11 лютого 1929 року на політичній карті Світу з’явилася держава Ватикан (ФОТО)

Під час «Рісорджименто», боротьби за політичне об’єднання Італії в єдину централізовану державу, 20 вересня 1870 «Папську державу», володіння Папи Римського, було приєднано до Італійського королівства. Папа Римський і з ним вся Курія, перетворилися на звичайних підданих Королівства Італія. Вони як звичайні італійці також мали платити податки, а в разі виникнення суперечки відповідати в італійському суді. Статус папського нунція за кордоном став незрозумілим. Італійське громадянство Папи Римського підняло питання чи може Ватикан укладати договори (конкордати).

 

«Римське питання» майже шість десятиліть залишалось невирішеним. Але після приходу до влади в Італії фашистів, на чолі з Беніто Муссоліні, справу вдалося зрушити з місця. Муссоліні був зацікавлений у примиренні з католицькою церквою через те, щоб надати фашизму легітимності.

 

Франческо Пачеллі, брат покійного Папи Римського Пія XII протягом трьох місяців вів переговорів з Муссоліні. Результатом стало підписання укладені 11 лютого 1929 року Латеранських угод між Святим Престолом, в особі кардинала П’єтро Гаспаррі, державного секретаря, та королівством Італії в особі прем’єр-міністра Беніто Муссоліні.

 

Таким чином  так зване «Римське питання», про статус Ватикану після розпаду Папської держави у 1870 році, нарешті було розв’язано.

 

Карта “Stato della Città del Vaticano”

За Латеранськими договорами Папа Римський визнає Рим як осідок італійського уряду. Італійський уряд гарантує при цьому, політичний і територіальний суверенітет Ватикану.

 

Офіційна назва «Ватикан» вперш з’являється в Латеранських угодах, які встановили статус сучасного міста-держави. Назву було взято від назви Ватиканського пагорба -. Monte Vaticano, на якому розташована держава. А назва ж Ватиканського пагорба, скоріше за все, з’явилося від етруського назви міста «Ватікум». За легендами, на цьому місці етруські віщуни, а пізніше – римські авгури, виголошували свої передбачення – «ватіцінаціі» («передбачення», «пророцтва»).

 

За античних часів територія Ватикану – Ager vaticanus, – не була заселена, бо в Стародавньому Римі це місце вважалося святим. Не зважаючи на це імператор Клавдій проводив на цьому місці циркові ігри. У 326 році, після впровадження християнства, над гробницею святого Петра була споруджена базиліка Костянтина, і з тих пір це місце стало заселятися.

 

На зорі Середньовіччя в середині VIII століття утворилася держава «Папська область», яка включила до свого складу значну частину земель Апеннінського півострова. І саме вона була ліквідована внаслідок приєднання до Італійського королівства в 1870 році.

 

Собор Святого Петра

Офіційна італійська назва Ватикану –  Stato della Città del Vaticano, –  означає в буквальному перекладі «Держава Міста Ватикан».

 

Держава-місто Ватикан сьогодні – це невеличка держава-анклав, розташована посеред території міста Рим. Статус Ватикану в міжнародному праві – допоміжна суверенна територія Святого Престолу, резиденції вищого духовного керівництва римсько-католицької церкви. Загальна довжина державного кордону складає 3,2 кілометра.

 

Ватикан – теократична держава, кероване Святим Престолом. Сувереном Святого Престолу, в руках якого зосереджені абсолютна законодавча, виконавча і судова влада, є Папа Римський, обирається кардиналами на довічний термін. Після смерті або зречення Папи і під час конклавa аж до інтронізації нового Папи його обов’язки (з істотними обмеженнями) виконує камерленго

 

Ватикан співпрацює з ООН з 1957 року є постійним спостерігачем при Організації Об’єднаних Націй з 1964 року. У липні 2004 року права місії Святого Престолу при ООН були розширені. Крім того, з серпня 2008 року Ватикан почав співпрацю з Інтерполом на постійній основі. Ватикан як унікальна держава не бере участі в більшості проектів ЄС, але використовує євро як валюту і випускає власні монети.

 

Все населення Ватикану є служителями Католицької Церкви. Паспорт № 1 традиційно видається чинному Папі. Громадянство у Ватикані не успадковується і не може бути придбано в силу народження в державі. Воно може бути отримано тільки на основі служіння Святому Престолу і анулюється в разі припинення трудової діяльності у Ватикані. Станом на 31 грудня 2011 з 594 підданих Святого Престолу 71 – кардинали, 307 осіб мають статус духовенства і є членами Папських представництв, 51 осіб – інші представники духовенства, 1 черниця, 109 – членів швейцарської гвардії, а решта 55 – миряни.

 

В 2005 році у Ватикані було зареєстровано 111 шлюбів. Але разом з тим Ватикан є єдиною державою в Світі з нульовою народжуваністю.

 

Палац уряду Ватикану

Ватикан має некомерційну планову економіку. Бюджет Ватикану складає 310 мільйонів доларів США. Ватикан має власний банк. Джерела доходів – в першу чергу пожертвування католиків усього світу. Частина коштів дає туризм: продаж поштових марок, ватиканських монет євро, сувенірів, плата за відвідування музеїв. Більшу частину робочої сили, обслуговуючий персонал музеїв, садівники, двірники і так далі,  становлять громадяни Італії.

 

Ватикан має резервну електростанцію. C 2008 року ведеться будівництво сонячної електростанції проектною потужністю 100 мегават. У Ватикані немає аеропорту, але є вертолітний майданчик. Він з’явився в 1976 році і використовується для зв’язку Ватикану з міжнародними римськими аеропортами Фьюмічіно і Чампіно та заміської папською резиденцією в Кастель-Гандольфо. До того ж існує Ватиканська залізниця довжиною 852 метра і вокзал. Вона була збудована в 1932 році і входить до мережі італійських залізниць

 

У Ватикані розташовані всесвітньо відомі шедеври архітектури – Собор Святого Петра з внутрішнім оздобленням, ватиканські музеї, в числі яких Сикстинська капела, а також знаменита Ватиканська бібліотека.

 

Олександр Олійник, спеціально для “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: