕЗЛАМНІ, отримувати нові навички та адаптуватися до нових умов життя.

«Понад 17 тисяч поранених пролікувалися лише в нашому Першому медоб’єднанні. Це жінки, діти, наші ветерани. Екосистема людяності UNBROKEN включає різні етапи, але коли до цього долучаються громадські організації і приватний бізнес – це дає ще більше сили. Пройшовши лікування і отримавши якісні протези в UNBROKEN, люди переселяються сюди, щоб отримати досвід самостійного життя – коли потрібно самому піти за продуктами, приготувати їсти, скористатися транспортом. Ми зараз будуємо великий житловий комплекс для 700 людей, і цей досвід, здобутий тут, є дуже важливим, щоб все зробити правильно», – каже Андрій Садовий, міський голова Львова.

Ветерани та поранені цивільні протягом трьох тижнів вивчають навички самостійності в інклюзивному середовищі та поза його межами за допомогою коучів, психологів і фізичних терапевтів.

Резиденти(ті,хто живуть у центрі) самі готують їжу, ходять в магазин і користуються громадським транспортом. Крім того, регулярно проводяться лекції, майстер-класи та культурні заходи.

«Lviv Habilitation Centre стає для нас надвідповідальним напрямком роботи, адже має допомогти ветеранам та цивільним, які постраждали від воєнних дій. Також ми хочемо звернути увагу суспільства на проблему в інклюзивних просторах. Адже саме зручна інфраструктура дасть можливість нашим ветеранам та цивільним продовжувати жити далі», – зазначив Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я.

Серед перших мешканців центру виявилися Яна Ковальова, бібліотекарка з Авдіївки, яка втратила праву ногу під час бойових дій, та Ілля Дмитришин, військовослужбовець ДШВ, поранений під час оборони України. Зусилля військового спрямовані на адаптацію до статусу ветерана та особи з інвалідністю, враховуючи роботу над психоемоційний станом. Обидва резидента пройшли лікування та реабілітацію в центрі UNBROKEN і зараз активно пристосовуються до повсякденного життя в Lviv Habilitation Center.

«Найважливіше, що тут мотивують вийти на вулицю і зробити щось самостійно, вийти в магазин, на пошту, до транспорту – і не боятися цього. Мета – допомогти в самостійності, тобто отримати такі навички, які допоможуть у житті та побуті вирішити свої проблеми. Також це робота з психологом, з арттерапевтом, в нас була йога, тут є спортивна зала, є реабілітологи», – ділиться резидентка Яна Ковальова.

Керівник психосоціального напрямку центру НЕЗЛАМНІ Олег Березюк запевняє, що такі абілітаційні центри мають бути при кожній реабілітаційній установі.

«В центрі НЕЗЛАМНІ ми лікуємо гостру травму, проводимо гостру первинну реабілітацію, але наступний крок, коли людина вже реабілітувалася, є здобуття нових навичок. В саме а центрі абілітації людина робить більше самостійних речей, має більше ресурсів для пізнання, робить свої перші кроки самостійно».

Загальна площа абілітаційного центру становить 660 м.кв. Має 9 кімнат(6 з яких – інклюзивні) та 27 ліжок.

«Дякую кожному, хто доклав сюди частину своєї енергії і зробив можливим, щоб ми сьогодні були тут. І щоб це було можливим для тих, для кого це дуже важливо – для наших найкращих синів на доньок нашої нації, які зараз роблять найтяжчу роботу на найтяжчих напрямках», – додав військовослужбовець Володимир Рудковський, який втратив кінцівку на війні, та вже отримав протез у центрі НЕЗЛАМНІ. 

Прогнозується, що після перемоги в Україні кількість представників ветеранського середовища перевищить 5 мільйонів, включаючи ветеранів, їхні родини та сім’ї загиблих. За даними Міністерства у справах ветеранів, вже зареєстровано понад 850 тисяч ветеранів війни в Україні, і ця кількість лише збільшується в умовах активної фази воєнних дій. Відкриття першого абілітаційного центру в Україні спрямоване на те, щоб стати опорним пунктом для тих, хто продовжує свій шлях в новому контексті та потребує підтримки.